Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αθόρυβου υπολογιστή


xrtc7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε :περίπου 1000 ευρώ

Χρήση υπολογιστή : hd ταινίες (σύνδεση με τηλεόραση), browsing, και όσο προλαβαίνω κανένα παιχνιδάκι

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: όχι κάτι ιδιαίτερο

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Δεν χρειάζομαι οθόνη

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Δεν χρειάζομαι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Ας είναι και από διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? θα κάνω ο ίδιος την συναρμολογηση

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Υπάρχει λειτουργικό

 

Case: Corsair Obsidian 550D Midi Tower

PSU: Be Quiet Power Supply 530W ATX 24 pin Pure Power L8 BN181 Active-PFC Retail

ή Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-650TXV2EU Active-PFC Retail

Cpu: Intel Core i5 4670 3.4 GHz Quad Core Socket 1150 84W

ή Intel Core i5 3470 3.2 GHz Quad Core Socket 1155 77W

ή Intel Core i5 3570K 3.4 GHz Quad Core Socket 1155

Cpu cooler: Be Quiet Dark Rock 2 BK015

Ram: Kingston Hyper X Beast 8GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz

ή G.Skill Ripjaws 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz

ή Kingston Hyper X Black 16GB DDR3 Non ECC CL10 1600MHz

Μ/Β: σε socket 1155 Gigabyte Socket 1155 GA-H77-D3H GLan Audio Raid

ή Gigabyte Socket 1155 GA-Z77X-UD3H GLan Audio Raid

σε socket 1150 Gigabyte Socket 1150 GA-Z87-HD3 GLan Audio Raid

Gigabyte Socket 1150 GA-Z87X-UD3H GLan Audio Raid

SDD: Samsung 120GB 840 Series MZ-7TD120BW Solid State Drive SATA III SSD 2.5''

ή Samsung 128GB 840 Pro Series MZ-7PD128BW Solid State Drive SATA III SSD 2.5''

HDD: υπάρχουν ήδη

 

 

Ενώ είχα καταλήξει σε socket 1155 με τους ανάλογους επεξεργαστές και μητρικές τώρα με το καινούργιο socket 1150 μπήκα σε σκέψεις.

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη και ας είναι εκτός του παραπάνω πλαισίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα τον 840 Pro απο ssd, για επεξεργαστη θα πηγαινα στον i5 3570K (να τον υπερχρονισω κιολας), και για ψυξη μια Corsair H80i (υδροψυξη ειναι must, αν μιλαμε για αθορυβο συστημα με δυνατοτητες υπερχρονισμου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα τον 840 Pro απο ssd, για επεξεργαστη θα πηγαινα στον i5 3570K (να τον υπερχρονισω κιολας), και για ψυξη μια Corsair H80i (υδροψυξη ειναι must, αν μιλαμε για αθορυβο συστημα με δυνατοτητες υπερχρονισμου).

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το ο/c και όσον αφορά την υδρόψυξη δεν νομίζω ότι μου χρειάζεται. με αυτό το κουτί και τα ανάλογα ανεμιστηράκια νομίζω ότι θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5 4670k και μητρική Gigabyte GA-Z87X-D3H αν πας σε 1150 , και τροφοδοτικό http://www.skroutz.gr/s/2752163/XFX-ProSeries-650W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

 

μνήμες http://www.skroutz.gr/s/2891048/Crucial-Ballistix-8GB-DDR3-PC3-12800-2x4G-240-pin-DIMM.html

 

ψύκτρα δες κι αυτή http://logintech.gr/scythe-mugen-4-scmg-4000.html?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως φίλε μου θα σου προτείνω να πας σε socket 1150 καθότι είναι future proof και δεν θα έχεις θέμα σε οποιαδήποτε αναποδιά.. Σε συμβουλεύω καθώς τυχαίνει να κάνω και εγώ μια νέα σύνθεση και ήμουν σε αυτό το δίλημμα, όμως τελικά επέλεξα haswell.. εσύ αποφασίζεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα πω ότι το έχεις πάρει πολύ στραβά το πράμα...

 

Εκτός και αν έχεις ξεχάσει κάτι στο opening post, σοβαρά στήνεις τέτοιο PC χωρίς VGA για να βλέπεις ταινίες και να παίζεις games με την HD4000/4600 των ι5? Μιλάμε οι επεξεργαστές που έχεις επιλέξει είναι για ΠΟΛΥ βαριά gaming PCs και όχι για HTPCs που θες να κάνεις εσύ (τώρα τι HTPC είναι αυτό με 550d....), και δεν θα δουλεύουν ούτε στο 10% στην χειρότερη των περιπτώσεων...

 

- Οπότε κάπου στο budget σου θα πρέπει να χώσεις και μια GTX660Ti/7870 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ! (ο φίλος ας πούμε στο 5o post, κόψε λίγο από εδώ, λίγο από εκεί σου χώρεσε μια αξιοπρεπέστατη VGA)

- ή αν επιμένεις σε Intel, ξέχνα τους εξωτικούς ι5 και πάνε στον i3-3225 (ο μόνος i3 με ΗD-4000) ή κάνα haswell-i3 (με HD-4600) όταν αυτοί κυκλοφορήσουν πχ i3-4330.

- ή περιττό φυσικά να αναφέρω ότι σε περιπτώσεις APU, η τεχνολογία Fusion είναι ποοοοολύ μπροστά ακόμα και οι διαφορές των Richland με τους Haswell μεγάλη. Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις στρατόπεδο (A10-6800k). Bench

Στις δυο τελευταίες περιπτώσεις, το gaming θα είναι απλά ανεκτό αλλά το PC θα σου έρθει στο 60% του budget

 

Τα παίρνω όλα πίσω αν σκοπεύεις να σκάσεις άλλα 300 ευρώ αργότερα για GPU (για μια GTX770 είναι το PCακι σου) και απλά δεν μας το είπες από την αρχή B)

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα τα συζητάμε, αν λύσουμε το βασικό :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα πω ότι το έχεις πάρει πολύ στραβά το πράμα...

