Προς το περιεχόμενο

iPhone 4: Το πιο δημοφιλές iPhone σε διάστημα 3 χρόνων


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν συγκρίνει κανείς την επιτυχία του λειτουργικού με βάση τα apps μάλλον κερδίζει το iOS με 900.000 apps έναντι 800.000 για android και 160.000 για windows phone(βλ.http://techland.time.com/2013/04/16/ios-vs-android/

και http://thenextweb.com/microsoft/2013/06/27/microsoft-windows-phones-160000-apps-see-more-than-200-million-downloads-monthly/

καθώς και http://en.wikipedia.org/wiki/IOS). 

Οικονομικά, επίσης, το Ios υπερισχύει του Android(για Win 8 δεν συζητάμε) βλ. http://techland.time.com/2013/04/16/ios-vs-android/ (πάλι). Βεβαίως, παίζει ρόλο και το γεγονός ότι ίσως έχει ακριβότερα apps όπως επίσης και το ότι οι χρήστες iΟS ψωνίζουν γενικότερα πολύ περισσότερο.

Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς trolling αυτή τη φορά:Το 3gs κατ΄εμέ είναι η πιό αξιαγάπητη συσκευή.Δεν παθαίνει τπτ,"ταξιδεύει" σφαίρα στο ιντερνετ,χωράει τον άμπακο από

εφαρμογές,το δε "καμπυλωτό" σχήμα του είναι η απόλυτη κάβλα.Αλήθεια.

 

Άσε που δεν σε πειράζει να το χάσεις ή να χρειαστεί αλλαγή οθόνης/μπαταρίας/πίσω πλάτης κ.ο.κ.,δεν θα σε γδάρουν όπως με τα καινούργια.

Πολύ αγαπημένο και σε μένα ήταν το 3gs...

Και αθάνατο δούλευε και με σπασμένη οθόνη- την ειχε κανει θρυψαλλα το γατί μου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια στιγμή ανησύχησα ότι αυτή τη φορά θα γινόταν πολιτισμένη συζήτηση. Ουφ, μου έφυγε ένα άγχος...

 

 

 

 

Πολιτισμένη = Apple friendly να φανταστώ?

 

 

"Έχετε πρόβλημα". Κλασσικές προσβολές ανθρώπων που δεν έχουν τίποτα ουσιαστικό να πουν και απλά θέλουν να τρολάρουν.

 

Το κινητό πάει σφαίρα ακόμα και με το iOS 6.

349€ είναι η επίσημη ελληνική τιμή. Αν θεωρείς τίποτα τα 51€ τότε θα σου στείλω αριθμό λογαριασμού για να τα καταθέσεις.

 

 

 

Ανέφερα πολύ ουσιαστικά πράγματα όλα με αιτιολόγηση, χωρίς ίχνος τρολλαρίσματος. Αποδεχτείτε το, η πλειοψηφία που έχουν πλεον iphone είναι η κατηγορίες ανθρώπων που προανέφερα. Και ναι αν ανήκεις σε αυτήν την κατήγορία ανθρώπων και η χρήση περιορίζεται σε τηλέφωνα, μηνύματα, φωτογραφίες, άντε κ κάνα angry birds, ε ναι θα σου πηγαίνει σφαίρα και στ IOS 7.

Αν θες να κάνεις σοβαρή/βαριά χρήση, χρειάζεσαι απαραίτητα Jailbreak και απλά το κινητό δεν μπορεί να συγκριθεί με τα τηλέφωνα της εποχής του (πχ Desire, Nexus, EVO Κλπ) πόσο μάλλον με τα σημερινά των χρημάτων που ζητάει.

 

Στο AppleStore Ιταλίας η τιμή είναι 420 ευρώ.  Όντως η τιμή Ελλάδας είναι 350 ευρώ, αλλά με αυτά τα λεφτά παίρνεις SIII, Nexus 4, One X που ξεφτιλίζουν το 4άρι σε κάθε τομέα.

