Προς το περιεχόμενο

Nvidia GT520 vs GT610


sakisosf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω μία απορία.Σκέφτομαι να αγοράσω καμιά φτηνή καρτούλα και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο μιας και είναι Low Profile.Έχω διαβάσει ότι η GT520 είναι μία μετονομασμένη GT610,οπότε οι επιδόσεις πρέπει να είναι ίδιες.Γιατί όμως στο Skroutz η GT520 κάνει 45e ενώ η GT610 κάνει 30e.Αξίζουν τα 15 ευρώ παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες για τις επιδόσεις (η NVidia το έχει χούι να κανει rebrand σε VGAs ειδικότερα των μικρότερων κατηγοριών).

 

Οι τιμές του Skroutz είναι ενδεικτικές και αντιπροσωπευτικές μόνο για τα νέα/τρέχοντα προϊόντα. Γιαυτά που έχουν γίνει EOL (end-of-life), δεν μπορεί να φιλτράρει τα 2-3 μαγαζιά που έχουν κάτι παλιές τιμές κρατημένες και βγαίνει ότι να'ναι. Κοινώς αγνόησέ τες.

 

Πάμε τώρα στο ζουμί. Οποιαδήποτε από τις δύο (και τις άλλες παρόμοιας κατηγορίας κάρτες) είναι κάκιστες επιλογές και απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου. Κάρτες με διπλάσια τιμή έχουν πολλαπλάσιες επιδόσεις. Με αυτά τα 30-45 ευρώ πάνε σε used

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες για τις επιδόσεις (η NVidia το έχει χούι να κανει rebrand σε VGAs ειδικότερα των μικρότερων κατηγοριών).

 

Οι τιμές του Skroutz είναι ενδεικτικές και αντιπροσωπευτικές μόνο για τα νέα/τρέχοντα προϊόντα. Γιαυτά που έχουν γίνει EOL (end-of-life), δεν μπορεί να φιλτράρει τα 2-3 μαγαζιά που έχουν κάτι παλιές τιμές κρατημένες και βγαίνει ότι να'ναι. Κοινώς αγνόησέ τες.

 

Πάμε τώρα στο ζουμί. Οποιαδήποτε από τις δύο (και τις άλλες παρόμοιας κατηγορίας κάρτες) είναι κάκιστες επιλογές και απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου. Κάρτες με διπλάσια τιμή έχουν πολλαπλάσιες επιδόσεις. Με αυτά τα 30-45 ευρώ πάνε σε used

Δυστυχώς φίλε μου έχω τον HP DC7800 SFF ο οποίος έχει τροφοδοτικό 240w.Και από ότι είδα στα forum της HP ότι οι καλύτερες κάρτες για τον συγκεκριμένο υπολογιστή είναι η GT610 (GT520) και η ATI 6450 και ίσως η 6570.Από αυτές τις τρεις τώρα ποια μπορώ να βρω κάτω από τα 40e;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρχικα, τι θελεις να κανεις με τη νεα σου καρτα που δεν κανεις με την παλια?

Να παιξεις παιχνιδια? Γιατι με τις GT520 και GT610, κανενα Sims σε medium details ή ποδοσφαιρακι θα παιζει μονο...

 

Η καλυτερη λυση για low profile, μιας κι εγω ειχα τετοιο συστημα, ειναι η HD6570. Δεν ξερω αν βγηκε απο σειρα 7xxx καποια καλυτερη/νεοτερη/στην ιδια τιμη, απ οσο το ειχα ψαξει ομως οχι.

Μπορουσες να παιξεις ενα Dirt 2 στα medium-high σε HD αναλυσουλα, και δεν χρειαζοταν εξτρα τροφοδοσια, της αρκουσε η τροφοδοσια της θυρας pci-express. Ειχε και low profile λαμακι στη συσκευασια...

 

Την πουλησα πριν κανα χρονο 50€, οποτε λογικα τωρα δε θα βρεις καποια με ~40?

 

Καινουρια: http://www.skroutz.gr/s/422687/Sapphire-Radeon-HD6570-1GB.html

 

Δυστυχως η λιγο ισχυροτερη 6670 δεν φαινεται να υπαρχει καπου διαθεσιμη σε low profile...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, τι θελεις να κανεις με τη νεα σου καρτα που δεν κανεις με την παλια?

Να παιξεις παιχνιδια? Γιατι με τις GT520 και GT610, κανενα Sims σε medium details ή ποδοσφαιρακι θα παιζει μονο...

 

Η καλυτερη λυση για low profile, μιας κι εγω ειχα τετοιο συστημα, ειναι η HD6570. Δεν ξερω αν βγηκε απο σειρα 7xxx καποια καλυτερη/νεοτερη/στην ιδια τιμη, απ οσο το ειχα ψαξει ομως οχι.

