Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για αγορά λάπτοπ από το αγγλικό ebay. Τι πρέπει να προσέξω??


katchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε επιτέλους η στιγμή να αγοράσω και εγώ το δικό μου λάπτοπ. Με λίγο ψάξιμο είδα το καινούριο lenovo το ideapad y510p το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ και από το αγγλικό ebay μου βγαίνει στα 927 με τα χρήματα αποστολής αν τα έχω υπολογίσει σωστά. Συγκεκριμένα απευθύνομαι σε αυτό το μοντέλο http://www.ebay.co.uk/itm/Lenovo-IdeaPad-Y510p-59375625-15-i7-4700MQ-8GB-1TB-7200rpm-HDD-750M-2GB-SLI-FHD-/290951716668?pt=Laptops_Nov05&hash=item43be12df3c

Θα ήθελα όμως να μου πείτε κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του. Επίσης έχω μια ένσταση στο κατά πόσο θα είναι αυτά τα λεφτά που θα μου βγούν για το μηχάνημα μαζί με τα έξοδα γιατί δεν θέλω να γίνει κάποια στραβή γιατί είναι η πρώτη μου αγορά και το ποσό δεν θέλω να ξεπεράσει τα 1000 ευρώ που είναι και το ταβάνι. Και μια ακόμη τελευταία απορία το πληκτρολόγιο θα είναι το κλασικό αμερικάνικο που έχουν τα περισσότερα λάπτοπ ή το αγγλικό με τις μικρές παραλαγές που έχει γιατί είδα πως το λάπτοπ έρχεται από αμερική?? 

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το laptop ειναι απο αμερική ουσιαστικά 99 % θα περάσει απο τελωνείο και θα πληρώσεις αρκετά χρήματα (μπορεί και πανω απο 200 + euro) και εκει ανεξάρτητα τι εχεις πληρώσει για την αγορά του laptop + μεταφορικά. Στο τελωνείο ακριβώς δεν ξέρω ποσα θα δώσεις extra ειναι ανάλογα πως θα γίνει η μετατροπή σε euro + τους φόρους για την ελλάδα κτλπ, το σίγουρα ειναι οτι θα ειναι αρκετά χρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το αγγλικο eBay είναι μεν αλλα ο πωλητής το στέλνει από Αμερική,άρα υπολόγιζε τελωνεία κλπ

Δεν νομίζω να αξίζει,περίμενε να κυκλοφορήσει στην Ευρώπη και το παίρνεις εφόσον αυτο σου κάνει κλικ.

Σε διπλανό νήμα πρότεινα ένα Asus με i7 Haswell κοίταξε το μπορεί να σε ενδιαφέρει εξίσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το laptop ειναι απο αμερική ουσιαστικά 99 % θα περάσει απο τελωνείο και θα πληρώσεις αρκετά χρήματα (μπορεί και πανω απο 200 + euro) και εκει ανεξάρτητα τι εχεις πληρώσει για την αγορά του laptop + μεταφορικά. Στο τελωνείο ακριβώς δεν ξέρω ποσα θα δώσεις extra ειναι ανάλογα πως θα γίνει η μετατροπή σε euro + τους φόρους για την ελλάδα κτλπ, το σίγουρα ειναι οτι θα ειναι αρκετά χρήματα

 

Γενικά, σωστή η παρατήρησή σου αλλά, όπως αποδείχτηκε με την αγορά ενός laptop από Αμερική, που περιγράφει ο unforgiven από την 3η σελίδα και μετά, στον οδηγό της υπογραφής μου, ειδικά στους υπολογιστές που εισάγονται στη χώρα δεν επιβάλλονται δασμοί.

 

Ο συγκεκριμένος, όμως, είχε άλλο πρόβλημα, δηλαδή το κατάστημα που πούλαγε το laptop που ήθελε δεν έστελνε στην Ελλάδα και αναγκάστηκε να ζητήσει τη βοήθεια μιας εταιρείας από αυτές που αναγράφονται στον οδηγό, για την αγορά στην Αμερική και αποστολή του δέματος στην Ελλάδα. Επίσης, δεν θέησε να ασχοληθεί ε τη διαδικασία του εκτελωνισμού και πλήρωσε κάποια επιπλέον έξοδα που μπορούσε να αποφύγει.

 

Πάντως, η ουσία είναι ότι έφερε το (ακριβό) laptop χωρίς να πληρώσει δασμό αλλά άλλα έξοδα που έχουν καταγραφεί αναλυτικά στον οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φοβάμαι και εγώ μην μου κάτσει η στραβή και πληρώσω δασμούς και επειδή πρώτη φορά σκέφτομαι να αγοράσω από ebay δεν γνωρίζω τις λεπτομέριες. Ο συγκεκριμένος πωλητής από ότι κατάλαβα στέλνει ελλάδα γιατί έχει και την σχετική επιλογή στο postage and payments αλλά δεν ξέρω τι ισχύει με τα υπόλοιπα έξοδα αποστολής. Μήπως το συγκεκριμένο γίνεται παραλαβή στην αγγλία και από εκεί αποστολή στην ελλάδα και για αυτό πιθανότατα να μην ισχύουν οι δασμοί λόγο ευρωπαϊκής ένωσης?? Το asus πάρα πολύ καλό θα έλεγα αν πέσει και λίγο ακόμα η τιμή του θα είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είτε περίμενε να κυκλοφορήσει είτε από eBay αλλα η χώρα της αποστολής να είναι ΕΕ είτε από amazon(ευρωπαικο)εφόσον βγει αντίστοιχο μοντέλο.

Στάνταρ στέλνει από Αμερική,μη κοιτάς που είναι eBay.uk,άρα θα πληρώσεις τελωνεία,εκτός αν κανείς τη διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω,αλλα εγω προσωπικα δεν παίρνω το οτιδήποτε από Αμερική εκτός αν εξασφαλισμένα το πάρω 150-200 ευρω φθηνότερα με τα οποια πιθανά έξοδα προκύψουν μετά από ότι εδώ Ευρώπη

Κοινός δεν αξίζει καθόλου,βάλε μέσα το άγχος,βάλε τις πολλές ημέρες αναμονής μέχρι να παραλαβεις στα χέρια σου.

Και επιπλέον ασε που θα πρεπει όταν αγοράζεις από Αμερική είτε δεν θα έχεις εγγύηση εδώ είτε θα πρεπει να κανείς μεταφορά εγγύησης μέσω του κατασκευαστή.

Καλύτερα ότι ψωνιζεις μονο από ΕΕ να είσαι πιο εξασφαλισμένες από όλες τις πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο οδηγός του macfiil είναι κατατοπιστικότατος αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω και να μου βγουν έξτρα έξοδα που στην περίπτωση του unforgiven δεν υπήρξαν οπότε θα περιμένω αν είναι να κυκλοφορήσουν τα καινούρια μοντέλα στην Ελλάδα αλλά και στις χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης ώστε να αποφασίσω τι θα επιλέξω. Φαντάζομαι πως τέλη αυγούστου αρχές σεπτεμβρίου θα αρχίσουν να κυκλοφορούν τα hasswell μοντέλα και στην χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...