Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση Του Υπολογιστη μου


cobracharged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλωςηρθατε στο forum. Λοιπον εχω εναν υπολογιστη 5 χρονια περιπου και σκεφτομαι να του κανω αναβαθμιση καθως βλεπω οτι κολλαει.., εχει πολλα (lags) σε πολλα προγραμματα,αργει πιο πολυ δηλαδη να κανει εγκατασταση η να τρεξει ενα προγραμμα βαρη απο οτι ητανε παλια.. Εκανα backup για λογους ασφαλειας,ιων,μαλγουερς,προγραμματων που το κολλαει ενδεχομενος κλπ και τα εβγαλα ολα και παλι απτην αρχη.. Διαπιστωσα οτι και μετα το backup κανει παλι τα ιδια αρα δε φταιει τιποτα!  Πολυ lag και  σε παιχνιδια στα οποια το πονταρω..  αλλα και lag ι σε βαριες εφαρμογες τυπου sony vegas,visual studio 2010 κλπ.. Δεν ητανε ετσι πριν 1 χρονο και οσο παει γινεται χειροτερος νομιζω..Υποθετω οτι φταει η καρτα γραφικων οταν κολλαει παιχνιδια διοτι δοκιμαζω εκτελεση ενος συμβατου παιχνιδιου π.χ ship simulator 2008 σε αναλυση 1080χ1050 χωρις βελτιωση γραφικων antiallising, με τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου και κολλαει αφανταστα.. 

Τα χαρακτηριστικα του ειναι τα εξης:

 

Λειτουργικο Συσημα:Windows 7 Ultimate 32 service pack 1

Cpu:Intel Core2 duo CPU E7200 @ 2.53Ghz

Μνημη: 3GB Dual-Channel DDR2 @ 400MHz

Καρτα Γραφικων: Nvidia Geforce 9500Gs 512Mb ,DirectX Support 10.0,DirectX Shader Model 4.0

Καρτα Ηχου:High Definition Audio

Οθονη: Hp w2007(1680x1050)

Motherboard:PEGATRON CORPORATION Benicia (CPU 1)

Καρτα Δικτιου:Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

                                   

Αυτα ειναι αναλυτικα λοιπον..Η καρτα γραφικων μου λειτουργει σε θερμοκρασια 111C εtsι λεει μια εφαρμογη η Piriform speccy και ειναι φουλ κοκκινο...Εσεις τωρα θελω να μου προτεινετε πιθανες λυσεις στο προβλημα, να μου πειτε τι φταιει για τα παιχνιδια που κολλανε ολα σχεδον, τι να αγορασω για να βελτιωσω παραλληλα τον υπολογιστη μου που θελω ανεξαρτητα με το lagging, και τελος na μου πειτε αν θελετε.. τα βασικα βηματα για να αναβαθμισω τον υπολογιστη ξεκινοντας (πχ απο την motherboard),αλλα και να μου στειλετε λινκ με προιοντα που προτεινετε για την αναβαθμιση του αλλα και γιατι να επιλεξω αυτο που προτεινετε..Τον υπολογιστη παρακληση.. τον θελω για gaming,και τρεξιμο αρκετα βαρυ προγραμματων οπως οταν τον ειχα αγορασει αλλωστε.Να φανταστειτε ετρεχε για οσους γνωριζουν... το crysis 2 warhead σε φουλ αναλυση.. με αψογο refresh στην οθονη χωρις lag τιποτα..Τελος, θα προσθεσω μια ενδεικτικη τιμη εγω των 300 ευρω και οποιος επιθυμει μου λεει τη μπορω να κανω με αυτα τα λεφτα για να τον βελτιωσω με γνωμονα την ποιοτητα του και οπως ειπα για παιχνιδια κλπ Σας ευχαριστω για το χρονο σας!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καταρχας στο θεμα των παιχνιδιων θες καλυτερη καρτα γραφικων. Αυτη που εχει ειναι αρχαια! Δευτερον θες SSD σιγουρα.

