Προς το περιεχόμενο

ποια tv να επιλέξω


marksk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως δεν θα με δελέαζε το κινητό. Καλή και μεγάλη τηλεόραση αλλάζεις πολύ σπάνια. Πόσο μάλλλον αν δώσεις € 1.500

 

Επιλογή σε LCD πόστ Νο 6  (kostas_dr)

Επιλογή σε πλάσμα πόστ Νο 8  (cabdik)

H Samsung έχει καλύτερο ενσωματωμένο) media player και κορυφαία εικόνα για LCD.

Η Panasonic (κατά την γνώμη πολλών και δικιά μου) έχει πιο κινηματογραφική εικόνα , καλύτερο μαύρο , αλλά πάσχει λίγο στον media player και θέλει κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση, συν αυτά που έγραψε ο graphist. Όμως είναι 50 ίντσες,πράγμα ΠΟΛΥ σημαντικό για μένα. Προσωπικά ψηφίζω Πανασόνικ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιο λόγο να πάρω πλάσμα?

Mε βαση τη χρηση που τη θες η προταση μου ειναι αυτη .http://www.skroutz.gr/s/1682198/Panasonic-TX-P50VT50.html

 

σε led εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτη http://www.skroutz.gr/s/3005954/Samsung-UE55F6500.html

 

Περνα και καμια βολτα απο avlcub πιστευω θα καταληξεις σε κατι που θα εισαι ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας, αλλά εχω μερικές εύλογες ενστάσεις: Ρωτώντας ο χρήστης γιατί να καταλήξει σε πλάσμα, άπλα παραθέτεις την γνώμη σου. Δεν είμαι κατά της επιλογής σου άλλα καλό θα ηταν να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτήν, απο το να την αναφέρεις απλώς. (αν και έχουμε αναφερθεί άνωθεν εμείς).

 

Η  F6500 είναι αξιοπρεπής LED TV αλλά δυστυχώς εκτος κατηγορίας σε επίπεδο επιδόσεων - δυνατοτήτων απο F7000 - 8000. Εφόσον ο χρήστης διαθέτει το budget για αυτές.

 

Τέλος θεωρω προσωπικά αντιδεοντολογικό την προτροπή σε ''γειτονικό'' φόρουμ σε δημόσια συζήτηση. Πιστεύω οτι είμαστε σε θέση να βοηθήσουμε τον άνθρωπο σε επίπεδο γνώσεων και απόψεων, το να τον διώξουμε από το χώρο μας δεν μας τιμά. Δεν έχω κατι με το AVclub, μάλιστα ειμαι και εκει ενεργός χρήστης απο το 2007. Μην το θεοποιούμε όμως. Εαν εξαιρέσουμε μερικούς χρήστες που πραγματικά ξέρουν τι τους γίνεται, κατα βαση επικρατεί το χάος της ασύδοτης παντογνωστικης άποψης.

 

Χωρίς παρεξήγηση πάντα, δεν αποσκοπώ σε έναρξη διαμάχης, αλλα σε μια δημοκρατική συζήτηση, πιστεύω έχω το δικαίωμα της διαφωνίας.

 

 

Με εκτίμηση

Μάριος

AV Group.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν θα με δελέαζε το κινητό. Καλή και μεγάλη τηλεόραση αλλάζεις πολύ σπάνια. Πόσο μάλλλον αν δώσεις € 1.500

 

Επιλογή σε LCD πόστ Νο 6  (kostas_dr)

Επιλογή σε πλάσμα πόστ Νο 8  (cabdik)

H Samsung έχει καλύτερο ενσωματωμένο) media player και κορυφαία εικόνα για LCD.

Η Panasonic (κατά την γνώμη πολλών και δικιά μου) έχει πιο κινηματογραφική εικόνα , καλύτερο μαύρο , αλλά πάσχει λίγο στον media player και θέλει κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση, συν αυτά που έγραψε ο graphist. Όμως είναι 50 ίντσες,πράγμα ΠΟΛΥ σημαντικό για μένα. Προσωπικά ψηφίζω Πανασόνικ .