 

Εκτός και αν έχεις ξεχάσει κάτι στο opening post, σοβαρά στήνεις τέτοιο PC χωρίς VGA για να βλέπεις ταινίες και να παίζεις games με την HD4000/4600 των ι5? Μιλάμε οι επεξεργαστές που έχεις επιλέξει είναι για ΠΟΛΥ βαριά gaming PCs και όχι για HTPCs που θες να κάνεις εσύ (τώρα τι HTPC είναι αυτό με 550d....), και δεν θα δουλεύουν ούτε στο 10% στην χειρότερη των περιπτώσεων...

 

- Οπότε κάπου στο budget σου θα πρέπει να χώσεις και μια GTX660Ti/7870 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ! (ο φίλος ας πούμε στο 5o post, κόψε λίγο από εδώ, λίγο από εκεί σου χώρεσε μια αξιοπρεπέστατη VGA)

- ή αν επιμένεις σε Intel, ξέχνα τους εξωτικούς ι5 και πάνε στον i3-3225 (ο μόνος i3 με ΗD-4000) ή κάνα haswell-i3 (με HD-4600) όταν αυτοί κυκλοφορήσουν πχ i3-4330.

- ή περιττό φυσικά να αναφέρω ότι σε περιπτώσεις APU, η τεχνολογία Fusion είναι ποοοοολύ μπροστά ακόμα και οι διαφορές των Richland με τους Haswell μεγάλη. Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις στρατόπεδο (A10-6800k). Bench

Στις δυο τελευταίες περιπτώσεις, το gaming θα είναι απλά ανεκτό αλλά το PC θα σου έρθει στο 60% του budget

 

Τα παίρνω όλα πίσω αν σκοπεύεις να σκάσεις άλλα 300 ευρώ αργότερα για GPU (για μια GTX770 είναι το PCακι σου) και απλά δεν μας το είπες από την αρχή B)

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα τα συζητάμε, αν λύσουμε το βασικό :X

Δίκιο έχεις φιλαράκι όσον αφορά την gpu, ξεχάστηκα τελείως. Λοιπόν όλως τυχαίως και εγώ ήμουν ανάμεσα στην 7870 και στην

http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=02G-P4-2765-KR&family=GeForce%20700%20Series%20Family&uc=EUR

Τώρα για να τα πάρουμε από την αρχή. Η case θα βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο από την τηλεόραση (δηλαδή δεν θα φαίνεται) όμως θα είναι μέσα σε υπνοδωμάτιο οπότε δεν θέλω να ακούγετε.

Όσον αφορά τη cpu πιστεύεις ότι αν κατεβώ από I5 σε I3 θα μπορώ να κάνω όλες τις δουλειές μου χωρίς να laggαρει το pc.Δηλαδή ο υπολογιστής θα είναι ανοικτός σχεδόν 24/7 πολύ multitasking ταινίες Μουσική με ταυτόχρονο photo και movie editor. Τα τελευταία δύο μην φαντάζεστε τίποτα επαγγελματικό δέστε το σαν χόμπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις φιλαράκι όσον αφορά την gpu, ξεχάστηκα τελείως. Λοιπόν όλως τυχαίως και εγώ ήμουν ανάμεσα στην 7870 και στην

http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=02G-P4-2765-KR&family=GeForce%20700%20Series%20Family&uc=EUR

Τώρα για να τα πάρουμε από την αρχή. Η case θα βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο από την τηλεόραση (δηλαδή δεν θα φαίνεται) όμως θα είναι μέσα σε υπνοδωμάτιο οπότε δεν θέλω να ακούγετε.

Όσον αφορά τη cpu πιστεύεις ότι αν κατεβώ από I5 σε I3 θα μπορώ να κάνω όλες τις δουλειές μου χωρίς να laggαρει το pc.Δηλαδή ο υπολογιστής θα είναι ανοικτός σχεδόν 24/7 πολύ multitasking ταινίες Μουσική με ταυτόχρονο photo και movie editor. Τα τελευταία δύο μην φαντάζεστε τίποτα επαγγελματικό δέστε το σαν χόμπι.

- Στο θέμα του case δεν μπορώ να σου απαντήσω, και όπως το θέτεις ακούγεται φυσιολογικό. Είναι και καθαρά υποκειμενικό το θέμα Case αφού μπαίνει το υποκειμενικό στοιχείο μέσα

- Μέχρι το κομμάτι "Movie-Editor" σου απαντώ κάθετα σε όλα ΝΑΙ. Τώρα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις εκεί, ας το διευκρινήσεις. Αν εννοείς πχ να ripareis, ναι φυσικά και ο ι5 θα είναι πολύ πιο γρήγορος. Αλλά πόσα rips θα κάνει δλδ για να έχει τόση σημασία?

 

Το μόνο που έχεις να σκεφτείς είναι το θέμα του Gaming. Ποια παιχνίδια εννοείς και πόσο γκαβλ.μένος :X  είσαι να τα παίζεις όλα max. Αν είσαι απαιτητικός FPS-fanatics (έστω και να παίζεις αραιά) εκεί θα χρειαστείς τον i5 με GTX760/7950 και όχι κάτι λιγότερο. Για μένα και η 7870 είναι μικρή για έναν i5. Θέλει "κι άλλο" if you know what I mean ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...