Προς το περιεχόμενο

64 ή 32 bit


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτό το λάπτοπ 

System:    Host: tasoula-W240BL-W250BZ-W270BZQ Kernel: 3.8.0-19-generic x86_64 (64 bit) 
           Desktop: N/A Distro: Linux Mint 15 Olivia
Machine:   Mobo: CLEVO model: W240BL_W250BZ_W270BZQ Bios: American Megatrends version: 4.6.5 date: 09/11/2012
CPU:       Dual core AMD E2-1800 APU with Radeon HD Graphics (-MCP-) cache: 1024 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4a ssse3 svm) 
           Clock Speeds: 1: 1700.00 MHz 2: 850.00 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler [Radeon HD 7340] 
           X.Org: 1.13.3 driver: fglrx Resolution: [email protected] 
           GLX Renderer: AMD Radeon HD 7340 Graphics GLX Version: 4.2.12002 - CPC 9.01
Audio:     Card-1: Advanced Micro Devices [AMD] FCH Azalia Controller driver: snd_hda_intel
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler HDMI Audio [Radeon HD 6250/6310] driver: snd_hda_intel
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.8.0-19-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller driver: r8169 
           IF: eth0 state: down mac: 00:90:f5:db:1d:5d
           Card-2: Realtek RTL8723AE PCIe Wireless Network Adapter driver: rtl8723ae 
           IF: wlan0 state: up mac: 20:68:9d:bc:f6:ef
Drives:    HDD Total Size: 320.1GB (3.8% used) 1: id: /dev/sda model: ST320LM001_HN size: 320.1GB 
Partition: ID: / size: 292G used: 12G (5%) fs: ext4 ID: swap-1 size: 1.84GB used: 0.15GB (8%) fs: swap 
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 56.9C mobo: N/A gpu: 56.00C 
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A 
Info:      Processes: 180 Uptime: 59 min Memory: 535.8/1715.9MB Client: Shell inxi: 1.8.4 

τι να του βάλω 64 ή 32 bit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτό το λάπτοπ 


Info:     Memory: 535.8/1715.9MB

 

H ram που ειναι και δεν την βλεπω? Εκτος αν ειμαι στραβος. Αν εχει πανω απο 4gb η 4gb ram. 64 απο εμενα.

Αυτη πρεπει να ειναι, δεν ειμαι και σιγουρος ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δωσε στο terminal

grep flags /proc/cpuinfo

ή

cat /proc/cpuinfo

Στην πρωτη περιπτωση, εαν μεταξυ αλλων δεις ενα lm (long mode), εχεις 64bit επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω οτι για 1,7GB μνήμη δεν αξίζει να μπεις στη φασαρία να αλλαξεις το λειτουργικό. Δεν θα δεις διαφορα. Αν όμως το λειτουργικό θα μείνει για καιρό και σύντομα σκέφτεσαι να ξεπεράσεις τα 2-3GB τοτε βάλε απο τωρα λειτουργικό 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τελικά είναι 64bit ο επεξεργαστής.... ρε παιδιά με linux mint 15 mate το μηχάνημα δεν κόλλαγε αλλά νιώθεις ότι κάτι πάει λάθος.... τι να φταίει η μικρή ραμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ram αν κανεις εργασιες ιντερνετ τυπου youtube και τετοια μια χαρα ειναι. Μπορει να ειναι καπως βαρυ το περιβαλλον. Δοκιμασε κατι σε xfce. (Δεν το εχω δοκιμασει το mate απλα ειπα μια γνωμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους γονείς μου είναι το λάπτο για να βλέπουν κάνα web tv και skype.... απλώς δεν το νιώθω σαν το δικό μου λάπτοπ που είναι με ubuntu 13.04(unity),i3 και 4gb ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αλλά νιώθω ότι δεν λειτουργεί με άνεση....

απλώς δεν το νιώθω σαν το δικό μου λάπτοπ

Γιατι δεν κανεις αυτο που νιωθεις οτι θα σε καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το αφήσω έτσι λίγο καιρό και θα δω..... ελπίζω να δουλέψουν όλα.... τελευταία απορία.... υπάρχει κάποιο applet(για mate) που να αλλάζω κανάλια ήχου; μην τρέχω κάθε φορά από τις ρυθμίσεις ήχου για το hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...