Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας από αγγλικό Amazon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ...σκέφτομαι να αγοράσω την panasonic lumix tz30 απο το amazon.co.uk αλλά έχω μια απορία...

το plug του φορτιστή θα είναι το βρετανικό ή το ευρωπαϊκό... είμαι πρωτάρης σε αγορές από το εξωτερικό και συγχωρέστε με αν είναι ανόητη ερώτηση.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς, το αγγλικό αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί βρίσκεις αντάπτορα για φις ή σουκο με 1-1,50€ στα ηλεκτρονικά.

 

Υπάρχουν αρκετές προσφορές στο αγγλικό και ψάξε καλά πριν αποφασίσεις.

Σύγκρινε την τιμή και με το γερμανικό ή το idealo.de

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ .....σύγκρινα τις τιμές σε σχέση με το γερμανικο και βγαίνουν πιο φθηνά στο αγγλικό.Άρα μάλλον θα προχωρήσω αγορά από εκεί μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς, προφανώς, ότι θα επιβαρυνθεί με 23%, δηλαδή τον ελληνικό, αντί του 20% που είναι ο αγγλικός, επειδή το αγγλικό Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ.

 

Σε ότι αφορά στο 2% δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο γιατί όταν πληρώνουμε στο ξένο νόμισμα η μετατροπή γίνεται στην ελληνική τράπεζα και η ισοτιμία των MasterCard και Visa δεν έχουν τέτοιο διαφορά σε σχέση με την τραπεζική ισοτιμία.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην τιμή που  δίνει το amazon να βάλω +3% ?

Το 2% επειδή μάλλον θα βγάλω προπληρωμένη από την πειραιώς δεν ισχύει λόγω του ότι το amazon δεν είναι φυσικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πληρώσεις με +3% φπα απ'οτι αναγράφεται.

 

Πρόσφατα έκανα αγορά απο το άμαζον και εδωσα ενα αρκετά μεγάλο ποσο μπορώ να σου πω οτι με προπληρωμένη της Eurobank μου ηρθε +2% προμήθειας της τράπεζας λόγω του οτι κανει μετατροπή απο ευρώ σε λίρες.

 

Όταν κάνεις την παραγγελία εχεις δυο επιλογές , την μια ειναι να σου κάνει την μετατροπή το άμαζον αλλα αυτο κατα 99% δεν σε συμφέρει γιατι βάζει κατι τρελά ποσά

 

Και το δευτερο ειναι να κανει η μετατροπή η τράπεζα σου οπου παιρνει κάποια προμήθεια. Πιστευω το κάνουν αυτο οι περισσότερες τράπεζες αν όχι όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rush13

 

Η Eurobank περιλαμβάνεται στις τράπεζες που χρεώνουν προμήθεια 2% στις συναλλαγές με το εξωτερικό.

Αυτή ήταν η αιτία που με ώθησε να γράψω τον οδηγό της υπογραφής μου, στον οποίο θα βρεις αναλυτικά όλες τις τράπεζες που χρεώνουν προμήθεια και το ποσοστό τους.

 

Φυσικά, άλλαξα την πιστωτική κάρτα της Eurobank με την αντίστοιχη της ΕΤΕ που ΔΕΝ χρεώνει προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η Eurobank που χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα.

Συνήθως, δεν διαβάζουμε και δεν ενημερωνόμαστε εκ των προτέρων για τους όρους κάθε τράπεζας.

 

Διάβασε το κεφάλαιο 6 του οδηγού, στο οποίο αναφέρονται οι τράπεζες που χρεώνουν προμήθεια και η ΕΤΕ και το ΤΤ που δεν χρεώνουν. Επίσης, η Πειραιώς χρεώνει 2%,  με όριο τα 6€, σε μια κατηγορία καρτών και έχει αναφερθεί ότι έχει ευνοικούς όρους για αγορές από το αγγλικό Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η Eurobank που χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα.

Συνήθως, δεν διαβάζουμε και δεν ενημερωνόμαστε εκ των προτέρων για τους όρους κάθε τράπεζας.

 

Διάβασε το κεφάλαιο 6 του οδηγού, στο οποίο αναφέρονται οι τράπεζες που χρεώνουν προμήθεια και η ΕΤΕ και το ΤΤ που δεν χρεώνουν. Επίσης, η Πειραιώς χρεώνει 2%,  με όριο τα 6€, σε μια κατηγορία καρτών και έχει αναφερθεί ότι έχει ευνοικούς όρους για αγορές από το αγγλικό Amazon.

Πήγα να διαβάσω τον οδηγό για τις τράπεζες αλλα έχω και τις δυο ( ετε + ΤΤ).

 

Ερώτηση

Με TT debit, υπάρχει προμήθεια;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πληροφορίες για το ΤΤ τις έγραψα διαβάζοντας την ιστοσελίδα τους και δεν γνωρίζω ειδικά με την Debit τι και αν χρεώνει.

Μπορείς, όμως, να επιβεβαιώσεις από την ιστοσελίδα αλλά και να τους τηλεφωνήσεις.

 

Για την πιστωτική της ΕΤΕ επιβεβαιώνω, όμως, ότι από τον ΔΕΚ που την όρισα στο Amazon, ebay κλπ δεν έχω καμία επιπλέον χρέωση για προμήθεια στις συναλλαγές που κάνω σε ξένο νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή την αλλαγή από ευρώ σε λίρες να ζητήσω να μου την κάνει η τράπεζα...(στην συγκεκριμένη περίπτωση η Πειραιώς) ή να την κάνει το amazon?

 

Edit:Να προσθέσω και τα μεταφορικά στο 23% φπα αντί του 20% που έχει το amazon?

Επεξ/σία από Redmanshadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο ΦΠΑ υπολογίζεται στο σύνολο της αξίας, συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών.

2. Στο checkout επιλέγουμε την  πληρωμή σε λίρες και όχι σε ευρώ που δίνει εξ ορισμού. Έτσι, η χρέωση της κάρτας γίνεται σε λίρες και από την τράπεζα γίνεται η μετατροπή μεβάση την ισοτιμία που έχει την ώρα και την ημέρα ο διεθνής οργανισμός έκδοσης της κάρτας (MasterCard/Visa). Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε το κεφάλαιο 6 του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή βάζω στην προπληρωμένη κάρτα την αξία σε ευρώ και γίνεται αυτόματα η μετατροπή σε λίρες?(Συγνώμη που κάνω τόσες ερωτήσεις αλλά δεν είχα ιδέα για αγορές  από εξωτερικό μέχρι που διάβασα τον οδηγό σου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...