για αυτο τονισα οτι "εφοσον εχει πισι", μπορει να παει και σε αυτη τη λυση, καθως με το πισι μπορει να παιξει τα παντα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας, αλλά εχω μερικές εύλογες ενστάσεις: Ρωτώντας ο χρήστης γιατί να καταλήξει σε πλάσμα, άπλα παραθέτεις την γνώμη σου. Δεν είμαι κατά της επιλογής σου άλλα καλό θα ηταν να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτήν, απο το να την αναφέρεις απλώς. (αν και έχουμε αναφερθεί άνωθεν εμείς).

 

Η  F6500 είναι αξιοπρεπής LED TV αλλά δυστυχώς εκτος κατηγορίας σε επίπεδο επιδόσεων - δυνατοτήτων απο F7000 - 8000. Εφόσον ο χρήστης διαθέτει το budget για αυτές.

 

Τέλος θεωρω προσωπικά αντιδεοντολογικό την προτροπή σε ''γειτονικό'' φόρουμ σε δημόσια συζήτηση. Πιστεύω οτι είμαστε σε θέση να βοηθήσουμε τον άνθρωπο σε επίπεδο γνώσεων και απόψεων, το να τον διώξουμε από το χώρο μας δεν μας τιμά. Δεν έχω κατι με το AVclub, μάλιστα ειμαι και εκει ενεργός χρήστης απο το 2007. Μην το θεοποιούμε όμως. Εαν εξαιρέσουμε μερικούς χρήστες που πραγματικά ξέρουν τι τους γίνεται, κατα βαση επικρατεί το χάος της ασύδοτης παντογνωστικης άποψης.

 

Χωρίς παρεξήγηση πάντα, δεν αποσκοπώ σε έναρξη διαμάχης, αλλα σε μια δημοκρατική συζήτηση, πιστεύω έχω το δικαίωμα της διαφωνίας.

 

 

Με εκτίμηση

Μάριος

AV Group.

Ειναι απλοι οι λογοι που καποιος θα προτιμησει μια πλασμα την vt50 π.χ ας πουμε απο μια led δεν υπαρχει λογος να εξηγησω πραγματα που τα ξερει χρονια τωρα και "η κουτση μαρια",Eκτος και αν του αρεσουν τα ψευτοχρωματα των led.

Γιατι για να δεις εικονα που εχει η πλασμα 1500 ευρω πρεπει να δωσεις τα διπλασια σε led.Παμε παρακατω..

 

Ο μονος λογος που του ειπα να παει στο avclub στο οποιο εχω να μπω κανα διμηνο ενω στο insomnia μπαινω σε καθημερινη βαση ειναι για καλυτερη διευκολυνση του διοτι υπαρχουν παρα πολλα θεματα που εχουν γινει sticky και γενικα πραγματα που εχουν συζητηθει χρονια τωρα(ειναι σαν μικρη εγκυκλοπαιδεια ενα πραγμα)και πιστευω αφου κατσει μερικες ωρες και τα διαβασει θα ξερει ακριβως τη πρεπει να παρει.

Προσωπικα 2 φορες που αγορασα τηλεοραση μεγαλη,μια το 2008 και μια το 2012 δεν χρειαστηκε καν να παω να ρωτησω τι να παρω,απλα διαβασα 4-5 θεματα που εχουν συζητηθει και κατεληξα σε λυση που δεν μετανιωσα.

Οσον αφορα το αντιδεοντολογικο που ειπες τι να σου πω.. :blink: Προφανως το πηρες αλλιως

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mark επειδή μεγάλη - ακριβή τηλεόραση αγοράζεις αραιά και που, καλύτερα να πας στην 8000. Προσωπική άποψη πάντα.

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δημιουργήθηκε μια ψιλοδιαμάχη, θα πώ ότι το θέμα LCD Vs Plasma έχει αναλυθεί κατά κόρον σ'αὐτό το νήμα και έχουν γραφτεί πολλές απόψεις ένθεν και ένθεν.

