Προς το περιεχόμενο

Android, απορίες αρχαρίου σχετ. με μνήμη κλπ


sattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελει καποιος μπορει μου εξηγησει τη φιλοσοφια των android συσκευων?

 

μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο smartphone oποτε εχω μαυρα μεσανυχτα,

τωρα ομως πηρα για την οικογενεια ενα tablet και 2 smartphones (κινεζικα...)

 

αυτα ολα λενε Χ GB ram , Y GB Rom/nandflash και παιρνουν συνηθως μεχρι 32ΜΒ microSD

 

τα διαφορα προγραμματα/παιχνιδια/apps που κατεβαζουμε και χρησιμοποιουμε,  γινεται εγκατασταση? που αποθηκευονται? ποια μνημη καταναλωνουν?

 

αν κατεβασεις πολλα τετοια, τι γινεται? παει πιο αργα/κολλαει η συσκευη?

λυνεται το θεμα με μια μεγαλη microSD ή αυτη ειναι μονο για φωτογραφιες και βιντεακια?

 

 

αν θελετε βαλτε με λιγο στο κλιμα του android.

thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ειναι το πιο ενοχλητικο πραγμα στο android αφου κουβαλαει τις παραξενιες του linux..

την εσωτερικη μνημη ειτε ειναι 8GB , ειτε ειναι 16 κλπ.τη χωριζει ΚΑΚΩΣ σε 2 κομματια

το ενα το ονομαζει INTERNAL MEMORY (λες και το αλλο δεν ειναι) και εκει βαζεις τις εφαρμογες σου συνηθως ειναι 2GB (στα 8)

το υπολοιπο της internal memory το ονομαζουν (ΚΑΚΩΣ λες και δεν μπορει να υπαρξει αλλο ονομα) sdcard!!!

και εκει βαζεις λεει τα δικα σου δεδομενα (μουσικη κλπ) ..αλλα αν θελεις μπορεις να μεταφερεις λεει και δεδομενα εφαρμογων

απο την internal στην SD!!  οποτε αφου γινεται ετσι γιατι δεν την εχουν ολη τη μνημη ενιαια απο την αρχη?

 

και μετα εχουμε την sd card που θα τη δεις ως externalsd αλλα και αλλες διαφορες ονομασιες που καθε συσκευη δινει

(εχω δει και sd0 , sd1 κλπ!!!) και μπορεις και να εγκαταστησεις και εκει εφαρμογες ή να μεταφερεις, μεχρι λιγο καιρο πριν δηλαδη

γιατι ξαφνικα αποφασισαν να μη το επιτρεπουν αυτο στις τελευταιες εκδοσεις γιατι λεει υπαρχουν προβληματα!!!

 

τελος παντων μαλλον σε μπερδεψα αλλα γενικα η κατασταση διαχειρισης της μνημης εσωτερικης και εξωτερικης ειναι το μεγαλο οργιο

στο android....(εδω δεν εχουν κανει κατι πολυ πολυ απλο ....εφαρμογη που εχει widget τα οποια δεν λειτουργουν αν εγκατασταθουν

στην εξωτερικη μνημη δεν σε ενημερωνει κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης οτι εχει widget ωστε NA MH τη βαλεις σε εξωτερικη καρτα και χασεις τα widget...τωρα ειμαστε στην 4.2 ε....στην 14.2 θα το εχουν φτιαξει!!

 

οι δε περισσοτερες νεες εκδοσεις ειναι πιο πολυ καλωπιστικες παρα πραγματικες βελτιωσεις του λειτουργικου ....

 

βεβαια ελλειψει εναλλακτικου εχουμε πεσει ολοι στο android και ετσι αναγκαστικα εχουμε και ολα τα ασχημα του....

 

η RAM μνημη ειναι για να διαχειριζεται το λειτουργικο τις εφαρμογες και υπηρεσιες που εχεις ανοικτες οποτε οσο μεγαλυτερη ειναι τοσο καλυτερα δηλαδη 1 , 2GB κλπ. τωρα βεβαια και εκει εχω μια ενσταση αν πρεπει να ειναι ανοικτες καμια 70αρια υπηρεσιες και εφαρμογες απο τις οποιες μαλλον χρειαζονται ουτε οι μισες αλλα ολοι υποστηριζουν οτι το λειτουργικο κανει καλη διαχειριση , ξερει ποιες να κλεισει κλπ.....αυτα φιλε μου καλοριζικα τα android σου ..welcome to club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω.

 

μερικες αποριες ακομα:

 

πως μπορω να δω ποιες εφαρμογες ειναι ανοιχτες και καταναλωνουν τη RAM?

και πως μπορω να κανω καποιες εφαρμογες να μην ειναι ανοιχτες αλλα να ανοιγουν μονο οταν τις χρειαζομαι?

τo να εχω κατεβασει πολλα παιχνιδια, λογικα δεν καταναλωνει RAM, σωστα? μονο οταν παιζω.

 

αν το παρακανει κανεις στις εφαρμογες που κατεβασε

(μιλαω πιο πολυ για τα κινητα τηλ που εχουν και λιγοτερη RAM και λιγοτερη ROM),

μπορει να κολλαει το συστημα επειδη εχει σχεδον γεμισει η ROM?

ή κολλαει μονο οταν γεμιζει η RAM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει task manager σαν stock εφαρμογη αλλα μπορεις να κατεβασεις και πιο εξελιγμενες

πχ. https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.taskmanager&hl=el

και να τις διαχειριστεις...

 

απο τη RAM δεν θα εχεις προβλημα αφου η γενικη εικονα ειναι οτι το λειτουργικο διαχειριζεται εξυπνα τις εφαρμογες που ειναι στη μνημη αλλα με τη ROM ναι θα εχεις προβλημα καποια στιγμη δεν θα σε αφησει να κανεις εγκατασταση (και δεν θα εχει φτασει στο 0)

καπου στα 150ΜΒ το ειχα συναντησει εγω σε μια συσκευη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα,

αρα στο 1 κινητο (με 512MB ram) που ειχα κατεβασει κατι angry birds και 1-2 παιχνιδια ακομα,

και αρχισε να μου κανει κατι κουλά οπως να κρασαρει και να σβηνει ο web browser, να εξαφανιζεται το πληκτρολογιο την ωρα που εγραφα κλπ,

δεν εχει να κανει με αυτα που κατεβασα, μαλλον η κινεζιά το κινητο εφαγε καποια φρικη εκεινη την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα,

αρα στο 1 κινητο (με 512MB ram) που ειχα κατεβασει κατι angry birds και 1-2 παιχνιδια ακομα,

και αρχισε να μου κανει κατι κουλά οπως να κρασαρει και να σβηνει ο web browser, να εξαφανιζεται το πληκτρολογιο την ωρα που εγραφα κλπ,

δεν εχει να κανει με αυτα που κατεβασα, μαλλον η κινεζιά το κινητο εφαγε καποια φρικη εκεινη την ωρα.

Μπορει και να μην φταει το κινητο γιατι και εγω με το live with walkman με 512mb ram αν ανοιξω τον stock browser μπορει να μου κρασαρει μιας και θελει μπολικη ram (γυρω στα 70-80mb ελευθερα).Βασικα κλεισε αρκετες εφαρμογες πριν ανοιξεις browser και δεν θα χεις προβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...