Τριτον θελουμε παστα στον επεξεργαστη και λικο κλοκαρισμα.

Επισης 111 βαθμους? Μα θα ψησεις κοτοπουλο εκει επανω. Προτεινω ανοιγμα κουτιου και καλο καθαρισμα.

 

Αγορές:

http://www.skroutz.gr/s/2506644/Samsung-840-Pro-Series-128GB-2-5-inch-SSD.html

Mετα θα προτεινα καποια Ατι 7790/7850

και θα ηθελα να μαθω τι κουτι εχεις για να δω αν χρειαζεσαι κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παιχνιδια που Lagαρουν ειναι απο gpu η οποια ειναι αρχαια. 

Απο κει και περα συμπλυρωσε την φορμα εδω



καταρχας στο θεμα των παιχνιδιων θες καλυτερη καρτα γραφικων. Αυτη που εχει ειναι αρχαια! Δευτερον θες SSD σιγουρα.

Τριτον θελουμε παστα στον επεξεργαστη και λικο κλοκαρισμα.

Επισης 111 βαθμους? Μα θα ψησεις κοτοπουλο εκει επανω. Προτεινω ανοιγμα κουτιου και καλο καθαρισμα.

 

Αγορές:

http://www.skroutz.gr/s/2506644/Samsung-840-Pro-Series-128GB-2-5-inch-SSD.html

Mετα θα προτεινα καποια Ατι 7790/7850

και θα ηθελα να μαθω τι κουτι εχεις για να δω αν χρειαζεσαι κατι καλυτερο.

Με τι ψυχολογια τετοια καρτα γραφικων σε C2D? :P

 

 

Edit: Καλωσορισες στο Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θελω να πω πως οτι αναβαθμιση και να κανει σε αυτο το συστημα, παλι νεκρο θα ειναι. 

Και τον βλεπω να εχει μεγαλες απαιτησεις απλα. Και αμα θελει να σκιζει το pc του, με c2d δεν πας πουθενα σημερα.

Εαν παλι θελει μονο να κανει την δουλεια του βαζει ssd(οπως ειπες) και μια πιο μικρη gpu γιατι τζαμπα λεφτα τοσο μεγαλη.

Και για το oc μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα συμφωνουμε. Νταξει προφανως η 7850 ειναι υπερβολη.

Παντως visual studio 2010 ειναι βαρια εφαρμογη, τωρα για το sony vegas μαλλον θα θελει και νεωτερο επεξεργαστη οποτε θα παει για καινουριο συστημα! με 300 ευρω παντως, δυσκολα, θα πρεπει να μεινει σε ssd, καρτα γραφικων και κανα ανεμιστηρα η κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol δεν ειχα δει οτι ελεγε μεχρι 300ευρω.

Κοιτα φιλε αμα μπορεις να ανεβασεις το budget στα 400 γινετε δουλεια.. πχ:

cpu

mobo

gpu

ram

 

Και ισως αργοτερα να εβαζες τον ssd που ειπε ο anubis.

 

ή αλλιως

 

κλοκαρισμα τον επεξεργαστη---> αγορα ψυκτρας(κανα30αρι-40αρι)

αγορα ssd--->καμια 120ευρω

αγορα ραμ---> αναλογα ποση θα βαλεις

και αγορα μια καρτας γραφικων----> κανα κατοσταρι

Αλλα απο την στιγμη που εισαι με τον ιδιο επεξεργαστη και σε παλια μητρικη εχεις ssd, για εμενα παντως δεν αξιζει. Μικρη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταχτε κυριοι!!! ετρεχε crysis warhead 2 στην εποχη του 2008-2009 θαυμα ητανε με αυτα τα χαρακτηριστικα? το visual studio to ετρεχε αψογα..(παρενθεση δεν αξιζει αγορα ενος νεου αποτι η αναβαθμιση τι λετε? 400 ευροπουλα δεκτον)τωρα εχουνε αλλαξει τα πραματα πρωτη φορα ασχολουμαι με αναβαθμιση και ειναι και πολυ ενδιαφερον επισης δεν μαρεσουνε τα ετοιμα... δεν εχω γνωσεις αρκετες και βλεπω κατι παιχνιδαρες(αν ασχολειστε) που εχουνε βγει και εχω μεινει πισω... hp ειναι το κουτι του 2007 δεν θυμαμαι το μοντελο.. απορω η καρτα πως λειτουργει σε τοσο υψηλη θερμοκρασια..

