Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με χαμηλό upload σε σύνδεση VDSL


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,


 


Ήμουν κάτοχος απλής 24αρας σύνδεσης στην forthnet και πλέον έχω γυρίσει  σε vdsl. Στην παλιά σύνδεση έπιανα περίπου 22-23Mbps Down και 1Mbps up.


 


To πρόβλημα είναι ότι από τότε που έβαλα το νέο vdsl router(TG589vn v3), βλέπω ότι έχει πάει το down στα 32.597 kbps και το up μόνο στα 1.338kbps.


 


Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:


 


1)Εφόσον το down φτάνει μέχρι τα 32mbps δεν θα έπρεπε το up να φτάνει στα 5 που είναι το maximum?(δεν γνωρίζω… ρωτάω)


 


2)Αν το 1 δεν ισχύει και πάει αναλογικά(πχ 25mbps down = 2,5mbps up) δεν θα έπρεπε να έχω παραπάνω upload speed? Το down είναι στα 3/5 της μέγιστης ταχύτητας ενώ το up στο 1/5.


 


Όπως καταλαβαίνετε μπορώ να ζήσω με 32mbps αλλά να πληρώνω vdsl και να έχω ίδιο upload speed με πριν, το βρίσκω ανούσιο.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βρω τα στατιστικά που κοιτάζα στο ADSL router για την ποιότητα της γραμμής (νομίζω attenuation και snr margin)

35n681v.jpg

 

Αν θέλεις screenshot από κάποιο άλλο menu, μου το λές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.20 attenuation εισαι λιγο μακρια.

β.ας πουμε λιγο για την καλωδιωση σου.

ξεχνας την καλωδιωση που ειχες με το adsl.

δηλαδη το εχω στο πρωτο δωματιο τηλεφωνο με φιλτρο στο δευτερο δωματιο τηλεφωνο με φιλτρο και στο τριτο δωματιο το ρουτερ δεν παιζει σωστα στο vdsl.

η γραμμη που ερχεται μεσα στο σπιτι πρεπει να πηγαινει απευθειας στο splitter.απο το splitter πας στο ρουτερ και απο το splitter πας μετα σε ολα τα αλλα δωματια για να δωσεις τηλεφωνο.αν δεν εχεις Utp αυτο σημαινει οτι το adsl router θα μπει στην κεντρικη πριζα.δεν πρεπει να υπαρχουν παραλληλα πισω απο τον τοιχο που να ειναι παραλληλα με την γραμμη που παει στο ρουτερ.η γραμμη πρεπει να ειναι μονοκοματη μεχρι το ρουτερ και ολα τα τηλεφωνα να παιρνουν απο το splitter.απλα το λεω.κατα τα αλλα εχεις attenuation 20 οπτοε εισαι λιγακι μακρυα δυστυχως οποτε μην περιμενεις τα max.επισης οχι δεν παει αναλογικα.εξαρτατε απο διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το 20db attenuation στο vdsl δεν είναι το ίδιο με του adsl, πχ σε adsl έχω 2-3db και σε vdsl πάει στα 8-9 αν θυμάμαι καλά...

 

πάντως το upload είναι αδικαιολόγητο, κανονικά έπρεπε να πιάνει παραπάνω, λογικά κάπου υπάρχει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 20db attenuation στο vdsl δεν είναι το ίδιο με του adsl, πχ σε adsl έχω 2-3db και σε vdsl πάει στα 8-9 αν θυμάμαι καλά...

 

πάντως το upload είναι αδικαιολόγητο, κανονικά έπρεπε να πιάνει παραπάνω, λογικά κάπου υπάρχει πρόβλημα...

δεν διαφωνω.και στα μισθωμενα το attenuation βγαινει αλλιως.αλλα εχω πετυχει τρια ατομα με attenuation πανω κατω σε αυτο με vdsl μιλαμε παντα.κανεις δεν καταφερε να πιασει ουτε τα 50 μην πω ουτε καν τα 30 και ουτε τα 5 mbit upload.ο ενας ηταν με 22 attenuation και επαιξε 1,5 mbit upload και στο down ηταν νομιζω κοντα στα 25.ο αλλος παλι κοντα στο 20attenuation σε adsl annex m επαιξε 2 mbit ενω σε vdsl 1,1 περιπου.ο τριτος μου διαφευγει αυτην την στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

από την στιγμή που πιάνει το 30αρι, ένα 2.5-3αρι το είχε άνετα στο upload πιστεύω, κάτι τον κόβει και δεν είναι η απόσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που πιάνει το 30αρι, ένα 2.5-3αρι το είχε άνετα στο upload πιστεύω, κάτι τον κόβει και δεν είναι η απόσταση

τι να σου πω.εγω ειπα αυτα που εχω πετυχει ως τωρα.δεν εχω δει παρα πολλους με vdsl για να μπορω να πω κατι σιγουρα.απλα μην ξεχνας οτι στο vdsl ειναι 8 αρι το profile οχι 6.εχω δει με αλλο profile μικρες διαφορες αλλα οχι κατι το τρελλο.παντως αν θυμαμαι καλα στο τελευταιο ατομο που επαιξε 1,1 Upload ηταν 20 attenuation και σε μετρηση στο βρογχο νομιζω βγηκε 1 χιλιομετρο.τωρα αν ειναι θεμα εξοπλισμου δεν ξερω.το δειγμα μου ειναι αρκετα μικρο στην παρουσα φαση αλλα ταιριαζει με τον τοπικ σταρτερ.

