Προς το περιεχόμενο

προβλήματα με Intel® Desktop Board DH87MC


panos_vas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο αρκετο καιρο αποφασισα να κανω μια αλλαγη στο pc, πηρα τον 4570 την μητρικη αυτη http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/desktop-board-dh87mc.html

 και απο ραμ http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Crucial-DDR3-8GB-2x4-kit-1600MHz-Ballistix.htm αυτες.εχω 2 προβληματα, το πρωτο προβλημα μου ειναι το εξης: ενω ειναι απενεργοποιημενη η ενσωματωμενη καρτα γραφικων απο τα 8 γιγα ειναι δεσμευμενα τα 200mb και το αλλο προβλημα μου ειναι οτι ενω μεσα απο bios ρυθμιζω την ραμ στα 1600 τρεχει στα 1333, τι γινεται με αυτη την μητρικη ρε παιδια, εχω ξενερωσει τελειως, στις επιλογες της ραμ επιλεγω xmp 1600 και αυτες τρεχουν στα 1333............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρεψου ότι δεν έχεις βάλει καμία άλλη ράμ που να τρέχει στα 1333 μαζί με αυτές γιατί τότε αυτόματα το σύστημα θα τρέξει σε αυτήν με την μικρότερη συχνότητα

 

Σε αυτό με την κάρτα τι θες να πεις? Ότι το πραγματικό της μέγεθος είναι 8 giga και διαβάζει μόνο τα 200? Γιατί απενεργοποιήσες την ενσωματωμένη κάρτα? Άστες να τρέχουν μαζί νομίζω είναι εφικτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καληmερα, φιλε μου! οι ραμ ειναι κit των 2 επι 4 giga στα 1600 ειναι αυτες που παραθετω στο λινκ, δεν υπαρχει αλλα στα 1333, το αλλο που εννοουσα εινια οτι απο τα 8 giga μπορει το συστημα να χρησιμοποιησει 7,8 giga, απο καπου δεσμευονται 200mb αρα αφου η ενσωματωμενη καρτα γραφικων ειναι απενεργοποιημενη που πανε αυτα τα 200mb? σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα στο google χρησιμοποιουνται απο την bios για διαφορες λειτουργιες της. Αλλα οι ραμ γιατι δεν τρεχουν με τιποτα στα 1600!!!! επισης οταν εβαλα 4 1333 των 2 δουλευαν μονο οι 2 ραμ, μολις εμπαινε 3η ραμ ο υπολογιστης δεν αναβε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το xmp που εχουν οι ram μην το εμπιστεύεσαι και εγω που το εχω δοκιμάσεις σε διάφορε μητρικές πολυ ακριβότερες κτλπ ποτε δεν μουν δούλεψε αρα πρέπει να βάλεις manual τα timing το ρεύμα και την συχνότητα που εχουν οι ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω manual να το κανω, επισης φιλε μου γνωριζεις για την συγκεκριμενη μητρικη πως μπορω να κανω clear bios να την καθαρισω τελειως σαν να ειναι οπως την αγορασα την μητρικη, ειναι λιγο μπουρδουλομα και οδηγιες δεν βρηκα για αυτη την μητρικη και ουτε ειχε μεσα το κουτι παρα ενα φυλλαδιο για την εγκατασταση. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μπαταρια, με αυτο τον τροπο σβηνουν τα παντα? profile και οτιδηποτε αλλο εχει δημιουργηθει? αποθηκευσει? εχει κατι secure bios κατι τετοια τι ειναι? ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτον τον τρόπος γίνεται clear τελείως το bios ναι , το secure bios φαντάζομαι ειναι κατι σαν backup του bios σε περίπτωση που κανεις update και παει κατι στραβά να μπορεί να ξαναλειτουργήσει με το παλιό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5 τοσο τους δινει και η μητρικη



απο οτι εχω ψαξει σε φορουμ του εξωτερικου πολλοι εχουν θεματα με αυτη την μητρικη, α ρε msi, 4 χρονια  που την ειχα και ποτε τετοιες μ@λ@κιες δεν μου εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...