Προς το περιεχόμενο

Κάμερες ασφαλείας και καταγραφικό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-...   Για security οι κάμερες σε ερημική τοποθεσία που δεν είναι κατοικία και δεν έχει
..     κόσμο μέσα η κάποιο φύλακα δεν πρέπει να έχουμε το "καταγραφικό" ( με την ευρύτερη

---    εννοια ) στην ίδια τοποθεσία.


--     Έτσι μπορεί με ένα Wireless Link και με ip cameras να έχει το καταγραφικό σπίτι του
.      και να κάνει τις κάμερες monitoring πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από ότι θα έκανε  
-.-.    μέσο internet αφου θα εχει κανει πλεον ενα LAN.Για backup μπορεί να γραφει και στις

.-      SD που έχουν οι IP cameras.


-.      Άλλος τρόπος είναι να βάλει internet στο κτήμα DSL, 3G η με Wireless Link
---    Έτσι όμως θα εxεις το λογαριασμό του internet και το monitoring θα είναι πιο αργό και
..     ίσως πρέπει να βάλεις και χειρότερο codec. Αφού εξασφαλίσουμε internet το καταγραφικό
-..    που σε αυτό το σενάριο το αφήνουμε onsite στέλνει τα videos με motion sensor trigger online

       σε κάποιο FTP που θα έχουμε άνοιξει. Έτσι και να κλέψουν το καταγραφικό που θα είχε μέσα το πλήρες        
       ιστορικό θα υπάρχουν τα videos με κίνηση στον ftp σε αυτο το σενάριο θα μπορούμε μέσω του Wireless

       Link από το σπίτι που  τροφοδοτει το link να βλέπουμε τις κάμερες γρήγορα με ταχύτητες lan αλλα

       και οπουδηποτε αλλου στον κόσμο με ταχύτητες internet

*      οι επιλογές σε σενάρια και hardware είναι παρα πολλές και πρέπει να γίνει μελέτη για να βρεθεί

       το σωστό setup για την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια αμα μπεί το dvr στο κτήμα προφανώς δεν θα είναι έτσι εκτεθειμένο.θα μπεί σε pillar που φυσικά κλειδώνει.ποιος θα τολμήσει να μπεί σε ένα κτήμα με κάμερες και να προσπαθήσει να παραβιάσει το pillar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια αμα μπεί το dvr στο κτήμα προφανώς δεν θα είναι έτσι εκτεθειμένο.θα μπεί σε pillar που φυσικά κλειδώνει.ποιος θα τολμήσει να μπεί σε ένα κτήμα με κάμερες και να προσπαθήσει να παραβιάσει το pillar?

 

Οι γύφτοι! :P

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Οπότε σαν καλύτερη λύση, μου προτείνετε τις ip cameras, μιας και ανήκω στην περίπτωση που είπε ο Harris78 και ο Universla Soldier. (Να μπορώ να παρακολουθώ από pc, tablet, κινητό, κ.τ.λ. και επιπλέον λόγο ερημικής τοποθεσίας καταγραφικό στο σπίτι)

 

Αν μπορείτε παραθέστε μου και links με κάποιες ικανοποιητικές εξωτερικές κάμερες και με night vision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο google, ebay, amazon.co.uk

Για κινέζικες "επώνυμες" κοίτα για tenvis, dericam, foscam και υπάρχουν και άλλες....

Για επώνυμες ψάξε ότι μάρκα θέλεις ανάλογα τα χαρακτηριστικά πχ sd card, megapixel, και τα λεφτά που διαθέτεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο google, ebay, amazon.co.uk

Για κινέζικες "επώνυμες" κοίτα για tenvis, dericam, foscam και υπάρχουν και άλλες....

Για επώνυμες ψάξε ότι μάρκα θέλεις ανάλογα τα χαρακτηριστικά πχ sd card, megapixel, και τα λεφτά που διαθέτεις...

 

Κοίταξα και βρήκα κάποιες tenvis και foscam, ικανοποιητικές για αυτά που θέλω, γύρω στα 90-100 ευρώ. Είναι καλά ή πρέπει να κοιτάξω σε κάτι ακριβότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που κοιτάω, γύρω στα 90 euro, έχουν αισθητήρα 1/4" Color CMOS και είναι μάρκας  Foscam ή Tenvis. Βρήκα μία Sony που μου είπες αλλά κοστίζει τα διπλά σχεδόν και έχει αισθητήρα 1/2.7 "Micron, 2.0 Megapixel Sony sensor.

Αξίζει λες; Αν έχεις καμιά πρόταση, αν μπορείς παρέθεσέ μου link εδώ ή σε p.m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://foscam.us/live_demo

 

Μιας και ανέφερες τις foscam κοιτα το πάνω λινκ που έχει demo...

Έχουν όλες οι εταιρίες demo αν ψάξεις.

πχ

http://www.tenvis.com/index.php?main_page=tenvis_demo

 

http://www.dericam.net/Service.asp?i=3&a=0&menuid=35

 

 

Προσωπική άποψη δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω λεφτά.

Για εξωτερική ή εσωτερική κάμερα ενδιαφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 εξωτερικές κάμερες, μία foscam FI8904W (η διαφορά με την 8905 είναι ότι η 2η έχει περισσότερα led και φτάνει στα 30μετρα νυχτερινή λήψη αν και led για φωτισμό υπάρχουν και αυτόνομες λύσεις...) και μία TENVIS 391W-HD.

H Tenvis έχει και ενσωματωμένη SD CARD και είναι και HD 720p - πολύ καλή επιλογή. Έχει και η foscam hd την σειρα 98χχ. Αλλά η foscam τα έχει κάνει λίγο "σκατά" με τις HD κάμερές της με αρκετά προβλήματα στο firmware το οποίο της ήρθε ξαφνικά να φτιάξει η ίδια και εγώ δεν την συνιστώ προς το παρόν μέχρι να καταφέρουν να διορθώσουν τα προβλήματα- οι όχι hd κάμερές της δουλεύουν άψογα. Όμως μπορείς να βρεις και πολλές άλλες επιλογές...

Και απο τις 2 που σου ανέφερα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...

Ξαναλέω κοίτα και τα demo να πάρεις μια ιδέα. Μην σε τρομάζει αν υπάρχουν "κοψίματα" στα video, οφείλεται ότι αυτές οι κάμερες βρίσκονται Αμερική ή Κίνα και έχουν πολλούς χρήστες ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ευχαριστώ. Τότε θα κοιτάξω να πάρω 2-3 Tenvis που έχεις ώστε να γίνει σωστά η δουλειά. Θα πάρω και 1-2 εσωτερικές που πιστεύω πως αρκούν και για να υπάρχει αλληλοκάλυψη.  

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Αν χρειαστώ καμιά πληροφορία επιπλέον, θα επανέλθω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξωτερική πράγματι αυτή την περίοδο με βάση το κόστος/απόδοση προτείνω Tenvis 391W-HD (προσοχή υπάρχει και η 391W η απλή χωρίς HD) και για εσωτερική την Dericam H502W (ή αντίστοιχα την IPROBOT 3 της Tenvis)

Και οι 2 HD με SD Card...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-...  Παρε ενα τετοιο:

 
..     
 
---    
 
--   
 
.       
 
-.-.   
 
.-      
 
-.      
 
---    
 
..     
 
-..   

 

 

Επεξ/σία από Universal Soldier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...