Προς το περιεχόμενο

Τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω?


Slamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Το σύστημα που εχω είναι το εξής :

 

PSU: L&C 500W

 

RAM: DDR3 ADATA 1GB DIMM 1333MHZ και DDR3 KINGSTON 2GB 1333MHZ

 

CPU: INTEL CORE 2 DUO 7500 BOX S775/2,93

 

MB : TURBO-X G41 MXE(775/DDR3/VGA)

 

VGA : PCI EX Twintech GTS 250 1GB GREEN EDITION

 

Λοιπόν αυτο το PC το έφτιαξα το 2009 με budget 450 euros και βέβαια πρέπει να είναι λίγακι αίσχος

γιατί οι γνώσεις μου πάνω στα PC είναι ελλιπής και προοριζόταν για games όπως WoW , HoN , Darksiders1 & 2.

 

Πλέον αντιμετωπίζω προβλήματα με τα FPS και ιδιαίτερα στο WoW που πέφτουν στα 15 με 25 FPS

εντός του raid και γενικά ψιλό κολλάει και είναι ακόμη χειρότερα  για το Darksiders 2 που απλά δεν μπορώ να το παίξω διότι το screen lag ( αν είναι σωστος αυτός ο όρος) με αναγκάζει να κλείσω το game μέσα σε λίγα λεπτά απο τον εκνευρισμό :shock: .

 

Αυτη την στιγμή εχω στην διάθεση μου 90 euro (ξέρω χλιδή :unsure:) οπότε θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε να αλλάξουμε κάποιο απο τα παραπάνω κομμάτια  ( λογικά μόνο ένα μπορώ με αυτο το ποσό) ώστε το PC  να τρέχει κάπος καλύτερα στα games.... ίσως μια καινούργια graphics card να είναι η λύση αλλα θέλω και την γνώμη κάποιων ατόμων που είναι πιο ειδικοί στο αντικείμενο :-D .

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λογικό με gts 250 να πέφτει στα 15fps στο wow. Φαντάζομαι πήρες έτοιμο από πλαίσιο. Πάτος τροφοδοτικό και μητρική. Απο θερμοκρασίες πως πάει το μηχάνημα όταν παίζεις ; τα καλώδια είναι μαζεμένα ; έχεις καθαρίσει ποτέ ; θερμοαγώγιμη πάστα αλλαγή ; στο κουτί έχουν βάλει ανεμιστήρες μπροστά και πίσω ; τι windows τρέχεις και τι σκληρό έχει το μηχάνημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format από πότε έχεις να κάνεις;Γενικά το μηχάνημα το προσέχεις; Έχει βαρύνει και το wow με τον καιρό.Δε τραβάει και ο διπύρηνος πλέον.

'Εκανα Format πρίν απο 3 μήνες και ναι το προσέχω το PC  απο θέμα καθαριότητας και κάνοντας ανα τακτά διαστήματα ανασυγκρότηση δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε scan για ιούς.Τρέξε ένα hdsentinel.Απάντησε και για τις θερμοκρασίες κάρτας και επεξεργαστή και για το λειτουργικό.Μπες στο forum του wow και δες τα τελευταία patch τι αλλαγές έχουν φέρει ή αν έχουν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λογικό με gts 250 να πέφτει στα 15fps στο wow. Φαντάζομαι πήρες έτοιμο από πλαίσιο. Πάτος τροφοδοτικό και μητρική. Απο θερμοκρασίες πως πάει το μηχάνημα όταν παίζεις ; τα καλώδια είναι μαζεμένα ; έχεις καθαρίσει ποτέ ; θερμοαγώγιμη πάστα αλλαγή ; στο κουτί έχουν βάλει ανεμιστήρες μπροστά και πίσω ; τι windows τρέχεις και τι σκληρό έχει το μηχάνημα ; 

Απο θερμοκρασίες όταν παίζω :  Intel Core 2 Duo E7500 @ 2.93GHz    49 °C Wolfdale 45nm Technology

FOXCONN G41MXE/G41MXE-K (Socket775)    40 °C

LG TV (1920x1080@60Hz) 1024MB GeForce GTS 250 (nVidia)    60 °C

298GB Western Digital WDC WD3200AAKS-00B3A0 ATA Device (SATA)    43 °C απο Speccy

 

Τα καλώδια είναι όλα μαζεμένα και το PC καθαρίζετε ανα 20 ημέρες.

Το κουτί έχει μόνο πίσω ανεμιστήρακι και τρέχω τα Windows 7 Ultimate 32-bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πόση μνήμη καταναλώνει εκείνη την στιγμή;

 

για μένα αρχικά θα σου πρότεινα να ρίξεις λίγο τις ρυθμίσεις να δεις τι γίνεται γιατί έχεις μεγάλη ανάλυση στην tv και με 90 ευρώ ακόμα και κάρτα γραφικών να αλλάξεις πχ σε μια 7770 ghz τεράστεια βελτίωση δεν θα δεις, Καλύτερα να κρατήσεις τα χρήματα σου να μαζέψεις ένα ποσό να πάρεις κάτι που να αξίζει και όχι κάτι που θα αλλάξεις σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον προηγουμενο επεξεργαστη που ειχα ηταν core 2 duo 2.2 και καρτα γραφικων ειχα την gtx 430 και 3 GB Ram.Γενικα σε frames επεφτα πολυ στα 25ρια raid κυριως ενω στο lvl up dungeon και 10ria raid μεχρι και Cataclysm δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα στα frames.Αρα θα συμφωνησω με τον Vtester αν μπορεις δες στο forum για amd συνθεσεις και απο καρτα γραφικων για 650ti απο nvidia ή 7790 απο amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...