Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ισχύς σήματος δικτύου ή όχι ;;


Dimitris_il_mix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παίδες. Έχω το εξής θέμα.. Αγόρασα πριν 2 ημέρες το samsung galaxy s3 mini και έχω παρατηρήσει ότι η ένδειξη της ισχύς του σήματος δικτύου στα καλά καθούμενα και χωρίς να κινούμαι πέφτει αρκετά (ακόμα και στην μία γραμμή ή και καθόλου γραμμές πιο σπάνια) και μετά ξαναπηγαίνει πάλι στις 3 ή 4 γραμμές. Δεν το κάνει βέβαια συχνά αυτό!! Αλλά γενικά παίζει αρκετά στις 3 και 4 γραμμές !! Είναι ανησυχητικό ή μήπως έχει "ευαίσθητο" δείκτη ισχύς σήματος και γι'αυτό αυξομοιώνεται συχνά ;;; Και αυτό για το "ευαίσθητο" το λέω επειδή έχοντας ένα άλλο samsung (παλιό) με sim του ίδιου παρόχου τσέκαρα την ισχύ του σήματος των δύο τηλεφώνων από το "Ρυθμίσεις->Πληροφορίες συσκευής->Κατάσταση" και αφενός είδα οτι είναι πάνω κάτω οι ίδιες τιμές της ισχύος, και αφετέρου για μία συγκεκριμένη τιμή ισχύς τα δύο τηλέφωνα έχουν διαφορετικές γραμμές. Π.χ. για ισχύ σήματος -101dBm 6 asu το παλιό έχει 4 γραμμές και το καινούργιο 2!!  (Μπορεί να μην έχουν σχέση αυτές οι τιμές ισχύος που λέω με τις γραμμές δικτύου οπότε συγχωρέστε με !! :) )!!!

 

*Στις 5-6 ολιγόλεπτες  κλήσεις που έχω κάνει δεν διαπίστωσα κάποια διακοπή, να χάσω τον συνομιλητή ή να με χάσει !! Ήταν καμπάνα!!

 

*Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει καθόλου το σήμα η SIM που την έχω 7-8 χρόνια ;;

 

*Επίσης παρατήρηση οτι στο παλιό τηλ ως "Τύπος δικτύου κινητής" έχει HSDPA και στο καινούργιο UMTS ! Αυτό έχει καμία σημασία ;; 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στο λέω και 100%, καλύτερα να περιμένεις να ακούσεις και μια άλλη γνώμη πάντως αυτό που ξέρω εγώ είναι:

 

Π.χ. βλέπεις ένα βίντεο στο youtube. Τότε ο δέκτης καταβάλει τη μέγιστη δυνατή ενέργεια για να κάνει λήψη του σήματος καθώς φορτώνει το βίντεο, για να πάρει σωστές πληροφορίες με την πρώτη άρα για να φορτώσει γρήγορα.

 

Μετά αφού δεν υπάρχει άλλη λήψη δεδομένων και άρα όχι τόση μεγάλη επικοινωνία μέσω δέκτη-εκπομπού(aka router) δεν χρειάζεται να κατασπαταλέται άσκοπα τόση ενέργεια ενώ δεν χρειάζεται. Έτσι μπαίνει το wifi σε μια κατάσταση low-profile λ.χ. για να κρατήσει η μπαταρία σου περισσότερο.

 

Όταν δεν μιλάς μεν προσπαθεί να είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο άλλα όχι με την μέγιστη ενέργεια. Όταν αρχίσεις μια κλήση ή στείλεις ένα μήνυμα τότε προσπαθεί να έχει πολύ σήμα.(άρα χαλάς πολύ μπαταρία)(μέγιστη ζεύξη αν το λέω καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου λες μυρίζει εναλλαγη σήματος πχ απο gprs σε 3g η κατι αντίστοιχο.Τσεκαρε τη καλυψη στην περιοχη σου και τις ρυθμίσεις δικτυου.Αν χρησιμοποιείς mobile Internet άστο αυτοματο αλλιώς μπορείς να το βάλεις μονο σε gprs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου λες μυρίζει εναλλαγη σήματος πχ απο gprs σε 3g η κατι αντίστοιχο.Τσεκαρε τη καλυψη στην περιοχη σου και τις ρυθμίσεις δικτυου.Αν χρησιμοποιείς mobile Internet άστο αυτοματο αλλιώς μπορείς να το βάλεις μονο σε gprs

 

Πως τσεκάρω την κάλυψη στην περιοχή μου ;;; Επίσης πως ρυθμίζω το mobile internet που λες ;; Πάντως την επιλογή  "δεδομένα κινητού" την έχω απενεργοποιημένη γιατί δεν έχω δωρεάν mobile internet και δεν θέλω να χρεώνομαι.. μόνο wifi.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...