Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση αρχείου xls σε pdf διατηρώντας τις συναρτήσεις και γραφήματα σε λειτουργία.- Γίνετε;;;


didastom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να μου πει.

 

Επίσης σε περίπτωση που δεν γίνετε σε μορφή pdf...

μπορώ με κάποιον τρόπο να κλειδώσω κάποια κελιά στο αρχείο xls ώστε να μην επεξεργάζονται

και να αφήσω κάποια ανοικτά ώστε να δίνω τα δεδομένα για τις συναρτήσεις;

 

Πρόκειται για αρχείο στο οποίο θα αυξάνονται τα δεδομένα μέρα με τη μέρα για έναν χρόνο.

(κάτι σαν έσοδα - έξοδα ας πούμε)

 

Ο λόγος που θέλω να μην επεξεργάζονται κάποια κελιά είναι επειδή θα το χρησιμοποιεί αρχάριος

και φοβάμαι μην κάνει καμιά πατάτα...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://support.microsoft.com/kb/214081/en-us

 

Συντοπτικά, αν θες λίγα κελιά να είναι κλειδωμένα, πρώτα τα επιλέγεις με ctrl+A όλα μαζί, με δεξί κλικ πηγαίνεις στη διαμόρφωση κελιών, και στη καρτέλα προστασία, αποεπιλέγεις την επιλογή για κλείδωμα.

Μετά με τον ίδιο τρόπο, κλειδώνεις μόνο όσα θέλεις εσύ.

Για να εφαρμοστεί το κλείδωμα, πηγαίνεις απο το μενού στην καρτέλα review (αναθεώρηση νομίζω είναι μεταφρασμένο) και επιλέγεις να κλειδώσει το φύλλο εργασίας σου. Και σου δείχνει τι περιορισμούς μπορείς να βάλεις για τα κλειδωμένα κελιά.

 

Έχει προεπιλογή όλα τα κελιά να κλειδώσουν, γι' αυτό πρέπει εσύ να πρώτα να ξεκλειδώσεις όλα τα κελιά, και μετά να του ορίσεις τα συγκεκριμένα που θες να κλειδώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο ξέρω όχι, άλλωστε το κλείδωμα κελιών αυτήν ακριβώς τη δουλειά εξυπηρετεί.

 

Γίνεται να δημιουργήσεις ένα pdf με fillable forms μέσα, αλλά να κρατάει και να λειτουργεί με συναρτήσεις, και να επεξεργάζεται τα γραφήματα, όχι. Είναι η δουλειά του excel αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...