Τώρα όταν κάποιος κάθε φορά ρωτάει πλάσμα ή LCD , χωρίς πρώτα να το ψάξει λίγο το θέμα, (δόξα τω Θεώ) από πηγές άλλο τίποτα, ε δεν γίνεται να κάνεις ολόκληρο κατεβατό ανάλυση για τις δυο τεχνολογίες. Λες την προτίμησή σου με δυό λόγια.

 

Σαν να ρωτάει κάποιος Android ή IOS ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για αυτο δίνουν και το κινητό, για να προωθήσουν την tv. Μονό που σε σχέση με την 8000 και 7000 δεν εχει καμιά σχέση σε απόδοση. (αυτο στο λενε και τα παιδια του Avclub που ρωτάς). Μαλιστα η 46F8000 σαν κανονική τιμη πώλησης διατίθεται στα 2049€ Λόγω εκπτώσεων εχει παει στα 1499€! Απο εβδομάδα εχει παρει το αυτι μου οτι θα τρεχει μια προσφορά με κάποιο δώρο αλλα η τιμη της tv θα επανέλθει. Μακάρι να κανω λάθος, αλλα αμα γίνει αυτό τοτε πλέων δεν θα μπορούμε να μιλάμε για την 8000 καθως δεν θα ειναι μεσα στο budget σου. Και εσυ θα εχεις χάσει την ευκαιρία να αποκτήσεις ενα προϊόν premium κατηγορίας σε τιμη uper middle κατηγορίας.

 

Άποψη μου εφόσον θα πας τελικως σε LCD- LED χτύπα την 8000, εστω την 7000, αλλα εκει γλυτώνεις μονο 100€. Αν δεν δινεις βάση τοσο στην απόδοση και απλα θελεις να κάνεις την δουλεια σου με ενα ποσό, τοτε ανούσιο να μας ρωτάς. Παρε αυτο που σου αρέσει και σε ικανοποιεί οικονομικά.

 

 

Προς τα παιδιά άνωθεν. Μπορεί να εχει συζητηθεί όπως λετε και για τις δυο τεχνολογίες πολυ. Ομως όταν κάποιος ρωτάει κατι και εμεις του προτείνουμε, μια με δυο επισημάνσεις μπορούν να συνοδεύουν την πρόταση μας. Εγω καθε φορά γράφω ''κατεβατά'' και μάλιστα οικειοθελώς. Επαγγελματίας ειμαι θα μπορούσα να το εκμεταλλεύομαι, αλλα δεν το κανω. Και αυτο γιατι γουστάρω αυτο που κανω και το μοιράζομαι.

 

ΥΓ. Άσχετο αλλα χτες μπήκα στο γειτονικό φόρουμ και παρατήρησα μερικά απο τα κλασσικά plasma fanatic boys να δυστροπούν για τις τηλεοράσεις τους. Δεν ξερω απο τους διαχειριστές εαν επιτρέπεται λινκ αλλα ειναι στο κομμάτι αγορά τηλεόρασης 3ο θεμα.. Αυτο σιχαίνομαι. Οταν τους έλεγα την άποψη μου, έπεφταν να με φάνε, τώρα πόσο παιδαριώδες θα ηταν να τους κάνω quote μερικά λεγόμενα μου πριν 2 με 3 χρονια??? Και τους πω.... ''Σας στα έλεγα''..... Δεν ήμουν ποτέ κατα των πλάσμα. Απλά επισήμανα μερικά μειονεκτήματα τους έντονα και με ελεγαν υπερβολικό. Τωρα ξαφνικά μετα απο καιρό τους ενοχλούν και αυτους. Βεβαια στο avclub δεν ειχα τοσο θεμα να ειμαι ειλικρινής οσο σε αλλα φόρουμ που εχουν να με δουν κάνα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για αυτο δίνουν και το κινητό, για να προωθήσουν την tv. Μονό που σε σχέση με την 8000 και 7000 δεν εχει καμιά σχέση σε απόδοση. (αυτο στο λενε και τα παιδια του Avclub που ρωτάς). Μαλιστα η 46F8000 σαν κανονική τιμη πώλησης διατίθεται στα 2049€ Λόγω εκπτώσεων εχει παει στα 1499€! Απο εβδομάδα εχει παρει το αυτι μου οτι θα τρεχει μια προσφορά με κάποιο δώρο αλλα η τιμη της tv θα επανέλθει. Μακάρι να κανω λάθος, αλλα αμα γίνει αυτό τοτε πλέων δεν θα μπορούμε να μιλάμε για την 8000 καθως δεν θα ειναι μεσα στο budget σου. Και εσυ θα εχεις χάσει την ευκαιρία να αποκτήσεις ενα προϊόν premium κατηγορίας σε τιμη uper middle κατηγορίας.