 

ας δει βεβαια και την καλωδιωση του διοτι αμα εχει παραλληλα πριζακια τοτε....δεν θα παιξει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Problem solved!

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Το router δεν είχε splitter αλλά filter ολόιδιο με αυτό που είχα πριν(το αστείο είναι ότι με το παλιό filter, δίνει  περισσότερο bandwidth).

 

Στην παλιά σύνδεση, μου είχαν βάλει το τηλέφωνο  στο υπνοδωμάτιο και το ADSL στο σαλόνι.

Όταν διάβασα αυτό που έγραψε o poulinos, πήρα το router, το έβαλα στο υπνοδωμάτιο και είδα το παρακάτω:

 

2lto6j9.jpg

Βέβαια η χαρά μου κράτησε λίγο όταν συνειδητοποίησα ότι έχω ένα router εγκλωβισμένο στην άλλη άκρη του σπιτιού :P

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω όπως ήταν πριν;

 

Αν όχι, πόσο είναι το maximum που μπορώ να χρησιμοποιήσω σε τηλεφωνικό καλώδιο για να μην έχει απώλειες;(οχι δικτύου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ha, i knew it! :P

 

παίρνεις ένα UTP cable (ethernet) και του βάζεις RJ-11 βύσματα, έτσι μπορείς να έχεις και 100 μέτρα "τηλεφωνικό" καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το καλώδιο πρέπει να περάσει από τρείς πόρτες και το σπίτι δεν είναι δικό μου(να ανοίγω τρύπες κτλπ), θα με βόλευε  τηλεφωνικό καλώδιο, που είναι λεπτό και περνάει έστω και «τσαπατσούλικα» κάτω από τις πόρτες.

 

Το σενάριο με τις πρίζες να γίνουν όπως πριν, να μην το σκέφτομαι καν, ε; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ha, i knew it! :P

 

παίρνεις ένα UTP cable (ethernet) και του βάζεις RJ-11 βύσματα, έτσι μπορείς να έχεις και 100 μέτρα "τηλεφωνικό" καλώδιο...

παιζει και παραπανω απο 100 μετρα αμα γινει τηλεφωνικο.ριξε και 200 μετρα αμα θες θα παιξει.απλα θα ανεβασεις το attenuation βεβαια.αυτο με την καλωδιωση ειναι το συνηθισμενο λαθος που κανουν ολοι.αφηνουν την καλωδιωση του adsl και μετα βαζουν vdsl και δεν ξερουν οτι πρεπει η γραμμη να παει πρωτα στο ρουτερ και μετα στα τηλεφωνα.και το αποτελεσμα ειναι να χανουν τρελλη ταχυτητα.

 

Problem solved!

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Το router δεν είχε splitter αλλά filter ολόιδιο με αυτό που είχα πριν(το αστείο είναι ότι με το παλιό filter, δίνει  περισσότερο bandwidth).

Στην παλιά σύνδεση, μου είχαν βάλει το τηλέφωνο  στο υπνοδωμάτιο και το ADSL στο σαλόνι.

Όταν διάβασα αυτό που έγραψε o poulinos, πήρα το router, το έβαλα στο υπνοδωμάτιο και είδα το παρακάτω:

Βέβαια η χαρά μου κράτησε λίγο όταν συνειδητοποίησα ότι έχω ένα router εγκλωβισμένο στην άλλη άκρη του σπιτιού :P

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω όπως ήταν πριν;

Αν όχι, πόσο είναι το maximum που μπορώ να χρησιμοποιήσω σε τηλεφωνικό καλώδιο για να μην έχει απώλειες;(οχι δικτύου)

λογικα του σαλονιου ειναι η πρωτη πριζα οποτε αν εσυ θες το ρουτερ στο σαλονι τοτε πρεπει να ανοιξεις το κεντρικο πριζακι.θα δεις λογικα 2 ζευγαρια=4 καλωδια.τα 2 ειναι του οτε να το πω ετσι και τα αλλα δυο που πανε στο δωματιο.εσυ θα συνδεσεις στην πριζα μονο τα  2 που ερχονται απο τον οτε.τα αλλα δυο θα τα συνδεσεις πανω στο splitter που θα εχεις βαλει στην εξοδο phone.Και μετα στο δωματιο θα βαλεις το τηλεφωνο χωρις φιλτρο.αυτο ειναι το σωστο.αν θες παρε ενα πριζακι με 2 εξοδους για να μην χρειαζεται να κανεις ματισεις κτλ.

 

Επειδή το καλώδιο πρέπει να περάσει από τρείς πόρτες και το σπίτι δεν είναι δικό μου(να ανοίγω τρύπες κτλπ), θα με βόλευε  τηλεφωνικό καλώδιο, που είναι λεπτό και περνάει έστω και «τσαπατσούλικα» κάτω από τις πόρτες.

 

Το σενάριο με τις πρίζες να γίνουν όπως πριν, να μην το σκέφτομαι καν, ε; :P

οχι το τηλεφωνικο καλωδιο δεν ειναι για πολλα μετρα δυστυχως.επειδη δεν καταλαβα τι ακριβως εκανες που ειναι το ρουτερ ποια ειναι η κεντρικη πριζα αν μπορεις πες πως τα ειχες πριν και πως τα εχεις τωρα για να καταλαβω.δηλαδη που το θες το ρουτερ που το θες το τηλεφωνο κτλ.τωρα αν δεν παιξει η θεωρια να φτιαξουμε τις πριζες υπαρχει τροπος να γινει το utp πιο λεπτο αλλα θελει υπομονη:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...