Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδεσεις ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλοπαλιό post αλλά BUMP!!!!!!

 

Λοιπόν αδερφέ marauder ποιος είσαι να βρεθούμε :-D  μένουμε στο ίδιο μέρος, είχα και έχω ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ προβλήματα, αυτό που έπαθα διαβάζοντας το post δε λέγεται. Τηλεφωνα 13888, τεχνικοι πηγαινε-έλα, αλλαγη μοντεμ, καλώδια, όλα λέμε,, ΟΛΑ!! Προσπαθούσα να θυμηθώ αν σηκώθηκα απτο κρεβάτι υπνοβατώντας, δημιούργησα λογαριασμό εδώ και έγραψα για ότι ακριβώς μου έχει συμβει με το ιντερνετ του οτε. Εκεί που κατάλαβα οτι δεν είμαι εγώ είναι όταν είπες οτι άλλαξες πάροχο, δε το χω κάνει αυτο ακόμα. Είναι λίγο παλιό το post αν το δεις για πες πώς είσαι τώρα με τη forthnet? Τα ίδια χάλια?

 

Κάτι που πρέπει να αναφέρω είναι οτι μου είπαν κανα 2 φορές (μετά από πίεση που άσκησα βέβαια) οτι μπήκαν κατι...δε θυμάμαι πως μου τα είπε -σαν "κόφτες"- βαση απόφασης δικαστικής επειδή εκτός του οτε οι άλλες εταιρίες (cyta) δεν μπορούσαν να έχουν καλή ταχύτητα. Αν καποιος ειδικός εδώ το διαλευκάνει λίγο αυτό καλά θα ήταν. Μάλλον είναι εκείνη η "αναβάθμιση" που λες που έγινε κατα τον απρίλιο. Τότε που η ταχύτητα μας έπεσε απο 14 άθικτη 5ms ping στο speedtest σε 8-9 30+ms ping με πολλά προβλήματα, αποσυνδέσεις και καποιες βραδυνές ώρες να πέφτει τόσο πολύ που να μην μπορείς να δείς ούτε βιντεάκι στο youtube.

Ότι άλλο λένε ειναι δικαιολογίες. Μην ξανακούσω για καλώδια, σπλιτερς, μόντεμ, φιλτρα και εγκαταστασεις στο ντουλαπι εξω. Όλα μια χαρά είναι αυτά.

 

Η ουσία είναι οτι υποβαθμίστηκε το προιόν και για να ξαναγίνει όπως πρώτα δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Να διεκδικησουμε και μεις δικαστικα μιας και η απόφαση μπορεί να δικαίωσε μεν την cyta, έβλαψε όμως εμάς και να γίνουν όλα όπως πριν???...Χλωμούς μας κόβω...  Ίσως σε μερικά χρόνια γίνει καμια... κανονική αναβάθμιση και όχι υποβάθμιση σαν αυτή που έγινε. Μέχρι τότε.. στην πίκρα.. τουλάχιστον πες τι παιζει μετα απο τόσο καιρο με την forthnet.

Αν είναι να έχω χάλια net ας έχω τουλαχιστον χάλια net και nova,, εγώ δε βλέπω βέβαια και πολύ αλλά τι να κάνουμε.

το μονο που μπορω να σκεφτω και το ειχα ακουσει οτι ειχε γινει σε καποιες περιπτωσεις ηταν που ο οτε οταν εδινε απο mini dslam η απο kv οτι μειωνε το Output power με σκοπο να μην κανει μεγαλο crosstalk.το max νομιζω ειναι 17 η 19dbm.αλλα δεν ξερω αν το εκανε και απο τις γραμμες που δινει απο το αστικο κεντρο.

 

φίλε μου και εγώ έχω κάτι προβληματάκια με οτε, μου πέφτει το σήμα, άκρη με τους τεχνικούς δεν βγάζω, και σκέφτομαι να πάω forthnet λόγω nova

αν ειναι προβλξμα χαλκου τοτε θαπαρεις τα προβληματα του χαλκου και στον νεο παροχο.απο την αλλη δεν εχεις τιποτα να χασεις αφου δεν εβγαλες ακρη.

 

Για σου φιλε.Αυτο που γραφεις για την δικαστικη αποφαση,δεν το ηξερα,και πραγματικα εξηγει σε τι κ@λ@κρ@τος ζουμε.Τοσα τηλεφωνα,τοσα παραλιγο εγκεφαλικα και το προβλημα ηταν η¨αναβαθμιση¨του οτε.Δεν καταλαβαίνω το μεγαλο ¨κρατικο μυστικο¨ που δεν μπορουσαν να εκμυστηρευτούν.Ξερω οτι ειναι αδικο να γενικευουμε  και για καποιους κακους υπαλληλους να αμαυρωνετε  ολος ο οτε,αλλα γω προσωπικα μετα την αφανταστη ταλαιπωρία και κοροιδια δεν ξαναγυρναω στον οτε.