 

Άποψη μου εφόσον θα πας τελικως σε LCD- LED χτύπα την 8000, εστω την 7000, αλλα εκει γλυτώνεις μονο 100€. Αν δεν δινεις βάση τοσο στην απόδοση και απλα θελεις να κάνεις την δουλεια σου με ενα ποσό, τοτε ανούσιο να μας ρωτάς. Παρε αυτο που σου αρέσει και σε ικανοποιεί οικονομικά.

 

 

Προς τα παιδιά άνωθεν. Μπορεί να εχει συζητηθεί όπως λετε και για τις δυο τεχνολογίες πολυ. Ομως όταν κάποιος ρωτάει κατι και εμεις του προτείνουμε, μια με δυο επισημάνσεις μπορούν να συνοδεύουν την πρόταση μας. Εγω καθε φορά γράφω ''κατεβατά'' και μάλιστα οικειοθελώς. Επαγγελματίας ειμαι θα μπορούσα να το εκμεταλλεύομαι, αλλα δεν το κανω. Και αυτο γιατι γουστάρω αυτο που κανω και το μοιράζομαι.

 

ΥΓ. Άσχετο αλλα χτες μπήκα στο γειτονικό φόρουμ και παρατήρησα μερικά απο τα κλασσικά plasma fanatic boys να δυστροπούν για τις τηλεοράσεις τους. Δεν ξερω απο τους διαχειριστές εαν επιτρέπεται λινκ αλλα ειναι στο κομμάτι αγορά τηλεόρασης 3ο θεμα.. Αυτο σιχαίνομαι. Οταν τους έλεγα την άποψη μου, έπεφταν να με φάνε, τώρα πόσο παιδαριώδες θα ηταν να τους κάνω quote μερικά λεγόμενα μου πριν 2 με 3 χρονια??? Και τους πω.... ''Σας στα έλεγα''..... Δεν ήμουν ποτέ κατα των πλάσμα. Απλά επισήμανα μερικά μειονεκτήματα τους έντονα και με ελεγαν υπερβολικό. Τωρα ξαφνικά μετα απο καιρό τους ενοχλούν και αυτους. Βεβαια στο avclub δεν ειχα τοσο θεμα να ειμαι ειλικρινής οσο σε αλλα φόρουμ που εχουν να με δουν κάνα χρόνο.

Φιλε graphist ναι ειχαν καποιοι προβληματα με γραμμες και ανομοιομορφια σε πλασμα περσινες,ειχε γινει ενας ψιλοχαμος και καποιοι πηραν πλασμα για να αποφυγουν τα συννεφακια τον led αλλα πεσανε σε dse των πλασμα.Ειδικα οι περσινες πλασμα της samsung ειχαν σχεδον ολες και κατι ανεπιθυμητο.Και καποιες vt50 ειχε παρατηρηθει προβλημα.

Απλα η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα χρωματα που θα σου δωσει η πλασμα δε θα τα δεις σε led γιατι ειναι καθαρα θεμα τεχνολογιας.

Ας μη το κανουμε ομως πλασμα vs led μιας και ο φιλος απο πανω θελει led οπως ειπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...