Προς το περιεχόμενο

Επισκευη κεραμικου/γρανιτη νεροχυτη


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω ποια ειναι η σωστη ονομασια...Εχω ενα τετοιο οπως στην εικονα και στην μια "γουρνα" εχει μια σχιση που το νερο δεν το συγραταει τελειως και σισγα σιγα τρεχει απο κατω.Μιας και το κοστος μαζι με μπαταρια ξεπεραναει τα 300 ευρω για να μπει inox υπαρχει τροπος στεγανοποιησης ?

 

Ευχαριστω

post-40980-0-85483500-1375605699_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως μπορεί να μπει κάποιο μάλωμα από την κάτω πλευρά. Υαλούφασμα με κάποια εποξική ρητίνη για παράδειγμα. Το τι μπάλωμα θα μπει εξαρτάται και από το υλικό του νεροχύτη.

 

Έχω επισκευάσει (πολύς κόσμος σε αγροτικές περιοχές) ραγισμένα βυτία με τέτοιο τρόπο με μεγάλη επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εγώ σε μαγαζί με χρώματα το παίρνω στο χωριό.

 

Απέναντι από τα 3 Αστέρια έχει ένα μαγαζί με τέτοια. Είναι ένα κύριος πολύ εξυπηρετικός. Αν πας και του πεις τι ακριβώς θέλεις να φτιάξει λογικά θα σου δώσει συμβουλές και κατάλληλο προϊόν αν έχει.

 

 

Το υαλούφασμα με ρητίνη (αν είναι κατάλληλο για τον νεροχύτη σου) θέλει λίγο μαστοριά αν δεν το έχεις ξανακάνει. Και πολύ καλό εξαερισμό γιατί μυρίζει έντονα.

 

Μπορεί να είναι κατάλληλος και ο στόκος Α-Β (δύο συστατικών) που είναι ποιο εύκολος στην εφαρμογή του. Αρκεί να μην έχει πολύ ζέστη γιατί γίνεται αρκετά ρευστός και "τρέχει". Γύρω στους 20 βαθμούς νομίζω γράφει το κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εγώ σε μαγαζί με χρώματα το παίρνω στο χωριό.

 

Απέναντι από τα 3 Αστέρια έχει ένα μαγαζί με τέτοια. Είναι ένα κύριος πολύ εξυπηρετικός. Αν πας και του πεις τι ακριβώς θέλεις να φτιάξει λογικά θα σου δώσει συμβουλές και κατάλληλο προϊόν αν έχει.

 

 

Το υαλούφασμα με ρητίνη (αν είναι κατάλληλο για τον νεροχύτη σου) θέλει λίγο μαστοριά αν δεν το έχεις ξανακάνει. Και πολύ καλό εξαερισμό γιατί μυρίζει έντονα.

 

Μπορεί να είναι κατάλληλος και ο στόκος Α-Β (δύο συστατικών) που είναι ποιο εύκολος στην εφαρμογή του. Αρκεί να μην έχει πολύ ζέστη γιατί γίνεται αρκετά ρευστός και "τρέχει". Γύρω στους 20 βαθμούς νομίζω γράφει το κουτί.

 

 

Ευχαριστω.Το ξερω το μαγαζι....Γειτονας γαρ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 Αστέρια στο Ν. Ηράκλειο; Και το μαγαζί είναι στην γωνία στα φανάρια; 

 

 

Ναι εκει ειναι

 

Χωρις να θελω να κανω διαφιμηση νομιζω λεγεται Βασιλειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω ποια ειναι η σωστη ονομασια...Εχω ενα τετοιο οπως στην εικονα και στην μια "γουρνα" εχει μια σχιση που το νερο δεν το συγραταει τελειως και σισγα σιγα τρεχει απο κατω.Μιας και το κοστος μαζι με μπαταρια ξεπεραναει τα 300 ευρω για να μπει inox υπαρχει τροπος στεγανοποιησης ?

 

Ευχαριστω

 

Πιστεύω ότι με εποξικό στόκο 2 συστατικών θα κάνεις τη δουλειά σου, αφού, προηγουμένως, στεγνώσεις καλά τη σχισμή, με ένα σεσουάρ.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 4/8/2013 στις 2:01 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Ναι εκει ειναι

Χωρις να θελω να κανω διαφιμηση νομιζω λεγεται Βασιλειου

ειναι οντως ευγενης και πολυ εξυπηρετικος (ο βοηθος βασικα διοτι αυτος εξυπηρετεί) αλλά ολίγον τι φαρμακείο στα ένα τσικ πιο εξεζητημένα από βίδες/καρφάκια καλούδια και φυσικά τον συγκρίνω με ομοειδή συνοικιακά σιδηρικά  όχι με "μεγαθήρια" εργαλειοπρακτικοκαταστήματα

δεν θα προτείνω κάποιο συγκεκριμένο αλλά πάντα βοηθάει την τσέπη να ψάξεις σε δρόμους που το ένα είναι δίπλα στο άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...