Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χρήση CPU σε laptop


nikspyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρασε όλους,

έχω ένα παλιό laptop 8ετίας, HP compaq nx9105 με Windows xp eng sp3. Έχω κάνει αναβάθμιση στη μνήμη (είχε 512MB, ενώ τώρα φοράει 1,25GB Ram). Το πρόβλημα είναι ότι έχει "βαρύνει" πολύ. Δηλαδή όταν ανοίξω πολλές διεργασίες μαζί ή streamαρω και δουλεύω παράλληλα, κάνει αρκετά κολλήματα. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ταχύτητα της CPU δείχνει 800Mhz (ενώ τρέχει κανονικά στα 1600Mhz, είναι ένας AMD Athlon XP3000+). Δεν το χρησιμοποιώ με μπαταρία, παρά μόνο με ρεύμα. Στον task manager βγάζει πολλές διεργασίες (πχ ενώ ανοίγω δυο παράθυρα Google chrome, φαίνονται 4-5) και το CPU Usage συχνά είναι στο 100%. Άλλες φορές πάλι τρέχει στο 5-10%, ενώ η διεργασία idle process γράφει 99%. Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρασε όλους,

έχω ένα παλιό laptop 8ετίας, HP compaq nx9105 με Windows xp eng sp3. Έχω κάνει αναβάθμιση στη μνήμη (είχε 512MB, ενώ τώρα φοράει 1,25GB Ram). Το πρόβλημα είναι ότι έχει "βαρύνει" πολύ. Δηλαδή όταν ανοίξω πολλές διεργασίες μαζί ή streamαρω και δουλεύω παράλληλα, κάνει αρκετά κολλήματα.

Μεχρι στιγμης δεν διακρινω κατι παραλογο στη συμπεριφορα του υπολογιστη σου.

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ταχύτητα της CPU δείχνει 800Mhz (ενώ τρέχει κανονικά στα 1600Mhz, είναι ένας AMD Athlon XP3000+).

Οταν χρειαζονται τα περισσοτερα Mhz, ανεβαινει η συχνοτητα της CPU. Φανταζομαι πως τα 800 Mhz ειναι σε "ηρεμες" καταστασεις.

Στον task manager βγάζει πολλές διεργασίες (πχ ενώ ανοίγω δυο παράθυρα Google chrome, φαίνονται 4-5)

O Chrome λειτουργει με πολλαπλα threads και ενας απο τους λογους ειναι το sandboxing και η ασφαλεια του υπολογστη σου. Μεχρι αποδειξεως του εναντιου, εκ πρωτης οψεως εισαι οκ.

και το CPU Usage συχνά είναι στο 100%. Άλλες φορές πάλι τρέχει στο 5-10%, ενώ η διεργασία idle process γράφει 99%.

Για μια ακομα φορα, μου ακουγεται φυσιολογικη η συμπεριφορα του υπολογιστη. Εαν εχεις καποια περγιεργη διεργασια που σου "τρωει" cpu, ανεφερε την ή ακομα καλυτερα βγαλε μερικες φωτο τον task manager (admin rights)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ το nod 32 internet security. Το πρόβλημα είναι ότι παλαιότερα (πριν κανένα χρόνο) λειτουργούσε κανονικά, δηλαδή χωρίς κολληματα και με τα ίδια προγράμματα εγκατεστημένα. Όχι η συχνότητα δεν ανεβαίνει καθόλου πάνω από τα 800Mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...