Τωρα για την φορτνετ,οπως γραφεις κι εσυ,με λιγοτερα χρηματα απο τον οτε,εχω και νοβα και απεριοριστα σταθερα και 720΄προς κινητα(3play προσφορα)Το παραξενο ειναι με το attenouation που ανεβηκε απο 35 σε 47,εξου και η μειωση της ταχυτητας.Το ακομα ποιο παραξενο ειναι οτι μετα απο 3 μηνες που ημουν στα 3000kbps απο το Σεπτεμβριο και ξαφνικα ανεβηκε στα 5000kbps.Oi αποσυνδεσεις ,οπως αναφερω και πιο πάνω εχουν ελαχιστοποιηθει.Αν μενεις προς την Εξοχη(εκει ειναι το dslam)  σιγουρα θα εχεις καλυτερη συνδεση απο μενα που μενω διπλα στη καινουργια χανθ.Τα αυτονοητα,εδω στην Ελλαδα,ειναι και τα ποιο δυσκολα.

ποια περιοχη εισαι?αθηνα η επαρχια?γιατι για να ανεβει το attenuation η πρεπει να παιρνεις απο καμπινα και να εισαι πιο μακρυα η να υπαρχει αλλο θεμα οπως παραξενο ζευγαρι,προβλημα καλωδιωσης ειτε να αναφερετε λαθος απο το ρουτερ.νομιζω οτι τα εχω ξαναγραψει αυτα αλλα δεν ξερω αν ηταν για σενα και σε αυτο το θεμα η για αλλον σε αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά ναι αν είναι θέμα δικτύου το πρόβλημα θα με ακολουθήσει. πάντως με τον οτε έχω ικανοποιητική ταχύτητα κατεβάζω με 1Μ/s πάνω κάτω. είμαι σε δίλημμα.(είμαι λίγο αρχάριος και προσπαθώ να μάθω τι γίνεται με τεχνολογία.δηλαδή κάτι λέξεις του τύπου margin και attenouation που έχω δει μου είναι άγνωστες αλλά προσπαθώ να τις μάθω απο εδώ μέσα)     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά ναι αν είναι θέμα δικτύου το πρόβλημα θα με ακολουθήσει. πάντως με τον οτε έχω ικανοποιητική ταχύτητα κατεβάζω με 1Μ/s πάνω κάτω. είμαι σε δίλημμα.(είμαι λίγο αρχάριος και προσπαθώ να μάθω τι γίνεται με τεχνολογία.δηλαδή κάτι λέξεις του τύπου margin και attenouation που έχω δει μου είναι άγνωστες αλλά προσπαθώ να τις μάθω απο εδώ μέσα)     

 

α.μπορεις να ζητησεις νεα γραμμη,βεβαια πιο ακριβο κοστος ενεργοποιησης.

β.πας σε αλλο παροχο και αν εχει προβλημα η γραμμη το δινεις βλαβη.

γ.στην wikipedia Θα βρεις πολλες απαντησεις.

το attenuation με απλα λογια σου δειχνει την αποσταση.οσο πιο μεγαλο attenuation τοσο πιο μακρυα εισαι απο το αστικο κεντρο και τοσο λιγοτερο ταχυτητα θα πιασεις.σαν εξασθενιση φαντασου το.

το Margin τωρα ειναι μια λεξη να το πεις.

οσο πιο πολυ σου ριχνουν το margin τοσο πιο πολυ συγχρονιζεις διοτι εκμεταλευεσαι και αλλες συχνοτητες .αλλα ταυτοχρονα γινεσαι και πιο ασταθης.πχ η forthnet δινει 6 margin ενω ο οτε 9.σε δυο ιδιες γραμμες η forthnet Θα συγχρονισει περισσοτερο αλλα θεωρητικα παντα η γραμμη παιζει πιο πολυ στα ορια της.ενω του οτε θα συγχρονισει πιοχαμηλα αλλα θεωρητικα πιο χαλαρα θα παιζει η γραμμη.σε μια καλη γραμμη το 6 margin ειναι μια χαρα γιατι σου δινει τα μεγιστα και παιζεις μια χαρα.αν εχεις προβλημα βεβαια ο παροχος μπορει να στο αλλαξει το margin.με πιο μεγαλο.πχ απο 6 να στο παει 8.χανεις λιγο σε ταχυτητα αλλα κερδιζεις σε σταθεροτητα.στην υπογραφη μου εχω και ενα παραδειγμα στο θεμα με τα Profiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ θετικό αυτό που προσφέρει η forthnet ρίχνοντας το margin να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα η οποία με απασχολεί αρκετά γιατί κατεβάζω πολλά πράγματα και παίζω αρκετά online παιχνίδια. έχοντας την εναλλακτική σε περίπτωση αστάθειας να αλλάξω το margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η hol δινει 11 και στο ριχνει στο 9 αν θες.νομιζω σε fast path σε αφηνει 11.