 

Έχω υπάρξει Apple fanboy, αλλά εποχές που η apple είχε κάτι να πει. Εδώ και 3 χρόνια όμως το Android έχει νικήσει λόγω τιμής. Τα προιόντα της δεν αξίζουν ούτε τα 2/3 των χρημάτων τους. Ναι το 4άρι θα ήταν κινητάρα για 190 ευρώ καινούριο. Όχι όμως στην ίδια τιμή με τους κολλοσούς που ανέφερα, είναι το λιγότερο κοροιδεία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφέρει εάν έχει bluetooth για να στέλνω φωτογραφίες ή ringtones στα φιλαράκια μου - ίσως φταίει ότι έχω περάσει την εφηβεία. Έχω data pack και το χρησιμοποιώ.

1 Εσυ έχεις data pack εγω ή ο φίλος σου εχει; 

2 Ανωνυμία μέσω ίντερνετ υπάρχει;

3 Πόσα λεπτά θέλει να το ανεβάσεις + να το κατεβάσει ο άλλος.

4 Και αν δεν έχει σήμα;

 

Απάντησε μου λίγο σε αυτά γιατι αχχχ..... εσύ κατάργησες τη χρησιμότητα του bluetooth ως δια μαγείας!!

Όποτε μπορείς πες μου..

Επεξ/σία από Street-Fighter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα λέει ότι δεν το χρησιμοποιεί ο ίδιος και δεν χρειάζεται ΣΕ ΑΥΤΟΝ για αποστολή/λήψη αρχείων. Δεν έβγαλε άχρηστο το Bluetooth...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είχε θα το χρησιμοποιούσε, πολύ απλά έχει προσαρμοστεί στο να ζει χωρίς αυτό

 

Το να βγάζουμε διάφορες τεχνολογικές ευκολίες άχρηστες και να μιλάμε για εφηβεία είναι απλά αστείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1 Εσυ έχεις data pack εγω ή ο φίλος σου εχει; 

2 Ανωνυμία μέσω ίντερνετ υπάρχει;

3 Πόσα λεπτά θέλει να το ανεβάσεις + να το κατεβάσει ο άλλος.

4 Και αν δεν έχει σήμα;

 

Απάντησε μου λίγο σε αυτά γιατι αχχχ..... εσύ κατάργησες τη χρησιμότητα του bluetooth ως δια μαγείας!!

Όποτε μπορείς πες μου..

 

Ίσως δεν έγινε κατανοητό το προηγούμενο μήνυμά μου. 

 

Στον χώρο που κινούμαι, οι επαγγελματικές μου και προσωπικές μου ανάγκες δεν περιλαμβάνουν το bluetooth ως μέσο μεταφοράς και διαμεταγωγής αρχείων. Όποτε έχει χρειαστεί να μεταφέρω αρχεία από ένα κινητό, ουδέποτε έχω συναντήσει πρόβλημα, όλοι οι γνωστοί και φίλοι έχουν data pack ή βρισκόμαστε κοντά σε WiFi. Αλλά, όπως προανέφερα, δεν έχω να στείλω και ringtones... 

 

Ούτε το bluetooth κατάργησα ούτε την χρησιμότητά του, αν δεν είχα bluetooth δεν θα είχα και το handsfree μου.

Απλώς δεν είναι χρήσιμο για εμένα στη μεταφορά αρχείων. Μπορεί για σένα να είναι, σύμφωνοι, δεν το αμφισβητώ αλλά δεν με ενδιαφέρει κι όλας. 

 

Την ερώτηση για την ανωνυμία στο Internet δεν την αντιλαμβάνομαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είχε θα το χρησιμοποιούσε, πολύ απλά έχει προσαρμοστεί στο να ζει χωρίς αυτό

 

Και εμείς που έχουμε android έχουμε προσαρμοστεί στο να το έχουμε... κλειστό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χώρο που κινείσαι μάλλον όλοι έχουν iPhone, γιατί είναι πόντιο και αρκετά πιο αργό να στείλεις ένα αρχείο μέσω internet όταν μπορείς να το στείλεις άμεσα μέσω bt

 

Κι εμείς έχουμε πακέτα δεδομένων, αλλά πάντα προτιμούμε την πιο απλή και γρήγορη λύση

 

Και εμείς που έχουμε android έχουμε προσαρμοστεί στο να το έχουμε... κλειστό!