Μπορουσες να παιξεις ενα Dirt 2 στα medium-high σε HD αναλυσουλα, και δεν χρειαζοταν εξτρα τροφοδοσια, της αρκουσε η τροφοδοσια της θυρας pci-express. Ειχε και low profile λαμακι στη συσκευασια...

 

Την πουλησα πριν κανα χρονο 50€, οποτε λογικα τωρα δε θα βρεις καποια με ~40?

 

Καινουρια: http://www.skroutz.gr/s/422687/Sapphire-Radeon-HD6570-1GB.html

 

Δυστυχως η λιγο ισχυροτερη 6670 δεν φαινεται να υπαρχει καπου διαθεσιμη σε low profile...

Βασικά ναι για παιχνίδια την θέλω αλλά όχι τίποτα τρελό (π.χ.Crysis 2 σε ΗD και Ultra).Να σκεφτείς ακόμα είμαι με την onboard Intel GMA 3100 που ούτε Call of Duty δεν μπορείς να παίξεις σε ικανοποιητική ανάλυση.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.Οπότε πάω για την 6570!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα η GMA3100 σχεδον δε μπορει να δειξει Aero σε full HD, μεγαλη πικρα... Την εχω σε ενα τριτο PC.

Καλες αγορες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η GMA3100 σχεδον δε μπορει να δειξει Aero σε full HD, μεγαλη πικρα... Την εχω σε ενα τριτο PC.

Καλες αγορες :)

Τι HD;Σε μένα ούτε σε 1440x900 δεν μπορεί.Άστα να πάνε.Ακόμα και το πρώτο Call of Duty του 2001 το παίζω σε 640x480 με όλα στο Low...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, τι θελεις να κανεις με τη νεα σου καρτα που δεν κανεις με την παλια?

Να παιξεις παιχνιδια? Γιατι με τις GT520 και GT610, κανενα Sims σε medium details ή ποδοσφαιρακι θα παιζει μονο...

 

Η καλυτερη λυση για low profile, μιας κι εγω ειχα τετοιο συστημα, ειναι η HD6570. Δεν ξερω αν βγηκε απο σειρα 7xxx καποια καλυτερη/νεοτερη/στην ιδια τιμη, απ οσο το ειχα ψαξει ομως οχι.

Μπορουσες να παιξεις ενα Dirt 2 στα medium-high σε HD αναλυσουλα, και δεν χρειαζοταν εξτρα τροφοδοσια, της αρκουσε η τροφοδοσια της θυρας pci-express. Ειχε και low profile λαμακι στη συσκευασια...

 

Την πουλησα πριν κανα χρονο 50€, οποτε λογικα τωρα δε θα βρεις καποια με ~40?

 

Καινουρια: http://www.skroutz.gr/s/422687/Sapphire-Radeon-HD6570-1GB.html

 

Δυστυχως η λιγο ισχυροτερη 6670 δεν φαινεται να υπαρχει καπου διαθεσιμη σε low profile...

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο;Η 6570 βγαίνει σε δύο εκδόσεις;Δηλαδη μία low profile και μία κανονική ή σε μία;Ρωτάω επειδή σε ξένα forums λένε ότι η 6570 κάνει μόνο για > 350watt PSU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μισο να μυρισω τα νυχια μου :P

 

Με Celeron G530 και 4GB DDR3 και 1 σκληρο, μου ρουφαγε σε full load ολο το PC 120W. Τωρα αν το τροφοδοτικο σου ειναι "240W" (μουφα κινεζια δηλαδη) και 10ετιας ή ζορισμενο, ε θα εχεις προβλημα.

Κατα 99% ομως οχι,

 

Και εβγαινε σε 2 εκδοσεις, εσυ θες την κοντη που να εχει το καταλληλο λαμακι μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο να μυρισω τα νυχια μου :P

 

Με Celeron G530 και 4GB DDR3 και 1 σκληρο, μου ρουφαγε σε full load ολο το PC 120W. Τωρα αν το τροφοδοτικο σου ειναι "240W" (μουφα κινεζια δηλαδη) και 10ετιας ή ζορισμενο, ε θα εχεις προβλημα.

Κατα 99% ομως οχι,

 

Και εβγαινε σε 2 εκδοσεις, εσυ θες την κοντη που να εχει το καταλληλο λαμακι μεσα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.Το τροφοδοτικό αποκλείεται να ειναι 10ετίας μιας και ο υπολογιστής βγήκε το 2007.Τώρα για το αν είναι ζορισμένο δεν ξέρω.Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαπιστώσω αυτό;Anyway thanks a lot all of you!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...