Προς το περιεχόμενο

Προέκταση καλωδίου κεραίας ή usb για συσκευή usb tv tuner


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις παρέλαβα και δοκίμασα αυτή την usb συσκευή ψηφιακής τηλεόρασης.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος καθώς για την τιμή του φαίνεται πολύ καλό.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είμαι πως μέσα στο δωμάτιο δεν έχω καλό σήμα και με αυτή την μικρή κεραία που έχει η συσκευή δεν γίνεται δουλειά.

 

Σκέφτηκα λοιπόν να βγάλω αυτή την mini κεραία ή και τον usb δέκτη στο μπαλκόνι και να τα συνδέσω με τον υπολογιστή με κάποιο καλώδιο επέκτασης. Νομίζω πως μια επέκταση 5-7m θα ήταν αρκετή.

 

Οι δυνατές λύσεις είναι 2:

1. Το καλώδιο επέκτασης να είναι usb και να είναι και ο usb δέκτης στο μπαλκόνι συνδεδεμένος εκεί με την mini κεραία του.

2. Το καλώδιο επέκτασης να είναι της κεραίας (που δεν ξέρω καν πως λέγεται, δεν είναι το γνωστό χοντρό καλώδιο κεραίας τηλεόρασης αλλά ένα πιο λεπτό) και ο δεκτης να είναι πάνω στην usb θύρα του pc και η mini κεραία στο μπαλκόνι συνδεδεμένη με την επέκταση.

 

Η επιλογή θα ήθελα να γίνει με κριτήρια:

1. Μικρότερες απώλειες σήματος λόγο μήκους καλωδίου

2. Μικρότερο κόστος καλωδίου

3. Μικρότερος κινδυνος φθοράς υλικού λόγω έκθεσης στις εξωτερικές καιρικές συνθήκες (π.χ. αν κινδυνεύει να χαλάσει ο usb δέκτης ή η mini κεραία αν τα βάλω στο μπαλκόνι (υποθέτω πως καλύτερα να είναι μόνο η κεραία έξω))

 

Ποιά από τις 2 λύσεις μου προτείνετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο κεραίας που έχει δεν μου θυμίζει κατι απο τα γνωστά πρότυπα. Μοιάζει σαν βύσμα κεραίας GPS. Μάλλον είναι fix με τον δέκτη και σε αυτο την πάτησες.

 

Αρα η ποιο εύκολη λύση είναι usb προέκταση 5 μέτρων. Δεν θα εχεις απώλειες επειδή θα περνάνε ψηφιακά δεδομένα και το κόστος του ειναι μικρο. Εαν δεν βραχεί ο δέκτης δεν θα εχεις θεμα. Ισως αρκεί να τον πλησιάσεις μονο κοντα στο παραθυρο. (αρκει να ειναι κοντά οι αναμεταδότες της περιοχής σου).

 

Ισως γλίτωσες μερικά ευρώ αγοράζοντας αυτήν την Κινεζια απο το E-bay άλλα απο οτι βλέπεις έμπλεξες.. Ελπίζω να ειναι κοντά τα κέντρα εκπομπής της Digea. Σε αντιθετη περίπτωση με αυτο το κεραιακι δεν θα δεις αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο κεραίας που έχει δεν μου θυμίζει κατι απο τα γνωστά πρότυπα. Μοιάζει σαν βύσμα κεραίας GPS. Μάλλον είναι fix με τον δέκτη και σε αυτο την πάτησες.

Ψάχνοντας για το τι μπορεί να είναι αυτό το καλώδιο βρήκα αυτόν τον adaptor που λέει πως είναι coaxial (IEC) σε MCX (micro coaxial) RF άρα ίσως το καλώδιο μου να λέγεται mcx για το οποίο βρήκα αλλού πως υπάρχουν διάφοροι διάμετροι.

 

Ξέρει κανείς αν είναι όντως αυτό και που μπορώ να βρω προέκταση και το ενδεχόμενο κόστος?

 

Αρα η ποιο εύκολη λύση είναι usb προέκταση 5 μέτρων. Δεν θα εχεις απώλειες επειδή θα περνάνε ψηφιακά δεδομένα και το κόστος του ειναι μικρο. Εαν δεν βραχεί ο δέκτης δεν θα εχεις θεμα. Ισως αρκεί να τον πλησιάσεις μονο κοντα στο παραθυρο. (αρκει να ειναι κοντά οι αναμεταδότες της περιοχής σου).

