Προς το περιεχόμενο

προβλημα με την οθονη.


giannis_83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρεται

 

πριν 2 μερες αγορασα την οθονη  LG 19MN43 19" .τυπου LED, για τον υπολογιστη μου. γνωριζω οτι ηταν φτηνη η επιλογη μου μια και τα οικονομικα μου πλεον δεν ειναι αρκετα για μια καλυτερη ποιοτητας οθονη. 
 

δεν ξερω αν η συγκεκριμενη οθονη ειναι ετσι(λογω χαμηλης ποιοτητας) η γενικα τυπου LED ειναι ολες ετσι. Δοκιμασα να χαμηλωσω τα backlight, τα brightness, το energy saving οπως επισης το δοκιμασα και αυτο και το αποτελεσμα ειναι,  χαμηλωνοντας καποιες απο αυτες τι ενεργειες, να μειωνονται τα χρωματα η να σκουραινουν κιολας και να κρυβουνται καποιες λεπτομερειες. 
 
Δλδ ειτε με το εναν τροπο ειτε με τον αλλο το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο. 
 
το αλλο προβλημα ειναι οτι παρατηρησα να εκπεμπει περισσοτερο φως απο χαμηλα της οθονης παρολο οταν η οθονη ειναι στο ιδιο υψος   με τα ματια. αν ομως τη κοιταζω πιο ψηλα ειναι ποιο θαμπα. 
 
εχω δειγματα φωτο (το desktop ειναι μαυρο ωστε να δειτε για αυτα που αναφερω) να μου πειτε την αποψη σας και το ερωτημα μου ειναι: 
ειναι ελαττωματικη η να κλαιω τα λεφτα μου?
 
ευχαριστω εκ των πρωταιρων
 
 

 

post-272038-0-78243400-1375752018_thumb.jpg

post-272038-0-34774200-1375752030_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Βacklight bleeding" λέγετε το φαινομενο αυτο και γενικά υπάρχει λιγο-πολύ στις LED οθονες και ιδικά στις φτηνές.

Κακώς αγόρασες το συγκεκριμένο μόνιτορ καθώς ειναι παλιότερης τεχνολογίας(LCD/LED) και ίσως γι'αυτο είναι τόσο έντονο,έπρεπε να εχεις παει στις ποιο καινούριες IPS/LED .

Απο που το αγόρασες?Ίσως επειδη το εχεις λίγες μέρες να μπορούσες με κάποια δικαιολογια να το αλλάξεις και να πάρεις κάποιο άλλο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απο που το αγόρασες?Ίσως επειδη το εχεις λίγες μέρες να μπορούσες με κάποια δικαιολογια να το αλλάξεις και να πάρεις κάποιο άλλο μοντέλο."σε 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου! 

Την αγορασα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ. Ομως με τι δικαιολογια μπορω να την επιστρεψω η να την αλλαξω με ενα αλλο μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν βλέπω να φαίνεται κατι λάθος απο τις φωτογραφίες οι οποιες η αλήθεια ειναι οτι δεν βοηθάνε πολυ μιας και ειναι λιγο θαμπές αλλα, αμα δεν εχει πρόβλημα δεν θα στην αλλάξουν φαντάζομαι ομως αφου εσυ το βλέπεις καλύτερα οτι πιθανόν να ειναι ετσι η οθόνη απο την μανα της, αν την εχεις συνδέσεις με το κλασσικό καλώδιο vga βάλε dvi καλύτερα μηπως ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αν την εχεις συνδέσεις με το κλασσικό καλώδιο vga βάλε dvi καλύτερα μηπως ειναι αυτο

η συνδεση ειναι με DVI καλωδιο. το προβλημα οπως φαινεται και στη φωτο και το ανεφερω, ειναι οτι εχει υπερβολικο φως χαμηλα της οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή δεν έχει απλά bleeding αλλά έχει στερέψει.Ρώτα στο πλαίσιο αν στην αλλάζουν που δεν νομίζω.Αν δεν γίνει τίποτα επικοινώνησε με LG και στείλε φωτογραφίες λέγοντας οτι έχει υπερβολικό bleeding.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή δεν έχει απλά bleeding αλλά έχει στερέψει.Ρώτα στο πλαίσιο αν στην αλλάζουν που δεν νομίζω.Αν δεν γίνει τίποτα επικοινώνησε με LG και στείλε φωτογραφίες λέγοντας οτι έχει υπερβολικό bleeding.

ηδη εχω στειλει αιτημα επικοινωνιας στη LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλο θα ηταν να επικοινωνήσεις και  με το πλαίσιο μήπως δεχτούν να πας σε αλλο μοντέλο(ips/led) γιατι αν δώσουν το ιδιο ίσως να ειναι πάλι  ετσι.

Εχω αυτη http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/othones/othones/LG-22EA53VQ-P-LED-Monitor-21-5-22EA53VQ-P.htm(δεν ειναι tv) εδω και μερικούς μήνες και ειναι αρκετά καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...