Προς το περιεχόμενο

usb stick ή hd με κωδικο?


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει τροπος να εχω μαζι μου ενα στικακι ή σκληρο και οταν το βαζω σε ενα οποιοδηποτε pc να πρεπει να βαλω κωδικο για να ανοιξει? Δεν θελω να υποχρεωνω ομως τον αλλον με εγκατεστημενο προγραμμα στο υπολογιστη του.

 

Δηλαδη εχω ενα στικακι με προσωπικα εγγραφα, φωτογραφιες κλπ το οποιο ομως αν χαθει δεν θελω να τα δει καποιος ασχετος. Αν παω ομως στο μαγαζι για φωτοτυπιες και το βαλω να μου ζητησει ενα κωδικο για να ανοιξει. Μην χρειαστει να πω του μαγαζατορα ξερεις,πρεπει να κανουμε εγκατασταση αυτο το προγραμμα κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.553174

Eίναι πολύ καλή λύση για ασφάλεια δεδομένων το μόνο μειονέκτημα είναι

ότι είναι μόνο 8GB αλλα τέσπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγος τι θες να κάνεις. Θες ασφάλεια η χωρητικοτητα ?

Και η ταχυτητα με ενδιαφερει αλλα προς το παρων η ασφαλεια

 

Θα το δοκιμασω. Αυτο μπορω να το χρησιμοποιησω σε οποιδηποτε δισκο ή usb ?

Edit:ειδα τα screenshots και μου φανηκε απιστευτο μπερδεμα. Αυτο το κανεις ΜΙΑ μονο φορα για να ¨φτιαξεις¨ το φλασακι ή καθε φορα που το βαζεις σε pc ή θες να περασεις νεα αρχεια πρεπει να ξανακανεις την ιδια διαδικασια?

 

Για τσέκαρε αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.553174

Eίναι πολύ καλή λύση για ασφάλεια δεδομένων το μόνο μειονέκτημα είναι

ότι είναι μόνο 8GB αλλα τέσπα..

Φιλε ειναι αυτο που χρειαζομαι. Δεν με ενοχλουν τα 8 gb, Απλα θα δοκιμασω το truecrypt που λεει ο φιλος πιο πανω γιατι εχω ηδη αρκετα στικακια

 

 

 

Υ.Γ. εγω θελω τελικα να δουλευει το στικ (αν γινεται και με δισκο ακομα καλυτερα) 100% οπως το corsair που προτεινε ο φιλος, απλα το πιν να το βαζω σε ποπαπ των windows. Μπορω να το κανω με καποιο software/διαμορφωση? Γινεται με το truecrypt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To truecrypt ειναι η βέλτιστη λυση για κωδικοποιήση αρχείων. Βάζεις ένα γερό κωδικό και ασε τον cracker να χτυπιέται. To μειονέκτημα είναι οτι δεν είναι Portable, αρα σε άλλους υπολογιστές θα πρέπει κάθε φορα να το εγκαθιστάς.

 

Το στικάκι που προτεινε ο codesix είναι υπερτιμημένο και θα το αγόραζα μόνο στην περίπτωση που δεν ήθελα και εκουσια/ακουσια εγγραφή στο στικάκι.

 

Η λύση που λες ειναι κάποιο προγραμματάκι που ειναι δωρεάν, portable, το τρεχεις μέσα απο το στικάκι και κάνεις encrypt/decrypt αρχεία και φακέλους κατά βουληση. Δυστυχώς δεν το θυμάμαι πως λέγεται και το στικάκι που το εχω μεσα δεν το εχω μαζί μου. Αν μπορεις να περιμένεις μέχρι αυριο θα δω στο στικάκι και θα σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To truecrypt ειναι η βέλτιστη λυση για κωδικοποιήση αρχείων. Βάζεις ένα γερό κωδικό και ασε τον cracker να χτυπιέται. To μειονέκτημα είναι οτι δεν είναι Portable, αρα σε άλλους υπολογιστές θα πρέπει κάθε φορα να το εγκαθιστάς.

Αυτο ειναι το θεμα. θελω μονο portable :(

 

 

Το στικάκι που προτεινε ο codesix είναι υπερτιμημένο και θα το αγόραζα μόνο στην περίπτωση που δεν ήθελα και εκουσια/ακουσια εγγραφή στο στικάκι.

 

Μονο για την τιμη λες (Ενταξει δεν μου περισεβουν αλλα δεν ειναι και απλησιαστο) ? Ασφαλες ειναι? δεν καταλαβα σε ποια περιπτωση θα το χρησιμοποιουσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για την τιμη λες (Ενταξει δεν μου περισεβουν αλλα δεν ειναι και απλησιαστο) ? Ασφαλες ειναι? δεν καταλαβα σε ποια περιπτωση θα το χρησιμοποιουσες?

Μα γιατί να πληρώσεις για ένα είδος/υπηρεσία ενώ με αλλο δωρεάν τρόπο, μπορεις να κάνεις αυτο που θες;

 

Θα το πλήρωνα μόνο για να κάνω ένα στικάκι τελείως read only (πέρα απο encrypt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To truecrypt ειναι η βέλτιστη λυση για κωδικοποιήση αρχείων. Βάζεις ένα γερό κωδικό και ασε τον cracker να χτυπιέται. To μειονέκτημα είναι οτι δεν είναι Portable, αρα σε άλλους υπολογιστές θα πρέπει κάθε φορα να το εγκαθιστάς.

 

To truecrypt μπορεί να τρέξει σαν portable με δύο πολύ μικρά μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου. 

 

Αυτο ειναι το θεμα. θελω μονο portable :(

 

 

Κοίτα από πάνω. 

 

Και το στικάκι σου μπορείς να κάνεις read only που λέει ο isay παραπάνω -> βάζεις ένα container του TC ακριβώς όσο το μέγεθος του usb σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...