Προς το περιεχόμενο

Απωλεια password συνδεσης otenet


+~CyBeR~+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θα θελαμε τη βοηθεια σας.

 

Καναμε reset στο router ενος φιλου και εχει χασει το username και το password που του εχουν δωθει σε ενα χαρτι κατα την παραλαβη του router.

 

οχι τον κωδικο που σου ζηταει για να μπεις στεις ρυθμισεις του ρουτερ αλλα τον αλλο κωδικο που συνοδευεται απο το @otenet

 

αν μπορει καποιος ας βοηθεισει.

ευχαριστω πολλυ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα δεν θα έχεις αν είναι το router του πΟΤΕ για router απο άλλες μαρκες δεν ξέρω αν γίνεται, σε περίπτωση πάντως που δεν μπορούν να στα περάσουν θα πρέπει ο κάτοχος της  γραμμής με τα στοιχεία του να ζητήσει να του δώσουν το username και να του αλλάξουν κωδικό γιατί κωδικούς δεν μπορούν να δώσουν, όπως και να έχει εμείς απο εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο μιας και δεν είναι θέμα ρύθμισεις αλλά θέμα παρόχου-συνδρομητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε ο φιλος αμα εχασε το Username /password παιρνει τηλεφωνο θα του κανουν τις κλασσικες ερωτησεις αν ειναι ο κατοχος αριθμο ταυτοτητας κτλ(πιο παλια εστελνες fax) και αφου σε πιστοποιησουν σου δινοουν νεο password.δεν ξερω αν μπορει με καποια αλλα στοιχεια να μπει στο my.otenet.gr και να αλλαξει απο εκει το password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολλυ παιδια.Χθες πειρα τηλ αλλα ειχανε απεργια και δεν εγινε τιποτα θα δωκιμασω και σημερα και αν γινει εγινε.

 

θα κοιταξω και στο myotenet μηπως εχει κατι που δεν πιστευω να 'χει παντως ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολλυ παιδια.Χθες πειρα τηλ αλλα ειχανε απεργια και δεν εγινε τιποτα θα δωκιμασω και σημερα και αν γινει εγινε.

 

θα κοιταξω και στο myotenet μηπως εχει κατι που δεν πιστευω να 'χει παντως ευχαριστω για την βοηθεια

απεργια το suppport του οτε?wtf?

δημοσιο εγινε  παλι ο οτε και κανει απεργιες?τι αλλο θα δουμε.στο My.otenet.gr μπαινεις και με κατι id;'s και κατι τετοια αλλα δεν ξερω αν θα σε αφησει να αλλαξεις το password με καινουριο αμα δεν ξερεις το παλιο.δηλαδη εκτος απο username για Login μπαινεις και με κατι Customer id αν θυμαμαι καλα.ενημερωσε μας τι εγινε τελικα για να ειναι κομπλε απαντημενο το τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 13888 μην πας στην πώληση αλλά στις βλάβες, δεν έχω και πΟΤΕ να σου έλεγα ποια νούμερα ακριβώς να πατήσεις, πάντως ξέρω ότι λειτουργούν όλο το 24ωρο γιατί τελευταία  φορά μου είχαν περάσει στοιχεία 4 η ώρα το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 13888 μην πας στην πώληση αλλά στις βλάβες, δεν έχω και πΟΤΕ να σου έλεγα ποια νούμερα ακριβώς να πατήσεις, πάντως ξέρω ότι λειτουργούν όλο το 24ωρο γιατί τελευταία  φορά μου είχαν περάσει στοιχεία 4 η ώρα το πρωί.

τα support ειναι 24ωρα/365.οι πωλησεις κλεινουν καποια στιγμη και πραγματι δενεχουν σχεση με αλλαγες password.ειναι καθαρα τεχνικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα προχθές κατά την εγκατάσταση ενός νέου modem - router. Τα χαρτιά από τον ΟΤΕ όπου και αναγράφονται username - password τα είχα, όμως το password που έγραφαν τα χαρτιά ήταν λάθος (!!). Έπειτα από αρκέτες κλήσεις και τεράστια αναμονή στον τηλεφωνητή του ΟΤΕ, όταν έπιασα γραμμή και είπα το πρόβλημά μου - (επιβεβαιώντας φυσικά τα στοιχεία) - μου είπαν ότι πρέπει να μιλήσουν με τον δικαιούχο (τον πατέρα μου δηλαδή) για να μου δώσουν το σωστό password.. Τρέχα - γύρευε δηλαδή, άλλη όρεξη δεν είχε μεγάλος άνθρωπος - με τον ΟΤΕ θα κάθεται να ασχολείται ( + ξανά τηλέφωνο - αναμονή κτλ).

