Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα Gaming!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά μιας και έκλεισε η σύνθεση, ας σχολιάσουμε και κατιτίς παραπάνω.

 

Αυτό με τις ram έχει ξεφύγει εντελώς και είναι άκρως αντίθετο με τη κατάσταση σε cpu, gpu κτλ

 

Όποιες προσφορές βγαίνουν, είναι μεν καλοδεχούμενες, αλλά είναι πολύ μικρές οάσεις δυστυχώς. Τις LP μου τις είχα πάρει 43€ Δεκέμβριο κι έξι μήνες μετά ξεκινάνε από 66€ ελέω digitalmaster και φτάνουν 80+!!!

 

Όσο για την GTX770, εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ.

 

ΟΜΩΣ δε θέλει και πολύ μυαλό, να δει κάποιος σώφρων, ότι ως φρέσκια αντικαταστάτρια της 680 έχει παραπλήσιες επιδόσεις με την 7970 και σε κάποια παιχνίδια την ξεπερνάει, όμως χάνει εξίσου σε άλλα. Φυσικά δε μιλάμε καθόλου για τραγικές διαφορές υπερ της μίας ή της άλλης. 

 

Μη χολοσκάτε για 5-6 fps, είναι γελοίο! Από 10fps διαφορά και άνω το συζητάω σοβαρά.

 

Οι κάρτες είναι ισοδύναμες (αναλογικά) στα παιχνίδια κι αυτό που εγώ προσωπικά προσμετρώ περισσότερο, είναι ότι η 7970 κοντεύει ενάμισυ χρόνο ήδη στην αγορά... ;)

 

Συνεπώς, στον μέσο και enthusiast χρήστη αυτό που μετράει πρωτίστως είναι το vfm μεταξύ τέτοιων καρτών. Βλέποντας τις υλοποιήσεις της Gigabyte στα ίδια χρήματα και για τις δύο κάρτες, κάλλιστα κάποιος θα μπορούσε να επιλέξει GTX770 αντί 7970, μιας και άρτι αφιχθείσα. Όχι εγώ όμως! :P

 

 

Μη σφάζεστε αδίκως βρε fanboys, λες και πρόκειται για τη πάρτη σας!!!   :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Η 7970 η συγκεκριμένη δεν έχει κανένα θέμα ! Αν θέλει την αλλάζει και με οποιαδήποτε άλλα GIGABYTE  ή XFX ... Εκεί είναι το θέμα ???

 

http://www.skroutz.gr/s/430436/Gigabyte-Radeon-HD7970-3GB-OC.html

 

 

Που το είδες το πρόβλημα με τις sapphire ? Δώσε link ....

 

 

Κάποια παλιότερα batch της sapphire ήταν που διορθώθηκαν και τα άλλαζαν και με rma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιας και έκλεισε η σύνθεση, ας σχολιάσουμε και κατιτίς παραπάνω.

 

Αυτό με τις ram έχει ξεφύγει εντελώς και είναι άκρως αντίθετο με τη κατάσταση σε cpu, gpu κτλ

 

Όποιες προσφορές βγαίνουν, είναι μεν καλοδεχούμενες, αλλά είναι πολύ μικρές οάσεις δυστυχώς. Τις LP μου τις είχα πάρει 43€ Δεκέμβριο κι έξι μήνες μετά ξεκινάνε από 66€ ελέω digitalmaster και φτάνουν 80+!!!

 

Όσο για την GTX770, εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ.

 

ΟΜΩΣ δε θέλει και πολύ μυαλό, να δει κάποιος σώφρων, ότι ως φρέσκια αντικαταστάτρια της 680 έχει παραπλήσιες επιδόσεις με την 7970 και σε κάποια παιχνίδια την ξεπερνάει, όμως χάνει εξίσου σε άλλα. Φυσικά δε μιλάμε καθόλου για τραγικές διαφορές υπερ της μίας ή της άλλης. 

 

Μη χολοσκάτε για 5-6 fps, είναι γελοίο! Από 10fps διαφορά και άνω το συζητάω σοβαρά.

 

Οι κάρτες είναι ισοδύναμες (αναλογικά) στα παιχνίδια κι αυτό που εγώ προσωπικά προσμετρώ περισσότερο, είναι ότι η 7970 κοντεύει ενάμισυ χρόνο ήδη στην αγορά... ;)

 

Συνεπώς, στον μέσο και enthusiast χρήστη αυτό που μετράει πρωτίστως είναι το vfm μεταξύ τέτοιων καρτών. Βλέποντας τις υλοποιήσεις της Gigabyte στα ίδια χρήματα και για τις δύο κάρτες, κάλλιστα κάποιος θα μπορούσε να επιλέξει GTX770 αντί 7970, μιας και άρτι αφιχθείσα. Όχι εγώ όμως! :P

 

 

Μη σφάζεστε αδίκως βρε fanboys, λες και πρόκειται για τη πάρτη σας!!!   :devil:

ας μας δωσει ομως και κανενα παλουκαρι heaven και valley με την 7970 που δεν περναει τα 40fps στο πρωτο και τα 50fps στο δευτερο,οταν μια 770 χτυπαει τα 44 στο heaven και 54fps στο valley δηλαδη 10% υπερ της 770

υπο νορμαλ συνθηκες και οι δυο σε oc

Aυτα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια βρε, ξέρεις ανάγνωση?
 
