Προς το περιεχόμενο

μποστανάκι στο μπαλκόνι


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω ένα μποστανάκι σαν αυτό που έχουν στο Praktiker, φτιαγμένο με ξύλο και μέσα έχουν βάλει σα σακούλα ένα υλικό που κρατάει το χώμα. Αλλά δεν μου αρέσει ούτε το σχέδιο του Praktiker ούτε η διαστάσεις του. Απο που μπορώ να προμηθευτώ ξύλα για μια τέτοια κατασκευή αλλά και την εδική αυτή σακούλα που συγκρατεί το χώμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από φυτώριο.
γεωύφασμα νομίζω λέγεται αυτό που κρατάει το χώμα.
Ξύλα από οπουδήποτε. Αυτά που είναι με κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι τα πιο ανθεκτικά αλλά και πιο ακριβά.

Θα πρέπει να δεις και πόσο θα τα βλέπει ο ήλιος από το μπαλκόνι σου για να δεις αν αξίζει τον κόπο και τι μπορείς να φυτέψεις (πολλά φυτά δεν μεγαλώνουν αν δεν έχουν απευθείας ηλακό φως).
 

Σημαντικό :
θα πρέπει να τσεκάρεις και πόσο βάρος ανά τετραγωνικό μπορείς να φορτίσεις στο μπαλκόνι,
για κάθε σημείο (μέσα μέσα ή έξω έξω).

 

το βρεγμένο χώμα είναι πολύ βαρύ.
συνήθως οι κατασκευές για οικίες είναι για 500 κιλά ανά τετραγωνικό, ανάλογα όμως με την κατασκευή και τα φορτία στο μπαλκόνι (και το μέγεθος του, τι κρέμαση έχει από τις κολώνες κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ, σχετικά με το ξύλο δεν είμαι κάθετος για τη χρήση του, εάν μπορώ και αντί για ξύλο να χρησιμοποιήσω κ κάτι άλλο, είμαι ανοικτός σε προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σαν ξύλινη ζαρντινιέρα, περίπου 1.50 x 0.80, για αρχή κι εγώ κάτι αντίστοιχο λέω να κάνω! why?

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις μερικες ιδεες απο εδω. Θα σε συμβουλευα αν πιανουν τα χερια σου να βρεις 2-3 παλετες,να τις κοψεις στην μεση,

να παρεις μετρα και στα πλαγια να καρφωσεις σανιδες.Στην συνεχει βαζεις το υφασμα που ειπαν τα παιδια και θα σε μια χαρα για χειμερινα!Σε μισο τετραγωνικο εβαλα φρεσκα κρεμμυδια και δεν αγορασαμε ποτε.

 

 

http://www.kalliergo.gr/forum/35-%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%82/16105-%CE%A4%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9.html?limit=10&start=10#17549

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις μερικες ιδεες απο εδω. Θα σε συμβουλευα αν πιανουν τα χερια σου να βρεις 2-3 παλετες,να τις κοψεις στην μεση,

να παρεις μετρα και στα πλαγια να καρφωσεις σανιδες.Στην συνεχει βαζεις το υφασμα που ειπαν τα παιδια και θα σε μια χαρα για χειμερινα!Σε μισο τετραγωνικο εβαλα φρεσκα κρεμμυδια και δεν αγορασαμε ποτε.

 

 

http://www.kalliergo.gr/forum/35-%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%82/16105-%CE%A4%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9.html?limit=10&start=10#17549

 

Τι ηταν αυτο που ξεστομισες τωρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...