 

Εμπάς περιπτώση, το προβλημά μου το έλυσα ως εξής : Μπήκα στο interface του modem (ένα ενσύρματο comtrend) και έκανα κλικ στην επιλογή "backup settings" (όλα τα modem-router έχουν την σχετική επιλόγη - ίσως με διαφορετικό όνομα). Το άρχείο back up (με κατάληξη .conf) που έσωσα στο σκληρό δίσκο, το άνοιξα με το σημειωματάριο. Έκει αναγράφονται όλα τα στοιχεία, και φυσικά username - password. To password ήταν κωδικοποιημένο σε base64, το έκανα μετατροπή σε clear text και τελείωσε (μιλάμε για υπόθεση ενός λεπτού)! Τζάμπα ταλαιπωρία τράβηξα με τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα προχθές κατά την εγκατάσταση ενός νέου modem - router. Τα χαρτιά από τον ΟΤΕ όπου και αναγράφονται username - password τα είχα, όμως το password που έγραφαν τα χαρτιά ήταν λάθος (!!). Έπειτα από αρκέτες κλήσεις και τεράστια αναμονή στον τηλεφωνητή του ΟΤΕ, όταν έπιασα γραμμή και είπα το πρόβλημά μου - (επιβεβαιώντας φυσικά τα στοιχεία) - μου είπαν ότι πρέπει να μιλήσουν με τον δικαιούχο (τον πατέρα μου δηλαδή) για να μου δώσουν το σωστό password.. Τρέχα - γύρευε δηλαδή, άλλη όρεξη δεν είχε μεγάλος άνθρωπος - με τον ΟΤΕ θα κάθεται να ασχολείται ( + ξανά τηλέφωνο - αναμονή κτλ).

 

Εμπάς περιπτώση, το προβλημά μου το έλυσα ως εξής : Μπήκα στο interface του modem (ένα ενσύρματο comtrend) και έκανα κλικ στην επιλογή "backup settings" (όλα τα modem-router έχουν την σχετική επιλόγη - ίσως με διαφορετικό όνομα). Το άρχείο back up (με κατάληξη .conf) που έσωσα στο σκληρό δίσκο, το άνοιξα με το σημειωματάριο. Έκει αναγράφονται όλα τα στοιχεία, και φυσικά username - password. To password ήταν κωδικοποιημένο σε base64, το έκανα μετατροπή σε clear text και τελείωσε (μιλάμε για υπόθεση ενός λεπτού)! Τζάμπα ταλαιπωρία τράβηξα με τον ΟΤΕ.

ναι για θεματα ασφαλειας ζητανε να μιλησουν με τον δικαιουχο.παλια ζηταγαν μεχρι και fax αλλα πλεον υποτιθεται οτι με πιστοποιηση απο το τηλεφωνο δηλαδη με καποια στοιχεια κτλ οτι στο αλλαζουν.ακουγεται υπερβολικο ομως εχουν γινει διαφορα προβληματα με τετοιες αλλαγες.οτι αλλαχτηκε το password ειδικα σε εταιρειες  απο εναν υπαλληλο ο οποιος μπορει να ηθελε να κανει κατι κακο η μπορει να ηθελε να μπει στο email της εταιρειας η να αλλαχτηκε το Password και μετα να μην μπορει ο αλλος να διαβασει το email κα να μην ξερει τι εγινε γινει.ειδικα σε εταιρειες ζηταγαν φεκ και ποιος ειναι ο εκπροσωπος.

κατα τα αλλα ναι σε πολλα ρουτερ αμα σωσεις το config και το αποδικοποιησεις το βρισκεις το password.γιατι τις περισσοτερες φορες ειναι κωδικοποιημενο.αλλες φορες αν εχεις προγραμμα που διαβαζει τα αστερακια βρισκεις παλι το password.

και να δωσω και ενα παραδειγμα για να καταλαβουμε ολοι οτι γιατι ζητανε στοιχεια.

καποτε εκανα support και πηρε τηλεφωνο καποιος και μου λεει πχ εχω το Username ταδε.βρισκω το Username του και η συνδεση ηταν στο ονομα πχ κωνταντινος παπαδοπουλος.νομιζω ηθελε να κανει αλλαγη Password η κατι αλλο δνε θυμαμαι.και του λεω ειστε ο κυριος κωνσταντινος παπαδοπουλος.και ξαφνικα αρχιζει να φωναζει στο τηλεφωνο και να μου λεει.αυτη η συνδεση ειναι δικια μου και οχι του αδερφου μου ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ.τα υπολοιπα τα καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...