Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή motherboard σε χαλασμένο hp Compaq CQ56


angel2525

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια αν γνωριζει καποιος θα ηθελα να με βοηθησει να επιλεξω την μητρικη για να αλλαξω στο λαπτοπ.

Να σας πω οτι το συγκεκριμενο λαπτοπ το ειχα πριν 2-3 χρονια και επεσε πανω του νερο. δυστιχως μετα απο αυτο δεν αναβε η καλυτερα δεν εδειχνε τιπτ στην οθονη του. πηρα τηλ την hp και αποτι καταλαβανε και αυτοι μου ειπαν οτι καηκε η vga.  αργοτερα το εστειλα σε εναν τεχνικο και μου ειπε οτι οντως ειχε καει η καρτα γραφικων και πως επρεπε να την κολησει ξανα (reflow - 120ευρω) δεν καταλα και πολυ καλα. το θεμα ειναι οτι μου ειπε ισως ξαναχαλασει και δεν μπορει να εγγυηθει. τελικα δεν το εφτιαξα. μια απο αυτες τισ μερες βρηκα μια μητρικη στο ebay και βασικα λεει ειναι και για το δικο μου λαπτοπ.

το προβλημα μου ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου κανει και καστιζει 80 ευρω με τα μεταφορικα.

η μητρικη ειναι αυτη και το λαπτοπ μου αυτο

 κατι που παρατηρισα ειναι οτι το REV τηε μητρηκης απο το ebay ειναι C ενω στο δικο μου λεει A και επισης η δικη μου μητρηκη δεν εχει το card reader κατω αριστερα κατα τα αλλα μου φαινονται πανομοιωτυπες. θα κανει λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά την πτώση του νερού δεν νομίζω να διορθώνεται με reflow. Πιθανότατα κάτι να βραχυκύκλωσε στην motherboard, οπότε με την αλλαγή της λογικά θα διορθωθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά την πτώση του νερού δεν νομίζω να διορθώνεται με reflow. Πιθανότατα κάτι να βραχυκύκλωσε στην motherboard, οπότε με την αλλαγή της λογικά θα διορθωθεί το πρόβλημα.

αυτο σκεφτικα και εγω λογικα με την αλλαγη της μητρηκης οποια ζημια να εγεινε δεν θα υπαρχει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το motherboard ειναι εκτος,θα πρεπει να διαβαζεις εναν απο του δυο κωδικους

31AX3MB0080 DAAX3MB16A1

Παρολαυτα εγω για ολοιδιο λαπτοπ αγορασα απο αυτον  http://www.ebay.co.uk/itm/HP-CQ56-G56-Intel-Laptop-Motherboard-s478-31AX3MB0080-DAAX3MB16A1-623909-001-/150974554288?pt=Motherboards&hash=item2326c8e0b0

 και το motherboard ηρθε πραγματικα καινουργιο.

Απο εναν αλλον που αγορασα παλι το ιδιο board ,ηρθε με χυμενους καφεδες ,ενω στην πραξη του εγραφε tested and working.

Δεν αναψε ποτε ,οποτε το εφαγε πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το motherboard ειναι εκτος,θα πρεπει να διαβαζεις εναν απο του δυο κωδικους

31AX3MB0080 DAAX3MB16A1

Παρολαυτα εγω για ολοιδιο λαπτοπ αγορασα απο αυτον  http://www.ebay.co.uk/itm/HP-CQ56-G56-Intel-Laptop-Motherboard-s478-31AX3MB0080-DAAX3MB16A1-623909-001-/150974554288?pt=Motherboards&hash=item2326c8e0b0

 και το motherboard ηρθε πραγματικα καινουργιο.

Απο εναν αλλον που αγορασα παλι το ιδιο board ,ηρθε με χυμενους καφεδες ,ενω στην πραξη του εγραφε tested and working.

Δεν αναψε ποτε ,οποτε το εφαγε πισω.

 

Δηλαδη να ψαξω αν ο κωδικος αυτος ειναι ιδιος με αυτον που αναγραφει η μητρικη?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απο αυτους τους δυο κωδικους που σου εδωσα τον γραφει πανω στο board.Αν ισχυει αυτη η περιπτωση ,μπορεις να αγορασεις απο τον συγκεκριμενο πωλητη αφοβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...