Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση software "Test Drive v2"


peppermint10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας! :D :D :D

Σήμερα άρχισα τα θεωρητικά μαθήματα οδήγησης και στη σχολή μου έδωσαν ένα cd με το πρόγραμμα "Test Drive v2" το οποίο έχει τεστάκια για το δίπλωμα οδήγησης... :D

Λοιπόν έχω το εξής θέμα :

Αρχικά προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο laptop μου.. ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και άλλαξα και την ανάλυση της οθόνης σε 1024χ768 καθώς και την γραμματοσειρά και το πρόγραμμα έτρεξε κανονικά.. απλώς όταν πήγα να κάνω ένα τεστάκι , δεν μου εμφάνιζε τις ερωτήσεις στα ελληνικά , αλλά με κάτι ερωτηματικά και άλλα σύμβολα... Το laptop μου έχει Windows 7 Professional και είναι στα αγγλικά... Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και γι'αυτό να μην μου το εμφανίζει κανονικά το πρόγραμμα? :(

 

Το άλλο θέμα που έχω είναι το εξής :

Είπα να το δοκιμάσω και στο desktop pc το οποίο έχει Windows XP Professional αλλά είναι στα ελληνικά.

Οι οδηγίες εγκατάστασης για αυτό λένε "για να τρέξει το πρόγραμμα απαιτείται ανάλυση οθόνης 1024χ768 καθώς και μεγάλο μέγεθος 120 DPI " ..Το κάνω λοιπόν και αυτό και το πρόγραμμα δεν παίζει και μου βγαζει το έξης σφάλμα , παρ'όλο που έχω κάνει την αλλαγή στις ρυθμίσεις :

"Η οθόνη πρέπει να ρυθμιστεί ως εξής:

Ανάλυση (Resolution) 1024x768 με Μεγάλα Γράμματα (Large Fonts)

Το πρόγραμμα δεν τρέχει διαφορετικά" :(

 

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς από εσάς παρόμοιο πρόβλημα?

Όποιος έχει να προτείνει κάποια λύση είναι καλοδεχούμενη!!

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα βραδιάτικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο, δοκίμασε να πας πίνακας ελέγχου--->clock, language and region--->region and language--->και επιλέγεις ελληνικά στις εξής κατηγορίες: formats, locations, administrative (σε αυτή την κατηγορία θα γυρίσεις μόνο την επιλογή που λέει change system locale...)

 

Για δοκίμασε... αν και νομίζω ότι μετά τις αλλαγές μπορεί να χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσεις το πρόγραμμα... Τώρα για την άλλη σου ερώτηση δεν έχω κάτι να προτείνω...

 

Πάντως, αν τίποτα από αυτά δεν πιάσει μπορείς να βρεις διάφορα τεστάκια με ερωτήσεις στο ίντερνετ δωρεάν http://www.stogr.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι το πλεον ιδιοτροπο σε ρυθμισεις, καλυτερα να το βαλεις σε μια εγκατασταση xp μεσα σε ενα vmware/virtualbox/ms virtual pc, να το ρυθμισεις μια και καλη και μετα απλα να μεταφερεις το image απο pc σε pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και site στο Internet που έχουν αυτά τα τεστ πχ  http://www.freetestdrive.gr/site/main/index.php

 και http://papalos.gr/testdrive.html

 

 

Επειδη το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι το πλεον ιδιοτροπο σε ρυθμισεις, καλυτερα να το βαλεις σε μια εγκατασταση xp μεσα σε ενα vmware/virtualbox/ms virtual pc, να το ρυθμισεις μια και καλη και μετα απλα να μεταφερεις το image απο pc σε pc.

 

 

Για το πρώτο, δοκίμασε να πας πίνακας ελέγχου--->clock, language and region--->region and language--->και επιλέγεις ελληνικά στις εξής κατηγορίες: formats, locations, administrative (σε αυτή την κατηγορία θα γυρίσεις μόνο την επιλογή που λέει change system locale...)

 

Για δοκίμασε... αν και νομίζω ότι μετά τις αλλαγές μπορεί να χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσεις το πρόγραμμα... Τώρα για την άλλη σου ερώτηση δεν έχω κάτι να προτείνω...

 

Πάντως, αν τίποτα από αυτά δεν πιάσει μπορείς να βρεις διάφορα τεστάκια με ερωτήσεις στο ίντερνετ δωρεάν http://www.stogr.gr/

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας!!! :D

Δοκίμασα αυτό που μου πρότεινε ο "Demon Lord" στο laptop και το πρόγραμμα πλέον το αναγνωρίζει μια χαρά!!! :)  :D Επιπλέον δεν χρειάστηκε να κάνω επανεγκατάσταση το πρόγραμμα παρά μόνο ένα restart του υπολογιστή.. ;) :D

Ευχηθείτε μου καλή τύχη λοιπόν !!! :P :D ^_^ :) :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...