Ασε δεν θέλω πολλά πολλά πειράγματα στη γραμμη μ αυτή την εταιρία γιατι ξέρω δεν θα μου βγει σε καλό.Ετσι κι αλλιώς θα φύγω σε λίγες ημέρες θα αλλάξω εταιρία.Σ ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε δεν θέλω πολλά πολλά πειράγματα στη γραμμη μ αυτή την εταιρία γιατι ξέρω δεν θα μου βγει σε καλό.Ετσι κι αλλιώς θα φύγω σε λίγες ημέρες θα αλλάξω εταιρία.Σ ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως :mellow:

αφου θα φυγεις ναι δεν εχει νοημα .αλλα οκ απο 11 margin σε 9 δεν κανει προβλημα.και το 9 ειναι πολυ μεγαλο margin>πρεπει να εχεις πολυ χαλια γραμμη για να μην παιζει καλα με 9 margin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, είναι πέρα από εξαιρέσεις πολύ κακών γραμμών ή πάρα πολύ μαγάλων αποστάσεων, μπορείς να παίξεις καλά μια χαρά κάτω από 9, ίσως ακόμα και κάτω από 6, αν έχεις το κατάληλο ρουτεράκι.

Είναι κοροϊδία ατό το 11αρι το οποίο το αφήνουν και περιμένουν να έχεις τσεκάρει 50 threads στο ιντερνετ για να είσαι ψιλιασμένος και να τους πάρεις τηλέφωνο να τους ενημερώσεις ότι μπορούν να το ρίξουν και αφού ρωτήσουν διασταυρόσουν κλπ, τότε και μόνο τότε να σε βάλουν στο 9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, είναι πέρα από εξαιρέσεις πολύ κακών γραμμών ή πάρα πολύ μαγάλων αποστάσεων, μπορείς να παίξεις καλά μια χαρά κάτω από 9, ίσως ακόμα και κάτω από 6, αν έχεις το κατάληλο ρουτεράκι.

Είναι κοροϊδία ατό το 11αρι το οποίο το αφήνουν και περιμένουν να έχεις τσεκάρει 50 threads στο ιντερνετ για να είσαι ψιλιασμένος και να τους πάρεις τηλέφωνο να τους ενημερώσεις ότι μπορούν να το ρίξουν και αφού ρωτήσουν διασταυρόσουν κλπ, τότε και μόνο τότε να σε βάλουν στο 9...

και αυτο το κανουν τωρα τελευταια οπως και το fast path(Με 11 αρι profile οχι 9 οσο ξερω εκτος αν το αλλαξαν και αυτο).

παλια 11 αρι καρφωτο και ησουν αγκαλια με το αστικο κεντρο και επαιζες 17 Mbit>δεν πηγαινες 24 με τιποτα.τραγικο Margin για τον περισσοτερο κοσμο.λιγοι χρειαζονται τετοιο profile για να παιξουν σταθερα.

και συνηθως αυτοι που εχουν αναγκη τετοιο Profile εχουν θεμα με την γραμμη απλα συνηθως δεν μπορει να φτιαχτει λογω οτε οποτε υποχρεωτικα τον σταθεροποιεις ετσι.εχω δει και ατομο να εχει 50 attenuation και να εχει αποσυνδεσεις ακομα και με 15 αρι profile.

Ο οτε του αλλαξε κεντρικο καλωδιο αλλα παλι σχεδον τα ιδια.εκει ναι του φορας βαρβατο profile προκειμενου να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα παιδια!!τις τελευταιες μερες κα8ε 50 λεπτα αποσυνδεεται και μετα απο 10" περιπου συνδεεται παλι...εχω οτε 24 αλλα πιανω 14700...πριν τις γιορτες ολα ηταν οκ και κλειδωνα στα 17800...τι μπορει να φταιει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια!!τις τελευταιες μερες κα8ε 50 λεπτα αποσυνδεεται και μετα απο 10" περιπου συνδεεται παλι...εχω οτε 24 αλλα πιανω 14700...πριν τις γιορτες ολα ηταν οκ και κλειδωνα στα 17800...τι μπορει να φταιει???

μπορεί να φταίει το ρούτερ που δίνει ο οτε . Δεν είναι και τα καλύτερα ρούτερ αυτά που δίνει ο οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...