Προς το περιεχόμενο

Απορία για την συχνότητα μνήμης.


shkreliand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω μια απορία για την συχνότητα τις μνήμης του pc μου.
Πάνω του είχα elite team 2x1gb 800 ddr2 και πρόσθεσα και άλλα Kingston 2x2gb ddr2-800 Pc2-6400 240-pin. Δηλαδή 6gb λόγο ότι δουλεύω photoshop ερασιτεχνικά.

 

Όταν ανοίγω τον υπολογιστή στα δεδομένα που παρουσιάζει λέει για 667 Mhz memory clock.
Λόγο ότι δεν ξέρω και πολλά έχω αυτήν την απορία. Μήπως οι μνήμες μου δουλεύουν στα 667 αντί για 800Mhz?
 
 

 

post-76620-0-31231900-1375354877_thumb.png

post-76620-0-21981100-1375354883_thumb.png

post-76620-0-97820400-1375354888_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες μεσα στο bios στα ποσα δείχνει οτι δουλεύει η ram σου , αν ολες ειναι στα 800mhz τοτε εκει πρέπει να δουλεύουν , μια περίπτωση ειναι επειδή ειναι διαφορετικές μάρκες ram ενδέχεται να μην συνεργάζονται σωστα η να τρέχουν σε αλλη τάση η μια και σε αλλο η αλλη οποτε τοτε πρέπει απο το bios να τα βάλεις χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερα λόγο ότι δεν ξέρω καλά, σου δείχνω εικόνες από το βίος εκεί που εμφανίζεται το ram.
Δεν βρήκα όμως που μου δείχνει σε τι συχνότητα δουλεύει εκτός (όπως φαίνεται στην τελευταία φώτο μου δίνει 3 επιλογές Αυτό/Limnit/Manual αλλά και στις δυο (Limnit/Manual) μου δίνει επιλογές 200/266/333/400/533 και τίποτε άλλο.

 

 

2n90dt.jpg

25k0ldv.jpg

fuqo94.jpg

33ti4jd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λεει το cpuz 800 τοτε ειναι κομπλέ , για ανέβασε μια φωτογραφία

 

Edit : Νομίζω στο advanced setup φαίνεται η συχνότητα timings κτλπ που ειναι οι μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


Edit : Νομίζω στο advanced setup φαίνεται η συχνότητα timings κτλπ που ειναι οι μνήμες

 

Στο advanced setup, οπος βλεπεις απο την φωτογραφια όυ εβγαλε αυτες τις επιλογες αν και ηταν στο αυτοματο.

Λες να το παω manual στα 800; Αλλα αφου ειπατε οτι δουλευει στα 800 ία χαρα ειναι.

 

Σας ευχαριστω για την βοηθεια. 

Φιλικα Ανδρεας.

 

 

IMG_0992.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...