Προς το περιεχόμενο

17αρι laptop sony ή dell?


jimmyhofa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα εννοειται οτι που και που θα ριχνεις και κανα καθαρισμα στα φανακια μην κολυμπανε στην θεση και μετα πεις πηρα dell αλλα ζεστενεται και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ dell που ειναι ενα καλο ακριβο λαπτοπ με λαπτοπ τα οποια ειναι φτηνα φορανε εναν I7 και ψηνεις κοτομπεικον πανω.για αυτο και βεβαια σκας τοσα λεφτα για dell.μεχρι και με extreme edition καποια πιο παλια μοντελα οπως εγραφα επαιζαν πολυ καλα χωρις να ψηνεις μπιφτεκια πανω.ενα acer με τα ιδια χαρακτηριστικα μπορει να ειχε την μιση τιμη(και την μιση διαρκεια ζωης σαν λαπτοπ)

φαντασου οτι με το 7720 SE 3630 i7 σ αυτα που κανω δεν εχω δει πανω απο 60-65 cpu. 

 

το φανακι ειναι λιγο παθητικο σε normal - idle καταστασεις (internet, office κτλ) κυριως για να μην ακουγεται ουτε το βραδυ. 

οποτε αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια - συνθηκες βλεπεις 30-50 αλλα απο εκει και περα αρχιζει και ανεβαζει σκαλες και λειτουργεί πολυ καλα. 

 

Δηλαδή μπορει εκει που κανεις κατι απλό να εισαι στα 50 να κανεις κατι πιο δυσκολο και επειδή ανεβαζει λιγες στροφες το fan ενώ εισαι σε περισσοτερο load απ οτι πριν να βλεπεις 40-45. (και μερα παλι δεν το ακους)

 

και ολα αυτα με στοκ παστα. αρκει φυσικα να μην κλεινεις τις εισαγωγές αερα απο κατω οπως τόνισες και εσυ προηγουμενως.

 

ασε που το after sales της dell πρεπει να ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν αν οχι το καλυτερο. 

εχω 3 χρονια και μαλλον θα κανω και επεκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο στο συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι οτι ειναι σειρας inspiron και η onsite εγγυηση κοστιζει πολυ φθηνοτερα απο την αντιστοιχη στις σειρες xps/latitude κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω καταλήξει στο 7720 απλά θα βάλω και σε ssd που θα πάρω το λειτουργικό , μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει το 7720 αν η υποδοχή για δεύτερο σκληρό είναι sata3 ή sata2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο στο συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι οτι ειναι σειρας inspiron και η onsite εγγυηση κοστιζει πολυ φθηνοτερα απο την αντιστοιχη στις σειρες xps/latitude κλπ.

απλα καθε σειρα ειναι και διαφορετικη ποιοτητα κατασκευης πολλες φορες για αυτο και οι αλλαγες σε τιμη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω καταλήξει στο 7720 απλά θα βάλω και σε ssd που θα πάρω το λειτουργικό , μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει το 7720 αν η υποδοχή για δεύτερο σκληρό είναι sata3 ή sata2?

εχει μια mSata και 2 2,5 sata 3.

Αν δεν σου κάνει κόπο, όταν το κάνεις, ποσταρε πως θα την κάνεις την διαδικασία να περάσεις το λειτουργικό στον ssd

 

Επισης αν πήγαινες για 15αρι θα σου ελεγα να δεις και τα 5521 με FHD που λόγο της μικροτερης οθονης (και U cpu)  και μεγαλυτερης μπαταριας θα ειχες και καλύτερη αυτονομία, και πολυ καλη φορητοτητα  

 

στα 17αρια δεν φαινεται τοσο η διαφορά (δλδ στο 7720vs5721)

απο την αλλη το 7720 εχει τον (ν)τουμπανο 3630qm backlit keys κτλ κτλ...

 

απλα καθε σειρα ειναι και διαφορετικη ποιοτητα κατασκευης πολλες φορες για αυτο και οι αλλαγες σε τιμη κτλ.

το 7720 ανήκει στα Special Edition της σειράς Inspiron και έχει διαφορές και ως προς την κατασκευή εκτός από το πιο δυνατό συνήθως hw. Βέβαια, τα latidute και ειδικά τα "επαγγελματικά"  precision είναι σε άλλη κατηγορία και η τιμή αυξάνει αντίστοιχα.

 

το καλο στο συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι οτι ειναι σειρας inspiron και η onsite εγγυηση κοστιζει πολυ φθηνοτερα απο την αντιστοιχη στις σειρες xps/latitude κλπ.