 

Ναι είναι εύκολη λύση το usb αλλά διάβασα πως πάνω από 2-3 μέτρα οι απώλειες είναι σημαντικές. Επίσης αυτό θα με αναγκάσει να έχω και τον δέκτη έξω που θα ήθελα να το αποφύγω ενώ με προέκταση κεραίας θα ήταν έξω μόνο η κεραία.

 

Ισως γλίτωσες μερικά ευρώ αγοράζοντας αυτήν την Κινεζια απο το E-bay άλλα απο οτι βλέπεις έμπλεξες.. Ελπίζω να ειναι κοντά τα κέντρα εκπομπής της Digea. Σε αντιθετη περίπτωση με αυτο το κεραιακι δεν θα δεις αποτέλεσμα.

Ε κοίτα γενικά μέσα στο δωμάτιο δεν είχα ποτέ καλό σήμα ούτε πιο παλιά που είχα tv tuner στο desktop pc με μεγαλύτερη εσωτερική κεραία. Τώρα πιάνει κάποια κανάλια αλλά με δυσκολία. Πιστεύω πως αν βγει έξω η κεραία θα είμαι ΟΚ. Ο δέκτης γενικά μου φάινεται γαμάτος για την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταπτορας που βρήκες μοιάζει. Δες στα manual του μηπως το αναφέρει ετσι. Εφόσον ειναι αυτός, τον αγοράζεις απο το e-shop η οπου άλλου το βρεις πιο εύκολα. Μετά με μια απλη RF προέκταση (που την βρίσκεις σε ολα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών) το πας οπου θες. Μονο που τα σήματα RF εξασθενούν πολυ πιο εύκολα απο τα ψηφιακά σήματα της USB. Ποσο μάλλον οταν έρχονται με χαμηλό gain απο το mini κεραιακι...

 

Απο την άλλη το usb μέχρι 5 μέτρα μπορείς να το προεκτείνεις άνετα..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

 

a standard cable can have a maximum length of 3 meters with devices operating at Low Speed (1.5 Mbit/s), and a maximum length of 5 meters with devices operating at Full Speed (12 Mbit/s).

Η tv σου ειναι full speed συσκευή.

 

Και εδω αμα δεις https://www.skroutz.gr/c/17/kartes-tileorashs-video-cards.html?from=catspan&keyphrase=dvb-t+usb εχει αντίστοιχα πολλούς δέκτες με κλασσικό rf στην τιμή του e-bay με τα ιδια specs. Απλα σε Ελληνικο μαγαζι θα ηταν και πιο εύκολο να ρωτήσεις - μάθεις η αντικαταστήσεις ενα προϊόν που δεν σε καλύπτει.

 

Άποψη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταπτορας που βρήκες μοιάζει. Δες στα manual του μηπως το αναφέρει ετσι. Εφόσον ειναι αυτός, τον αγοράζεις απο το e-shop η οπου άλλου το βρεις πιο εύκολα. Μετά με μια απλη RF προέκταση (που την βρίσκεις σε ολα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών) το πας οπου θες. Μονο που τα σήματα RF εξασθενούν πολυ πιο εύκολα απο τα ψηφιακά σήματα της USB. Ποσο μάλλον οταν έρχονται με χαμηλό gain απο το mini κεραιακι...

 

Απο την άλλη το usb μέχρι 5 μέτρα μπορείς να το προεκτείνεις άνετα..

http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

 

Η tv σου ειναι full speed συσκευή.

Δυστυχώς στο manual και όπου αλλού έψαξα δεν αναφέρει το ακριβές είδους του καλωδίου.

Ο αντάπτορας δεν βοηθάει γιατί θα πρέπει να βρω και τον αντίστροφό του και για τα 2 άρα του απλού RF.

Θα προσπαθήσω να βρω προέκταση του mini rf coaxial ρωτώντας σε ηλεκτρονικάδικα για να αποφύγω να έχω τον δέκτη έξω κι αν δεν γίνει τίποτα θα πάρω usb.

Έχεις δίκιο πάντως πως με usb θα έχω μικρότερες απώλειες μάλλον αλλά αν το mini rf είναι φθηνό θα το δοκιμάσω κι αλλιώς πάω σε usb.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

 

Και εδω αμα δεις https://www.skroutz.gr/c/17/kartes-tileorashs-video-cards.html?from=catspan&keyphrase=dvb-t+usb εχει αντίστοιχα πολλούς δέκτες με κλασσικό rf στην τιμή του e-bay με τα ιδια specs. Απλα σε Ελληνικο μαγαζι θα ηταν και πιο εύκολο να ρωτήσεις - μάθεις η αντικαταστήσεις ενα προϊόν που δεν σε καλύπτει.

