Προς το περιεχόμενο

Windows 8.1 με εγγενή υποστήριξη 3D εκτυπωτών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πω πω θα ξεσκιστώ να φτιάχνω φιγούρες,μοντέλα κι οτι αηδία μου κάτσει στο μυαλό!!!

 

σκέφτεσαι αυτο που σκέφτομαι;

*με προστυχο βλεμα*

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα που θα κάψεις αν θες 8 ώρες να το εκτυπώσεις πάντος.... θα το κάνει απαγορευτικό

Ένα θερμαντικό στοιχείο και 3 stepping motors έχει. Η κατανάλωση είναι πολύ μικρή. Για την ακρίβεια το makerbot 2 καταναλώνει περίπου 150W. Σκέψου τι τροφοδοτικό έχεις στο PC σου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν θα υπάρχει στο μέλλον η δυνατότητα πολυχρωμίας στην εκτύπωση;

Ήδη υπάρχει. Αν κατεβάσεις το φυλλάδιο του makerbot θα δεις ότι έχει και πολύχρωμες εκτυπώσεις που μάλλον προς το παρόν γίνεται με αλλαγή του υλικού εκτύπωσης. Κάπου είδα και εκτυπωτή με πολλές κεφαλές που τυπώνει διάφορα χρώματα χωρίς καμμία αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτεσαι αυτο που σκέφτομαι;

*με προστυχο βλεμα*

 

Πρώτη φωτογραφία τέρμα δεξιά ;  :P  (Σε πραγματικές διαστάσεις  :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα ζητάμε στο Πλαίσιο "ένα κουτί κεραμεικό πηλό / πλαστικό (δεν ξέρω τι υλικό θα είναι) άσπρο,για έναν HP 3D παρακαλώ"! Πωωω,δεν βλέπω την ώρα!

Future,here we come!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@damoclesword 
Και θα σου λέει ο υπάλληλος, έχω και QConnect το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο με της μαμάς εταιρείας... :P :P :P


Φοβερή τεχνολογία, κάθε φορά που ακούω - διαβάζω με εντυπωσιάζει όλο και περισσότερο, και το καλύτερο είναι ότι είναι σχετικά Mainstream, γιατί όντως... με 2.5Κ $ είναι πολλά αυτά που προσφέρει.
(Όταν κάποιος δίνει 2Κ για 1 iMac...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ

1. επιτέλους θα μπορέσουμε να τυπώσουμε τα μάρμαρα του Παρθενώνα που μας λείπουν.

2. Οι συλλεκτικές εκδόσεις παιχνιδιών δεν θα έχουν action figures, αλλά μόνο το αρχείο για να τυπώσουμε το δικό μας action figure, όπως ακριβών γίνεται με τα Soundtrack και ArtBooks στις εν λόγω εκδόσεις παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πως και πως τη στιγμή που θα μπορούμε με 100 ευρώ να αγοράσουμε 3d εκτυπωτή.Μπορούνε να κάνουν τα πάντα.Απο το να τυπώνουν κτήρια (αργότερα τουλάχιστον) μέχρι κυκλωματα.Κατάφεραν μέχρι και πλαστικό όπλο που δουλεύει να τυπώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούνε να κάνουν τα πάντα.Απο το να τυπώνουν κτήρια....

 

Να σε δω να τυπώνεις τούβλο τούβλο το σπίτι σου και τίποτε άλλο δεν θέλω! :P 

 

Καλή η τεχνολογία. Για να δούμε... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω πότε θα φτιάχνουν και φαγητά οπως στο στάρ τρέκ...

Καλα αυτο θα παρει αιωνες για να πετυχει...Αυτο που ειδα τελευταια ειναι οτι η Nasa σχεδιαζει food printer για τους αστροναυτες οποτε πολυ πιθανο μια μερα να το δουμε και στα σπιτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υλικό που το επιασες, πως σου φανικε; ανθεκτικο;

γιατι απο το βιντεο μου φενετε πολυ ευθραστο

 

 

το οτι θα ειναι διαθεσιμο στο κοινο σε μια τετοια λογικη τιμη μου φαίνεται καταπληκτικό.

Το υλικό είναι πολύ ανθεκτικό. Υπάρχουν 2 τύποι υλικών. Ο ένας είναι το υλικό που φτιάχνονται τα lego (λέγεται ABS) και ο άλλος ένα απίστευτα ελαστικό αλλά με πολύ μεγάλη αντοχή "πλαστικό" (λέγεται PLA). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα που θα κάψεις αν θες 8 ώρες να το εκτυπώσεις πάντος.... θα το κάνει απαγορευτικό

Το ρεύμα που καίει είναι κάτω των μερικών watt... το λαπτοπ καίει περισσότερο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...