Προς το περιεχόμενο

CPU στο 100%


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει ο γιος μου ενα pc 4-5 ετιας με Intel Core 2 cpu 6600 2.4Ghz και 2 γιγα μνημη με widows 7

 

Του εκανα format γιατι κολλαγε αλλα και τωρα οταν παει να παιξει ενα παιχνιδι τυπου Lineaga , NBA κλπ η cpu φτανει στο 100% και κολαει το pc.

 

Τι μπορει να φταιει ?

 

Ευχαριστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καταρχας η μνημη ειναι μικρη για τα WIndows 7. Θες 4 γιγα οπωσδηποτε. Το παιχνιδι δεν το ξερω, κοιτα να δεις τι απαιτισεις εχει. Καρτα γραφικων ποια εχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καταρχας η μνημη ειναι μικρη για τα WIndows 7. Θες 4 γιγα οπωσδηποτε. Το παιχνιδι δεν το ξερω, κοιτα να δεις τι απαιτισεις εχει. Καρτα γραφικων ποια εχει?

 

Με τα 2 γιγα μια χαρα δουλευε το παιχνιδι απο οτι μου ειπε ο γιος.Δεν θυμαμαι ποια καρτα γραφικων εχει αλλα ειναι ενσωματομενη σε μητρικη Asus p5k

 

Να προσθέσω στον προβληματισμό σου και το καθάρισμα του pc και ειδικά της κάρτας γραφικών.

 

Αυτο μαλλον ειναι πιο πιθανο γιατι εχει πολυ ... πραγμα μεσα.

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρυ κιόλας ρε παιδιά αλλά πως παίζει nba (κάποιο 2κ φαντάζομαι) σε ενσωματωμένη;

καθαρίζεις το κουτί και τα εξαρτήματα, προσθέτεις άλλα 2gb ram, παίρνεις και μια φθηνούλα vga και είσαι κομπλέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννης Platano, on 12 Jul 2013 - 09:11 AM, said:

Δεν θυμαμαι ποια καρτα γραφικων εχει αλλα ειναι ενσωματομενη σε μητρικη Asus p5k

???

Για να βρεις ποια καρτα εχεις πατα Win+r , γραψε mmc devmgmt.msc κ κοιτα τι λεει στο "display adapters" (ή "προσρμογεις οθονης" αν θυμαμαι καλα στα ελληνικα).

 

Επισης πατα Ctrl+Shift+Esc κ κοιτα το cpu usage ενω ο υπολογιστης δεν κανει τιποτα. Θα πρεπει να ειναι στο 5~10% . Αν ειναι παραπανω παμε για πιθανοτητα προσβολης απο ιο.

 

 

υ.γ. Εκτος αν εχεις αυτη http://erodios.it.teithe.gr/ExpSites/plaisio/www.plaisio.gr/product.aspx-catalog=20&category=69977721&product=982431.htm

 

οπου με την 3100 δεν πας πουθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το ξανασκεφτομαι αν θυμαμαι καλα του εχω βαλει αλλη καρτα γραφικων απο αυτη που ειχε η μητρικη...Θα το κοιταξω το μεσημερι και θα σας πω.

 

Ειχα δοκιμασει να του βαλω απο κατι περισευουμενες μνημες αλλα 2gb αλλα δεν τα εβλεπε το pc

 

Εχει 7αρια home premium 32 bit

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αλλαζει το πραγμα.<br />Αν στην αρχη (στα πρωτα 2-3 λεπτα) τα παιχνιδια παιζουν κανονικα κ ξαφνικα κολλανε , τοτε κατι υπερθερμενεται (επεξεργαστης ή καρτα)<br />Παντως ο 6600 ειναι αρκετος για κατι τετοια παιχνιδακια.<br /><br />Επισης λες οτι φτανει η cpu στο 100% . Πως το ξερεις? Το ειδες? Ή απλα το υπεθεσες επειδη κολλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

start->(write)dxdiag->display γραψε το Name εδω.

Και τα 32αρια διαβαζουν μεχρι κατι λιγοτερο απο 4gb οποτε θα διαβαζε σιγουρα κατι παραπανω απο 3 γβ.

επισεις δοκιμασε 

start-> (write)system settings-> view advanced system settings -> advnnaced tab-> visual settings'edit -> Adjust for better performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξαμε και καθαρισαμε το κουτι και οντως μεσα ειχε πολυ βρωμα

 

Μου ειπε ο γιος μου οτι στα παιχνιδια που προανεφερα αν και η χρηση cpu ειναι ψηλα δουλευει καλυτερα

 

Καρτα γταφικων εχει GeForce nvidia gt240

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόνισα το καθάρισμα της κάρτας γιατί αντιμετώπισα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα πριν από 2 χρόνια, όταν είδα τη θερμοκρασία της να ανεβαίνει στα επίπεδα των 70 βαθμών και να σβήνει το pc όταν έπιασε τους 75.

 

Καθάρισα καλά την κάρτα, αφού την έβγαλα από το pc, και επανήλθαν όλες οι θερμοκρασίες στα φυσιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...