 

Άποψη μου πάντα.

Μα απ ότι βλέπω είναι σε 3πλάσια τιμή περίπου από αυτό που πήρα εγώ (EUR 5.83), εντάξει παραμένουν φθηνά αλλά ως προς την ποιότητα νομίζω πως είναι ακριβώς στην ίδια κατηγορία. Βέβαια όπως σωστά λες από ελληνικό μαγαζί θα είχα καλύτερη εξυπηρέτηση αν χρειαζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρίζα κεραίας δεν έχεις στο δωμάτιο ή δεν μπορείς να τραβήξεις από άλλο δωμάτιο;

 

Όχι δυστυχώς. Αν είχα τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα αν και πάλι θα χρειαζόμουν μετατροπέα.

 

Αν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει το είδος αυτό του καλωδίου και που μπορώ να βρω προέκταση ας μου πει γιατί δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας και αγοράζεις από ebay το ακόλουθο καλώδιο Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/180550379298?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649">
RF Coaxial to MCX TV Antenna Cable Adaptor DVB-T DVBT
και δεν θα έχεις ούτε πρόβλημα με την τιμή ούτε με την λειτουργικότητά του.

 

Δοκιμασμένο σε παρόμοια κάρτα από e-shop.gr και δουλεύει με καλώδιο κάπου στα 5-7 μέτρα που έχω σε υπολογιστή έξω από το δωμάτιο (σε σύνδεση με την κεντρική κεραία της οικοδομής φυσικά).

 

Το τυπικό καλώδιο κεραίας εύκολα το φτιάχνεις και στα μέτρα που θες και με ελάχιστο κόστος (αγόρασα 2 μήν ξαναχρειαστεί δεύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας και αγοράζεις από ebay το ακόλουθο καλώδιο Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/180550379298?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649">

RF Coaxial to MCX TV Antenna Cable Adaptor DVB-T DVBT

και δεν θα έχεις ούτε πρόβλημα με την τιμή ούτε με την λειτουργικότητά του.

 

Δοκιμασμένο σε παρόμοια κάρτα από e-shop.gr και δουλεύει με καλώδιο κάπου στα 5-7 μέτρα που έχω σε υπολογιστή έξω από το δωμάτιο (σε σύνδεση με την κεντρική κεραία της οικοδομής φυσικά).

 

Το τυπικό καλώδιο κεραίας εύκολα το φτιάχνεις και στα μέτρα που θες και με ελάχιστο κόστος (αγόρασα 2 μήν ξαναχρειαστεί δεύτερο)

 

γαμάτος αλλά επειδή απ ότι κατάλαβα υπάρχουν διάφοροι διάμετροι τέτοιων καλωδίων πόσο είναι το δικό σου σε διάμετρο?

Εμένα είναι 3mm περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με παχόμετρο είναι 3mm αμφιβάλω να έχεις θέμα και με το πάχος του κτλ, ίδια είναι για την δουλειά που το θες

 

Απλά το θέμα είναι πως δεν έχω είσοδο της κεντρικής κεραίας στο δωμάτιο και με τον μετατροπέα αυτόν θα ακυρώσω την κεραιούλα που έιχε μαζί και θα πρέπει να βρω άλλη φορητη κεραία με είσοδο RF.

(γι αυτό έψαχνα προέκταση για την mcx ώστε να χρησιμοποιήσω την μικρή κεραία που έχει και να την βάλω είτε δίπλα στο παράθυρο είτε και στο μπαλκόνι ανάλογα με την απόδοση που θα είχε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα η δικιά τους κεραία (έχω άλλες 2 κάρτες) δεν μου πιάνει είτε μέσα είται έξω από το σπίτι σε καλή ποιότητα. Αν έχεις στο σπίτι κεντρική πχ σε 2ο δωμάτιο πας και αγοράζεις ή φτιάχνεις καλώδιο και 20 μέτρων και το λύνεις το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Tον αντάπτορα μπορείς να τον φτιάξεις μονος σου κόβοντας το καλώδιο από την κεραία και βάζοντας το σωστό βύσμα κεραία στην άκρη.

Όσο για φορητή κεραία άμα φτιάξεις τον αντάπτορα μετά μπορείς να βρείς ακόμα καλύτερη από αυτή που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο αντάπτορας απ το ebay, τον συνέδεσα με την φορητή κεραία που έχω και τώρα δεν δίνει καθόλου σήμα ενώ με την δικιά του την μικρή έδινε έστω και αυτό το ελάχιστο.

 

Τί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...