Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Draytek Vigor 2700 και SNR


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εβαλα το παλιο καλο router της Altec, Draytek Vigor 2700 .

Εχω προβλημα με το SNR. Εχω Wind σαν παροχο, μου εφεραν το ZTE το οποιο ειναι για πεταμα, κλειδωνει βεβαια στα 20mbps αλλα εχω αποσυνδεσεις.

 

 

Το Draytek μου εβγαλε προβλημα τωρα, δειχνει SNR 15 και Attenuation 7. και κλειδωνει στα 15Mbps.

Εχω και ενα NetGear της HOL το οποιο κλειδωνει στα 18 αλλα και εκεινο εχει αποσυνδεσεις.

Γιατι τοσο μεγαλο το SNR? ειναι ιδιο με τηλεφωνο και φιλτρο και ιδιο σκετο κατευθειαν στιν πριζα συνδεμενο χωρις φιλτρα κτλ και χωρις τηλεφωνα.

Τι μπορω να κανω γι'αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εβαλα το παλιο καλο router της Altec, Draytek Vigor 2700 .

Εχω προβλημα με το SNR. Εχω Wind σαν παροχο, μου εφεραν το ZTE το οποιο ειναι για πεταμα, κλειδωνει βεβαια στα 20mbps αλλα εχω αποσυνδεσεις.

 

 

Το Draytek μου εβγαλε προβλημα τωρα, δειχνει SNR 15 και Attenuation 7. και κλειδωνει στα 15Mbps.

Εχω και ενα NetGear της HOL το οποιο κλειδωνει στα 18 αλλα και εκεινο εχει αποσυνδεσεις.

Γιατι τοσο μεγαλο το SNR? ειναι ιδιο με τηλεφωνο και φιλτρο και ιδιο σκετο κατευθειαν στιν πριζα συνδεμενο χωρις φιλτρα κτλ και χωρις τηλεφωνα.

Τι μπορω να κανω γι'αυτο?

εφοσον μου λες οτι εχεις 2 ρουτερ και κανουν αποσυνδεσεις κατι βρωμαει με την γραμμη.στο draytek κανε firmware update απλα μπορει να παιζει πολυ το snr για αυτο να βλεπεις να συγχρονιζει το καθε ρουτερ με αλλο snr

Η λογικη απο εκει και περα λεει.

τηλεφωνο σε μια πριζα μονο του θελει φιλτρο

ρουτερ σε μια πριζα μονο του δεν θελει τιποτα

τηλεφωνο και ρουτερ σε μια πριζα ειτε βαζεις σπλιττερ ειτε διακλαδωτη με φιλτρο στην μια εξοδο που θα μπει το τηλεφωνο.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον μου λες οτι εχεις 2 ρουτερ και κανουν αποσυνδεσεις κατι βρωμαει με την γραμμη.στο draytek κανε firmware update απλα μπορει να παιζει πολυ το snr για αυτο να βλεπεις να συγχρονιζει το καθε ρουτερ με αλλο snr

Η λογικη απο εκει και περα λεει.

τηλεφωνο σε μια πριζα μονο του θελει φιλτρο

ρουτερ σε μια πριζα μονο του δεν θελει τιποτα

τηλεφωνο και ρουτερ σε μια πριζα ειτε βαζεις σπλιττερ ειτε διακλαδωτη με φιλτρο στην μια εξοδο που θα μπει το τηλεφωνο.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Εκανα firmware upgrade, ειχα το 2.8.2 και εβαλα το 2.8.3. (Το firmware τις Altec το ειχα βγαλει εδω και πολλα χρονια)

Ενα τηλεφωνο εχω και το ρουτερ συνδεμενα σε splitter και μετα στην γραμμη.

Απλα το ειπα γιατι και ετσι και με ρουτερ απευθειας συνδεδεμενο στην γραμμη εχω τα ιδια SNR.

Το ενα router ειναι το NetGear IAD της ΗΟL το οποιο βγαζει και error DHCP Daemon και κατι τετοια και δεν μπορω να βγαλω το DHCP, δεν με αφηνει firmware της HOL...Και δεν βρηκα καποιο αλλο Generic.

Το ρουτερ ΖΤΕ της WIND εχει 63000+ CRC Errors με το που το κανω restart.

 

Αλλαξα το firmware απο Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 121201

σε  Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 1411301 και τωρα εχω 9 SNR αλλα το Attenuation ανεβηκε σε 10 , γιατι ετσι?

Παντως τωρα κλειδωνει στα 19mbps, αλλα ακομα ειναι πιο κατω απο το μουφα το ZTE :P .