Και αν θες να στείλεις κάτι Dropbox και mail ? Η δε θες ποτέ να στείλεις κάτι;

 

Γιατί αν δε θες ίσως πρέπει να εξετάσεις την αναγκαιότητα του smartphone

 

Αν θες και το κάνεις μέσω νετ ενώ μπορείς διαφορετικά, πρέπει να εξετάσεις το τρόπο που εκμεταλλεύεσαι τη τεχνολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, dropbox και mail. Αν και σπάνια χρειάζεται να στείλω κάτι, τα πάντα βρίσκονται διαθέσιμα για όλους στο δίκτυο. Βασικά, ούτε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έστειλα ή έλαβα αρχείο από κινητό σε κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε,η μεταφορα και διαμοιρασμος μέσο Bluetooth γινοταν κυριως για να στελλουμαι φωτο ο ενας στον αλλον.Απο το καιρο που ανεβωκατεβαζονται στο fb,νομιζω οτι για τους πλειστους εχει παραγκονιστει σαν χρήσιμη δυνατότητα διαμοιρασμου!

Αν και θεωρώ οτι καλο να συνεχίσει να υπάρχει γιατι οπως μας βλεπω,λεφτα για data δε θα μας περισσευουν σε κανενα δυο χρονια!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο χώρο που κινείσαι μάλλον όλοι έχουν iPhone, γιατί είναι πόντιο και αρκετά πιο αργό να στείλεις ένα αρχείο μέσω internet όταν μπορείς να το στείλεις άμεσα μέσω bt

 

Κι εμείς έχουμε πακέτα δεδομένων, αλλά πάντα προτιμούμε την πιο απλή και γρήγορη λύση

 

 

 

Ε όχι και γρήγορη η αποστολή αρχείων μέσω bt! Ίσως παλιά που η κάθε φωτό, τραγούδι, video ήταν μόνο μερικά kb να είχε νόημα. Τώρα έχεις δοκιμάσει να στείλεις κάτι μεγάλο να δεις τη γλύκα του bt? Έχεις δει με τι ταχύτητες μεταφέρονται τα δεδομένα, ειδικά αν ο άλλος δεν έχει ίδιο τηλέφωνο με το δικό σου??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και γρήγορη η αποστολή αρχείων μέσω bt! Ίσως παλιά που η κάθε φωτό, τραγούδι, video ήταν μόνο μερικά kb να είχε νόημα. Τώρα έχεις δοκιμάσει να στείλεις κάτι μεγάλο να δεις τη γλύκα του bt? Έχεις δει με τι ταχύτητες μεταφέρονται τα δεδομένα, ειδικά αν ο άλλος δεν έχει ίδιο τηλέφωνο με το δικό σου??? :)

Το χω δει, παρόλα αυτά το να κάνεις upload και ο άλλος ξανά download είναι πιο αργό πώς να το κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο χώρο που κινείσαι μάλλον όλοι έχουν iPhone, γιατί είναι πόντιο και αρκετά πιο αργό να στείλεις ένα αρχείο μέσω internet όταν μπορείς να το στείλεις άμεσα μέσω bt

 

Κι εμείς έχουμε πακέτα δεδομένων, αλλά πάντα προτιμούμε την πιο απλή και γρήγορη λύση

 

Και αν θες να στείλεις κάτι Dropbox και mail ? Η δε θες ποτέ να στείλεις κάτι;

 

Γιατί αν δε θες ίσως πρέπει να εξετάσεις την αναγκαιότητα του smartphone

 

Αν θες και το κάνεις μέσω νετ ενώ μπορείς διαφορετικά, πρέπει να εξετάσεις το τρόπο που εκμεταλλεύεσαι τη τεχνολογία

 

Λυπάμαι που δεν σου αρέσει ο χώρος που κινούμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό και, για να είμαι ειλικρινής, δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Καλώς ή κακώς, έχουμε εγκαταλείψει το "σπορ" της αποστολής φωτογραφίας ή ringtone ή κάποιου mp3 μέσω κινητού. Όπως προανέφερα, το κινητό είναι κατά πρώτο και κύριο λόγο επαγγελματικό εργαλείο, όχι παιχνιδάκι. 

 

Και πάλι σου ζητώ συγγνώμη που αναφέρομαι και κρίνω σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες και προτεραιότητες. Όταν είναι να προμηθευτώ νέα συσκευή, να είσαι βέβαιος ότι θα λάβω υπ' όψιν μου τις δικές σου ανάγκες επειδή εσύ προφανώς εκμεταλλεύεσαι την τεχνολογία στο έπακρο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...