Προς το περιεχόμενο

Aλλαγες στο menu κ εμφανιση αυτων στους browser


troupdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, φτιαχνω ενα Site σε joomla στο οποιο εχω προχωρησει σε καποιες αναγκες παραμετροποιησεις. Συγκρεκριμενα εχω αλλαξει το μεγεθος του menu ωστε να βρισκονται τα στοιχεια του menou σε οριζοντια διαταξη. Οι αλλαγες αυτες που εκανα γινονται ορατες μονο στον Google Chrome , ενω στον Firefox και στον Explorer δεν μου εμφανιζονται οπως ακριβως θελω. Τι μπορω να κανω ωστε να ισχυουν οι αλλαγες μου για ολους τους browser? Πρεπει να σας πω , οτι μονο στο συγκρεκριμενο κομματι του site (στο menu) υπαρχει αυτο το θεμα, στο υπολοιπο site βλεπω τις αλλαγες μου κανονικα σε ολους τους browser!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αλλάξει το μέγεθος του menu, πειράζοντας CSS ή από τα settings του Template.
Σε κάθε περίπτωση κάνε μια εκαθάριση ιστορικού και cache σε Joomla & Browsers...

Αν έχεις πειράξει CSS λογικά έχεις χρησιμοποιήσει εντολές που έχουν ισχύ μόνο για webkit browsers...
Οπότε προσθέτεις και τις αντίστοιχες και για τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω πειραξει το css για την αλλαγη του menu, στελνω σχετικα print screen για να δειτε πως φαινεται το menu με τον Chrome κ με τον Firefox αντιστοιχα. Στον chrome φαινεται σε οριζονται διαταξη ενω στον firefox το τελευταιο στοιχειο του menu παει στην απο κατω σειρα. Μου ξαναλες ακριβως αν θες τι ακριβως πρεπει να πειραξω στον κωδικα ωστε να φαινονται το ιδιο σε ολους browsers?

post-252366-0-49860400-1373839022_thumb.jpg

post-252366-0-40353700-1373839026_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως φαίνεται, έχεις προσθέσει margins ή paddings που επειδή η κάθε rendering engine του κάθε browser τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά σου δημιουργεί αυτό το αποτέλεσμα.

Τώρα για να το λύσεις απλά θα σου έλεγα να να μικρύνεις λίγο τις αποστάσεις μεταξύ των menu έτσι ώστε να "χωράει" και στους υπόλοιπους Browsers...
Μπορεί κάποιος να έχει κάποια καλύτερη λύση, απλά για την ώρα δοκίμασε αυτό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...