Το Attenuation αν μπορειτε να μου πειτε γιατι ανεβηκε? :P

Το Draytek το ειχα βγαλει παλια γιατι το SNR ανεβενε οσο το router ητανε ανοιχτο για καποια ωρα, και ηθελε reboot για να ξαναπεσει, θα το τεσταρω και τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το error dhcp daemon πρεπει να ειναι λογικα απο καποιο αλλο Pvc μεσα στο router.αμα το σβησεις λογικα θα φυγει.δηλαδη περα απο το pvc 8/35 ισως εχει μεσα και ενα 8/36 και ενα 8/37 .τα σβηνεις αυτα.θα παιξει καλυτερα γιατι καποιες φορες εχουν αναφερθει προβληματα με αυτα τα pvc οταν δεν χρειαζονται.
το να εχεις καποια crc errors δεν ειναι θεμα.το βασικο ειναι να μην ανεβαινουν συνεχεια.το να τα βγαλει και τερμα δεν σημαινει κατι.ασε που μερικα ρουτερ εχουν και bugs με τα counters πχ thomson.αν τωρα εχεις crc με ενα ρουτερ τοτε οκ μπορει να εχει και θεμα το ρουτερ η να θελει πιο νεο firmware κτλ.αλλα δενειναι προβλημα απο μονο του αν δεν βλεπεις και καποιο αλλο προβλημα.
αυτο για το attenuation.
καθε ρουτερ καθε chipset καθε firmware καταλαβαινει διαφορετικα το attenuation.με ενα μπορει να εχεις 8 και με αλλο ρουτερ με αλλο chipset να σου βγαλει 11.
δες τωρα με το νεο firmware.επισης περα απο το νεο firmware θα δεις οτι υπαρχουν και διαφορετικα Modem codes .δηλαδη για το ιδιο firmware 3-4 διαφορετικα Modem codes.μπορεις να δοκιμασεις καποιο αλλο Modem code μηπως παιξει καλυτερα.στο change log η να το πω στα Info λεει καθε Modem code περιπου για τι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το error dhcp daemon πρεπει να ειναι λογικα απο καποιο αλλο Pvc μεσα στο router.αμα το σβησεις λογικα θα φυγει.δηλαδη περα απο το pvc 8/35 ισως εχει μεσα και ενα 8/36 και ενα 8/37 .τα σβηνεις αυτα.θα παιξει καλυτερα γιατι καποιες φορες εχουν αναφερθει προβληματα με αυτα τα pvc οταν δεν χρειαζονται.

το να εχεις καποια crc errors δεν ειναι θεμα.το βασικο ειναι να μην ανεβαινουν συνεχεια.το να τα βγαλει και τερμα δεν σημαινει κατι.ασε που μερικα ρουτερ εχουν και bugs με τα counters πχ thomson.αν τωρα εχεις crc με ενα ρουτερ τοτε οκ μπορει να εχει και θεμα το ρουτερ η να θελει πιο νεο firmware κτλ.αλλα δενειναι προβλημα απο μονο του αν δεν βλεπεις και καποιο αλλο προβλημα.

αυτο για το attenuation.

καθε ρουτερ καθε chipset καθε firmware καταλαβαινει διαφορετικα το attenuation.με ενα μπορει να εχεις 8 και με αλλο ρουτερ με αλλο chipset να σου βγαλει 11.

δες τωρα με το νεο firmware.επισης περα απο το νεο firmware θα δεις οτι υπαρχουν και διαφορετικα Modem codes .δηλαδη για το ιδιο firmware 3-4 διαφορετικα Modem codes.μπορεις να δοκιμασεις καποιο αλλο Modem code μηπως παιξει καλυτερα.στο change log η να το πω στα Info λεει καθε Modem code περιπου για τι ειναι.

Με το modem code που postara εχω κοντα στα 20mbps. :) πολυ καλυτερα!

Το θεμα ειναι στις HOL το ρουτερ Netfaster IAD2 ή σκετο IAD δεν θυμαμαι , ειναι κλειδωμενο και δεν μπορω να σβησω τα PVC2 και PVC3 αυτο προσπαθουσα να κανω αλλα τιποτα... Υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσω για να τα σβησω? Δεν χρησημοποιω IPTV και VOIP. Δεν βρισκω καποιο firmware για το Netfaster :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το modem code που postara εχω κοντα στα 20mbps. :) πολυ καλυτερα!

Το θεμα ειναι στις HOL το ρουτερ Netfaster IAD2 ή σκετο IAD δεν θυμαμαι , ειναι κλειδωμενο και δεν μπορω να σβησω τα PVC2 και PVC3 αυτο προσπαθουσα να κανω αλλα τιποτα... Υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσω για να τα σβησω? Δεν χρησημοποιω IPTV και VOIP. Δεν βρισκω καποιο firmware για το Netfaster :/

δεν ξερω αν υπαρχει καποιο admin username για να μπεις μεσα και να τα σβησεις.αμα το googlareis ολο και κατι θα εχουν γραψει.δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου κανουν προβληματα τα 2 εξτρα pvc αλλα σε καποιο αλλο θεμα σε καποιον που ειχε θεματα τα σβησαμε και επαιξε καλυτερα.αν θυμαμαι καλα ο rfc πρεπει να ξερει κατι παραπανω για τα Netfaster.νομιζω.αν θες ρωτησε τον.

 

πχ βρηκα αυτο

Απλά στο login βάλτε root για χρήστη και κωδικό !adminforimthol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα παρεις κατι παραπανω απο το syslog.αν γινει αποσυνδεση κατι θα φταιει απεξω.συνηθως το margin πεφτει πολυ και σου κανει disconnect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...