 

 

ναι, και μακαρι να συνεχισει ετσι το after sales, και νομιζω ακομα 1 χρονος (3+1)θα  τ αξιζει να το κανω επεκταση

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το αν είναι usb3 ή usb2 οι υποδοχές των 2,5'' δίσκων μήπως σας είναι εύκολο να ανεβάσεται καμιά οθόνη ? εννοείται θα γράψω για την διαδίκασια για τον ssd μόλις το κάνω! παιδιά η βοήθεια σας είναι πολύτιμη σας ευχαριστώ θερμά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 4 ports ειναι usb3 και το ενα δινει και  ρευμα και οταν ειναι κλειστό το λαπτοπ, 

 

 

τι εννοεις να ανεβασουμε καμια οθόνη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sorry για το βιαστικό post, ήθελα να ρωτήσω εαν είναι σίγουρο πως η δευτερη θέση για σκληρό δίσκο είναι sata3 και εαν μπορείτε να ανεβάσετε καμιά photo από τα χαρακτηριστικά στο device manager που να το δείχνει. Το θεωρώ σημαντικό να είναι sata3 και όχι sata2 γιατι θέλω να εκμεταλευτώ πλήρως την ταχυτητα του ssd που θα βάλω!

Επεξ/σία από jimmyhofa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μια mSata και 2 2,5 sata 3.

Αν δεν σου κάνει κόπο, όταν το κάνεις, ποσταρε πως θα την κάνεις την διαδικασία να περάσεις το λειτουργικό στον ssd

 

 

sorry για το βιαστικό post, ήθελα να ρωτήσω εαν είναι σίγουρο πως η δευτερη θέση για σκληρό δίσκο είναι sata3 και εαν μπορείτε να ανεβάσετε καμιά photo από τα χαρακτηριστικά στο device manager που να το δείχνει. Το θεωρώ σημαντικό να είναι sata3 και όχι sata2 γιατι θέλω να εκμεταλευτώ πλήρως την ταχυτητα του ssd που θα βάλω!

 

Μολις εβαλα εναν SSD και περασα τα win 7 ultimate sp1 και τωρα κατεβαζει 122 updates...

 

τον SSD τον εβαλα στη θεση του 1ου δισκου και τον μηχανικο που ειχε τον εβαλα στην 2η

το εκανα γιατι καπου ειχα διαβασει οτι μονο ετσι παιζει,

αλλα ισως να μην ειναι απαραιτητο, γιατι καποια στιγμη αμεσως μετα προλαβε και μπουταρε τα win8 απο τον μηχανικο κι ας ηταν στη 2η θεση. τεσπα.

 

Αυτη τη στιγμη δεν μπορω να δω κατι στο device manager που να μου πει αν αυτες οι 2 θεσεις ειναι sata 2 ή sata 3, αν ξερεις να μου πεις τι συγκεκριμενα να ψαξω, να σου πω.

 

 

χρησιμοποιησα ενα dvd με win7 της Dell και ετσι οταν εγκατασταθηκαν εγιναν αμεσως activated ως ΟΕΜ

(αφου βρηκαν το αντιστοιχο Dell κλειδι στο BIOS μιας και ειχε τα ΟΕΜ win και πριν)

αν και δεν τα περασα απο το DVD, εφτιαξα πρωτα ενα USB3 φλασακι με το Novicorp WinToFlash

χαρη στο USB3 και η προετοιμασια του φλασακίου και η εγκατασταση εγιναν απιστευτα γρηγορα.

 

μονο στην αρχη ειχα λιγο προβλημα, γιατι μου ελεγε οτι δεν μπορω να κανω εγκατασταση σε αυτον τον δισκο, με διαφορες δικαιολογιες καθε φορα (μια του εφταιγε το ΜΒR, μια το ΜΡΤ, μια ελεγε δεν θα μπουταρει και διαφορα αλλα περιεργα)

Τελικα τα καταφερα, πρωτα βαζοντας legacy boot BIOS, και μετα format και ξανα delete partition και εκει εδεησε και το πηρε να ξεκινησει την εγκατασταση.

 

επισης ειχα στο φλασακι τον Ιntel Rapid Storage Technology Driver (Serial-ATA_Driver_VWCH1_WN_11.6.0.1030_A02) και ειπα στα win να τον χρησιμοποιησουν πριν αρχισει η εγκατασταση (δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο, αλλα καλο ειναι να τον εχεις προχειρο)

 

και ειχα και τον Ιntel WiFi driver μολις εγινε η εγκατασταση για να δουλεψει το wifi και να εχω δικτυο  (Network_Driver_HP8FN_WN_15.3.1.2_A03-centrino wifi)

 

Αυτα τα 2 λοιπον καλο ειναι να τα βρεις απο πριν. τα υπολοιπα τα κατεβαζεις και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες παράγγειλα το 7720 μαζί με τον ssd της samsung 120GB και θα βάλω εκεί το λειτουργικό. Ευχαριστώ για την βοήθεια και θα επάνερθω για εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι με εντυπώσεις για το 7720, με δυο λόγια είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Το laptop ανταποκρίνεται απόλυτα σε αυτά πο θέλω , από θέμα ποιότητας κατασκευής  οθόνης και ήχου είμαι απλά ενθουσιασμένος , σχετικά με τον ενδοιασμό που είχα για θερμοκρασίες μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι . Αν κάποιος φίλος θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικά  με το 7720 ας μην διστάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...