Προς το περιεχόμενο

Πως να δώσω καλό σήμα στον απέναντι;


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να δώσω ασύρματο ίντερνετ από το ρούτερ μου σε έναν φίλο στην απέναντι μεριά του δρόμου.  Το σήμα μου ίσα-ίσα που το βλέπει με το netbook που έχει.  Υπάρχει κάποιος καλός εξωτερικός δέκτης wifi που να πιάνει μεγαλύτερες αποστάσεις, με κανένα 20άρικο το πολύ; Με τον εσωματωμένο του νετμπουκ δεν κάνουμε δουλειά, όπου και να κάτσει μέσα στο σπίτι.   Αν χρειάζεται και έξτρα κεραία προτείνετε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλησπερα καταρχας

με 20 ευρω το πολυ πολυ να παρεις ενα ασυρματο εξωτερικο καρτακι usb  που και παλι θα πρεπει να βαλεις και ενα κεραιακι και παλι 30 ευρω θα δωσεις μην πω παραπανω αν ο φιλος σου ειναι σχετικα κοντα δηλαδη 30 μετρα αποσταση η ριχτε κανα καλωδιο στον αερα η πεστου να παρει ενα accesspoint reapeater της tplink με 30 max 40 ευρω και θα κανετε την δουλεια σας .

 

φιλικα αντωνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμμ κατάλαβα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Είχα στο μυαλό μου μήπως μπορούμε να κάνουμε δουλειά με ένα συνδυασμό δέκτη και κεραίας, κάτι τέτοιο με τέτοιο δηλαδή.  Οκ για 3-4 ευρώ μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα.   Για καλώδιο δεν παίζει με τίποτε έτσι όπως είναι η διάταξη των διαμερισμάτων. Ποιό repeater θα πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμμ κατάλαβα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Είχα στο μυαλό μου μήπως μπορούμε να κάνουμε δουλειά με ένα συνδυασμό δέκτη και κεραίας, κάτι τέτοιο με τέτοιο δηλαδή.  Οκ για 3-4 ευρώ μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα.   Για καλώδιο δεν παίζει με τίποτε έτσι όπως είναι η διάταξη των διαμερισμάτων. Ποιό repeater θα πρότεινες;

a.μακρια απο turbo x.

β.με μεγαλυτερη omni δεν θα κανεις δουλεια.καλυτερα κατι κατευθυντικο.σε καρτα υπαρχει και αυτη που αν την παρεις απλα δεν υπαρχει λογος να την εχεις στο 1 watt

http://www.ebay.co.uk/itm/ALFA-AWUS036NH-150Mbps-Wireless-N-USB-WiFi-802-11b-g-n-Adapter-Panel-Antenna-/290940110690?pt=US_USB_Wi_Fi_Adapters_Dongles&hash=item43bd61c762

 

κατι σαν αυτο.δηλαδη με Panelaki εφοσον ειναι να παιξεις προς συγκεκριμενη κατευθυνση.αλλιως μπορεις να παρεις απο ενα repeater που θα τον βαλεις κοντα στο παραθυρο μεχρι εξωτερικο repeater poe που θα μπει εξω απο το παραθυρο.τωρα με λιγα λεφτα σε repeater μονο κανα tp link 701nd η 801nd αλλα καλο θα ηταν να βρεις τα v2 οχι τα v1 που ειναι πιο παλια.αλλιως ενα stick αλλα οχι tublo x που θα του αλλαξεις την κεραια με ενα μικρο Panel σαν αυτο στο Link.οχι Omni.φτηνo stick tp link επισης αν θες κατι καλυτερο κανα netgear κτλ.αν παρεις alfa Προσεχε να παρεις αυθεντικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.  Το σετάκι της Alfa που δίνεις στο συγκεκριμένο λινκ πιστεύεις είναι αυθεντικό; Γιατί έχω δει να μιλάνε και αλλού για αυτη την κάρτα με πολύ καλά λόγα, και η τιμή με το πάνελ μου φαίνεται αρκετά χαμηλή. 

 

Και κάτι άλλο, όταν λες "δεν υπάρχει λόγος να την έχεις στο 1 watt" εννοείς ότι αλλάζω τις ρυθμίσεις της για να "παίζει" πιό δυνατά; Γενικά το σετάρισμά της ως δέκτης είναι σχετικά εύκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.  Το σετάκι της Alfa που δίνεις στο συγκεκριμένο λινκ πιστεύεις είναι αυθεντικό; Γιατί έχω δει να μιλάνε και αλλού για αυτη την κάρτα με πολύ καλά λόγα, και η τιμή με το πάνελ μου φαίνεται αρκετά χαμηλή. 

 

Και κάτι άλλο, όταν λες "δεν υπάρχει λόγος να την έχεις στο 1 watt" εννοείς ότι αλλάζω τις ρυθμίσεις της για να "παίζει" πιό δυνατά; Γενικά το σετάρισμά της ως δέκτης είναι σχετικά εύκολο;

αν μπεις στο site Της alfa λεει πως να τις ξεχωριζεις.εχουν αυτοκολλητακι αυτα τα ασημενια.β.αν ειδα σωστα την τιμη πριν που πηγα ηταν bids οποτε δεν εχει φτασει την τελικη της τιμη.ηταν δημοπρασια αν ειδα καλα και οχι buy now.η καρτα παιζει μεχρι 1 watt.απο default νομιζω παιζει 100mw.δεν υπαρχει λογος να παιξει παραπανω απο 100mw.αλλοι λενε οτι για να παιξει παραπανω πρεπει να κανεις ρυθμισεις που εσενα δεν σε νοιαζει ενω αλλοι λενε οτι με προγραμμα την ρυθμιζεις οσο θες.δεν το εχω ψαξει παραπανω.παιζει σαν μια οποιαδηποτε wifi Καρτα οπως ειναι του λαπτοπ.drivers και τερμα.αν δεν θες ebay παρε μια απο εδω και απλα παρε ενα πανελακι μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα wifi adapter ?????

 

αυτό τι λέει??

http://www.skroutz.gr/s/312424/Alfa-AWUS036H.html?from=drop

 

ή αυτό;;;

 

http://www.skroutz.gr/s/364637/AirLink-WN712NP.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...