Το παραθέτω, διότι επανάληψις μήτηρ μαθήσεως:
 

 

Μη χολοσκάτε για 5-6 fps, είναι γελοίο! Από 10fps διαφορά και άνω το συζητάω σοβαρά.
 
Οι κάρτες είναι ισοδύναμες (αναλογικά) στα παιχνίδια κι αυτό που εγώ προσωπικά προσμετρώ περισσότερο, είναι ότι η 7970 κοντεύει ενάμισυ χρόνο ήδη στην αγορά... ;)
Μη σφάζεστε αδίκως βρε fanboys, λες και πρόκειται για τη πάρτη σας!!!   :devil:

 

 

Αυτά για + 10% στα heaven & valley και παραμύθια με νεράιδες και δράκους άντε πες τα στον ενδιαφερόμενο κι αν σου απαντήσει, τράβα να δεις αν έρχομαι στη γωνία!!!............. 

 

 

Αυτά._   :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια βρε, ξέρεις ανάγνωση?

 

Το παραθέτω, διότι επανάληψις μήτηρ μαθήσεως:

 

 

 

 

Αυτά για + 10% στα heaven & valley και παραμύθια με νεράιδες και δράκους άντε πες τα στον ενδιαφερόμενο κι αν σου απαντήσει, τράβα να δεις αν έρχομαι στη γωνία!!!............. 

 

 

Αυτά._   :-(

ενταξει μην τρελενεσαι,απλα οταν βγαλανε την 7970 και στην συνεχεια την κλοκαρανε ακα(ghz) ,ειχαν βγει ενα σορο και κανανε την τριχα τριχια εναντι στην reference 680

 

Τωρα που η 680/770 εχει ανεβασμενα ρολογια +μεγαλυτερο dtp αρα λιγο καλυτερο oc,τωρα!?! ελα μωρε +5,6 fps ποιος δεινει σημασια.

H απο αυριο θα βγουν μερικοι απο εδω και θα ψαχνουν να βρουν κανενα ξεχασμενο fps  για να στηριξουν την 7950 εναντι της 760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 770 καλύτερο oc δεν έχει.

εχει πως δεν εχει?

 

τα +1300 στον πυρινα και τα +1900 στις μνημες ειναι πλεον δεδομενο για ολες τις 770, καποιες πανε και παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη πιάνουν και 1500 σταθερά.Μάλλον για boost μιλάς.Και να πάνε ψηλά τρώνε θροτλάρισμα.

εχεις εσυ 770 και το ξερεις αυτο?

και τι πειραζει  (ΑΝ)  τρωνε? τα νουμερα δεν τα φερνουν?

 

τα ρολογια που σου εγραψα ειναι δεδομενα!

 

τι βλεπουν τα ματακια μου

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/?p=52489597

σκονη εκανε την 770  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αναφορά το πολύ oc τίποτα δεν είναι δεδομένο.Με τις πιθανότητες παίζεις μέσα σε κάποια όρια που δείχνουν τα chip συνήθως.Η 770 είναι υψηλότερα χρονισμένη και έχει μικρότερο χώρο για oc.OC+throttling δε πάνε μαζί.Μη μπερδεύεις το gpu boost με το base/core clock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αναφορά το πολύ oc τίποτα δεν είναι δεδομένο.Με τις πιθανότητες παίζεις μέσα σε κάποια όρια που δείχνουν τα chip συνήθως.Η 770 είναι υψηλότερα χρονισμένη και έχει μικρότερο χώρο για oc.OC+throttling δε πάνε μαζί.Μη μπερδεύεις το gpu boost με το base/core clock.

δεν μπερδευω τιποτα,σου λεω που χτυπαει ο πυρινας και οι μνημες,σε καποιες edition πανε παραπανω ειδικα οι μνημες, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OI3BEig.jpg

 

JkHBW77.jpg

 

Rjkzjrm.jpg

 

HVMykNv.jpg

 

yJ6Ar6m.jpg

 

83ho63Q.jpg

bjjYi4d.jpg

Nt55Dh9.jpg

ozooGyA.jpg

1e0t9x.jpg

 

 

Οι κάρτες πάνε χεράκι κεράκι με την 7970 ένα κλικ πιο πάνω  αλλά 1-2fps δεν λέει κάτι ...

 

Τώρα τι λες εσύ ....



Εγώ θα έπαιρνα την 7970 για το +1 GB μνήμης και για το πολύ δυνατό compute power που έχει . Είναι δηλαδή πιο ολοκληρωμένη πρόταση.

 

nv680compute.JPG?1332258628

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...