Προς το περιεχόμενο

Νεα καρτα γραφικων


rayquaza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια..

Εχω εμπιστευτει το forum σας απειρες φορες για διαφορα ζητηματα που με απασχολουσαν και θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση τωρα...Προσεχως θα παρω μια καινουρια καρτα γραφικων

ειμαι αναμεσα σε:

Sapphire 7790 1GB

&

Palit Geforce GTX650 2GB

Παρολο που βλεπω οτι η 2η εχει και πιο μεγαλα ρολογια, και παραπανω μνημη εσεις τι θα μου προτεινατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 7790 ειναι καλυτερη οσο αναφορα την απόδωση.
Link.png Site: http://www.anandtech.com/bench/product/776?vs=781">Benchmark link η 650 ειναι κατώτερη τησ 650ti δεν ειχε την 650 και εβαλα την 650ti.

Αλλα η 650 εχει 2 Gb και η 7790 εχει 1Gb αρα ερχόμαστε στο ερώτημα σε τή αναλυση παιζης ? ( τη ανάλυση (resolution) εχει η οθόνη σου ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα 7790. Αισθητά ανώτερη της απλής 650 (στην οποία τα 2gb είναι περιττά και ανούσια). Αλλά εφόσον κοιτάς για 7790, προτίμησε της gigabyte: http://www.skroutz.gr/s/3079580/Gigabyte-Radeon-HD7790-1GB-OC.html που είναι 13 ευρό φθηνότερη κι έχει +1 χρόνο εγγύηση. Αν φτάνεις τα 140, πήγαινε εδώ: http://www.skroutz.gr/s/2253875/XFX-Radeon-HD7850-1GB-Core-Edition.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω μονο για τα 2gb...

Στα χαρακτηριστικα(μη μου προτεινετε απο αλλου, εχω σταμπαρει συγκεκριμενο μαγαζι και εχω εκπτωση για αυτο ρωταω για αυτες τις 2...)

7790

engine clock 1000mhz

memory speed 1500mhz

 

gtx650

engine clock1058mhz

memory speed 2500mhz

 

λοιπον και για να απαντησω στην ερωτηση, παιζω σε 1440χ900 αλλα μερικες φορες οταν εχω ορεξη παιζω στο σαλονι που εκει εχω 1920χ1080...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρολογια δεν εχουν και μεγάλη σχεση .
Να κοιτας τα benchmark.
Στην 1440χ900 δεν θα εχεις θεμα με κανενα game με την 7790  .
Στην 1920χ1080 αν τα εχεις ολα maxed out και τα φιλτρα και τα textures θα εχεις καπου 25-35 fps σε game οπως Battlefield 3, Far Cry 3, Crysis: Warhead και αλλα βαρια games
Link.png Site: http://www.anandtech.com/bench/product/776">Benchmark 7790


Γενικα αφου μου λες παιζης κυριος στην 1440χ900 πανε για την 7790 ειναι πιο γρήγορη καρτα και σε τετοια αναλυση ειναι καλυτερη απο την 650 και σε 1920x1080 η 7790 ειναι καλυτερη αν και την ''πλησιάζει'' σχετικα η 650 λογο τον 2GB DDR5 αλλα και παλι ''μένει πισω'' .

*Σκέψου οτι το 1ο post με το link exei thn 650ti και οχι την απλη 650 που ειναι κατώτερη της και παλι η 7790 ειναι καλυτερη της 650ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα πολυ ωραια

ναι τα χα δει τα benchmarks αλλα κατι δε μου πηγαινε καλα λογω ρολογιων αλλα ηθελα να ρωτησω να σιγουρευτω...

Εε νταξει βαρια games δε πολυπαιζω, κυριως με αυτοκινητα αντε και κανενα gta αλλα 7790 vs 4850 512mb μαλλον η 1η θα με υπερευχαριστησει :D
Ωραια, ευχαριστω για τη κατατοπιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα θέμα. Το pc το έχεις ήδη; Γιατί αν το στήνεις τώρα, καλύτερα να άνοιγες νέο thread στις αναβαθμίσεις. 

βασικα δεν εχω αγορασει ακομα ολα τα κομματια...

εχω μερικα ακομα να παρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τωρα απο το παλιο συστημα εχω το κουτι, τα ανεμηστηρια, το σκληρο και το dvd drive.

Τωρα λειπουν η καρτα(λεω για 7790), τροφοδοτικο, μνημες, μητρικη, επεξεργαστη...

Εχω απο συγκεκριμενο καταστημα - δε ξερω αν επιτρεπεται να πω ονομα - 30% εκπτωση αρα βαδιζω εκει...

Λεω να βαλω ενα τροφοδοτικο corsair 450watt, i3 3240, 4gb ram, και μητρικη την gigabyte h61m-s2pv και βγαινει 300ευρω ακριβως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντου εχω εκπτωση...

απλα λιγο οτι ειναι amd...

λιγο οτι θα πρεπει να του παρω και ψυκτρα καθως φτιαχνοντας πισι φιλου μου το ανεμηστηρακι δε μου γεμισε καθολου το ματι και τωρα λεει οτι ψηνεται το μηχανημα...λιγο ο παλιος μου υπολογιστης με amd που ηταν οτι πρεπει για barbecue οταν ειχαμε 0 βαθμους κελσιου και οτι το κουτι ειναι home theater αρα εχει μικρη ροη αερα

ειπα να μη το κοιταξω καν το ενδεχομενο fx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πας σε 1155 socket και με "χώμα" μητρική είναι προτιμότερο δηλαδή; Χμ.. Γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείς για 6300 + 970 mobo. Θέμα με τις θερμοκρασίες δεν έχουν με στοιχειώδες air-flow. Το θέμα του θορύβου είναι υποκειμενικό, αλλά και πάλι με μία ψύκτρα των 15-20 ευρό θα είσαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...