 

Πολυ ενδιαφερουσα η προτιμηση του πακετου με τα λινκς.Οντως θελω απαιτησεις γιατι μαρεσουν.. Να ρωτησω οι οροι ssd? ccd2? τι σημαινουν? Σας ευχαριστω!

Να πω σκληρος ειναι της  seagate 466gb ST3500620AS (SATA)

Ειναι καλο ως πρωτο βημα να αλλαξω την καρτα γραφικων η πρεπει να αλλαξω κατι αλλο πρωτα μηπως δεν  γινεται η χαλασει την ολη δομη του υπολογιστη αυτη κανει το περισσοτερο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD = Solid Sate Disk  , Κάτι που όταν το βάλεις θα είναι λες και έβαλες κινητήρα απο Ferrari σε Mini Couper.

CCD2 = Core 2 Duo και αναφέρετε στον επεξεργαστή σου.

 

Ο σκληρός δίσκος σου είναι  ST3500620AS = 500 GB και όχι 466.

 

Μην ξεχνάς οτι μπορείς να πάρεις και μεταχειρισμένα πράγματα απο αγγελίες και να στήσεις κάτι μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο AccountSaver. Με τον ssd θα δεις τρελη διαφορα, αν αλαξεις και μητρικη γιατι αυτη που εχεις ειναι sata2.

Παντως εγω λεω να τσιμπησεις αυτα που εβαλα παραπανω. 

Και καλο θα ηταν να αλαζες κουτι γιατι φανταζομε θα εχει zero airflow. Το μαπα κουτι ειναι μαλλον ο λογος που η καρτα γραφικων σου βαρουσε 110αρια

Γενικα πολλα λεφτα θελεις για την δουλεια που ζητας

 

 

Α και κατι αλλο βασικο, τ τροφοδοτικο εχεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν λετε SSD για να φορτώνει τα παιχνίδια σε SSD εγω προσωπικά είμαι καθέτως. Άντε στον SSD να βάλεις 1 μεχρι 2 παιχνιδια το πολυ. Μπορεί άπλα να πάρει 2 δίσκους 1Τ κανονικό για τα παιχνίδια και ολοι την σαβούρα και τον SSD για τα win και τα προγράμματα του.

 

ΤΟ λεω γιατι στα  GAMES δεν θα παρατήρηση καμια διάφορα το πολύ 2 3 δευτερόλεπτα στο φορτομα. Τo λεω γιατι έχω έναν SSD και εχω και 560GB games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Driftingchris τροφοδοτικο εννοεις ups?  ups εχω αλλα  δεν το χρησιμοποιω... ο υπολογιστης εχει καθαριστει προσωπικα και προσφατα... μπορεις να στειλεις και ενα καλο κουτι μαζι με τα υπολοιπα που προτεινεις(δικαιως) να τα εχω σε μια λιστα... και το τροφοδοτικο...  Στην ουσια ρε παιδια η motherboard για να καταλαβω γιατι μαθαινω απο εσας και εσεις παραλληλα, επιτρεπει τα υπολοιπα στοιχεια να εισελθουν?! οποτε αλλαζεις αυτην και αλλαζεις ολα τα αλλα που θες να βαλεις καινουργια ετσι? ο πυρηνας ειναι λοιπον.. Το ssd μου φαινεται εξυπνο κολπο αρκει το "κολπο" να εχει ουσια ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...