Προς το περιεχόμενο

περι copyright και licenses


El_Sonador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε ολους

ηθελα να ρωτησω πχ οτι εχω ενα προγραμμα η ενα αθρο..πως μπωρω να του περασω μια δικη μου license? πρέπει να "δηλωσω καπου το προγραμμα μου η απλα εχω συνοδευομενο το license?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το άρθρο δεν ξέρω και μάλλον δεν υπάρχει εξασφάλιση. Για το προγράμματα πρέπει να γράψεις κάποιο κώδικα που να του παρέχει lincses

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος περιγράφει την νομολογία γύρο απο τα δικαιώματα και μάλιστα εντός των συνόρων, δεν σε προστατεύει όμως από κλοπή, με την έννοια οτι αν κάποιος παρουσιαστεί σαν κάτοχος του άρθρου ή κάποιου προγράμματος σου, για να διεκδικήσεις τα δικαιώματα ή την πατρότητα θα πρέπει να καταφύγεις στην δικαιοσύνη, με οτι αυτο συνεπάγεται, τωρα αν αυτος ειναι απο καποια αλλη χωρα απλά καθεσε  και τον κοιτας

 

Σκοπός ειναι να προστατεύσεις τα έργα σου έτσι  ωστε να μην μπορει καποιος να τα οικοιοποιηθει. Γιατί αν διαρρεύσει software ή κάποια εργασία στο ίντερνετ πιάσ' το αυγό και κούρευτο.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο νομος περιγράφει την νομολογία γύρο απο τα δικαιώματα και μάλιστα εντός των συνόρων, δεν σε προστατεύει όμως από κλοπή, με την έννοια οτι αν κάποιος παρουσιαστεί σαν κάτοχος του άρθρου ή κάποιου προγράμματος σου, για να διεκδικήσεις τα δικαιώματα ή την πατρότητα θα πρέπει να καταφύγεις στην δικαιοσύνη, με οτι αυτο συνεπάγεται, τωρα αν αυτος ειναι απο καποια αλλη χωρα απλά καθεσε  και τον κοιτας

 

Σκοπός ειναι να προστατεύσεις τα έργα σου έτσι  ωστε να μην μπορει καποιος να τα οικοιοποιηθει. Γιατί αν διαρρεύσει software ή κάποια εργασία στο ίντερνετ πιάσ' το αυγό και κούρευτο.

 

 

IMO και περα απ τα νομικα κλπ, εφ οσον κατι το βαζεις στο ιντερνετ -ειτε αρθρο, ειτε πηγαιο κωδικα- δινεις το δικαιωμα να το αντιγραψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...