Προς το περιεχόμενο

Αναφορές για προβληματικό GPS στο νέο Nexus 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει δεν δουλεύει το GPS,σιγά τα ωά,θα φτιαχτεί μωρέ δε τρέχει τίποτα.

 

ΤΙ;;;;!Είναι δυνατόν εν έτει 2013 να μην έχει ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ το νέο iphone;;;;ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

 

 

Είστε ωραίοι τύποι,κύριοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ραδιοφωνο μπορει  να μην εχει αλλα εχει οθονη κοινη λογικη στις 4 ιντσες χαχαχαχαχ,στο θεμα μας τωρα δε νομιζω να μη φτιαξουν το προβλημα αυτο στο nexus και μαλιστα συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίο; δεν νομίζω!

 

Κλασικές τεχνικές αντιπάλων! δεν μασάμε.

 

Δε βαριέσαι, θα δούμε και με άλλα κινητά, κάθε φορά που βγαίνει κάτι καινούργιο και καλό όλο και κάτι θα βγάλουν.

 

Γιατί αλήθεια δεν υπάρχουν τέτοιου είδους ειδήσεις με κινητά των 200-300 ευρώ; (no big deal?)

 

(μιλάω για πραγματικά προβλήματα και όχι μικρο-μικρο-μικρο bugs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σωστά, ειδικά όταν τα προβλήματα παραμένουν άλυτα επειδή το κρατάς λάθος

 

 

Ειναι feature.

 

Στα αντίστοιχα θέματα όμως για το iphone δεν σας έβλεπα τόσο ψύχραιμους και να λέτε "νταξει μωρέ θα διορθωθεί το πρόβλημα με software update ή αφού σας το αλλάζει αμέσως η google αν έχει πρόβλημα, γιατί σκάτε"? :P

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως ερμηνεύεται ο κανόνας (θεωρία δλδ), όταν υπάρχει η περίπτωση new iDevices+Apple maps;

 

Μόνο μη μπερδευτείς και μιλήσεις για 'ποιοτικό hardware', διότι ακόμα δεν διευκρινίστηκε αν είναι πρόβληματικός ο πομποδέκτης ή ο driver του.

 

 

Το θέμα των χαρτών έχει διορθωθεί προ πολλού!  Οι apple maps βγήκαν νωρίς και ήταν κάτι σαν beta, αυτό δεν έχει να κάνει με πρόβλημα σε βασικές λειτουργίες της συσκευής όπως το GPS! Αλλά θα μου πεις ...λεπτομέρειες. Αφού δεν αφορά την apple γιατί να είμαστε ειρωνικοί και κακοί! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στα αντίστοιχα θέματα όμως για το iphone δεν σας έβλεπα τόσο ψύχραιμους και να λέτε "νταξει μωρέ θα διορθωθεί το πρόβλημα με software update ή αφού σας το αλλάζει αμέσως η google αν έχει πρόβλημα, γιατί σκάτε"? :P

ίσως να φταίει ότι κι εσύ πάντα τόσο ψύχραιμος είσαι σε αντίστοιχα topics για apple products, δίνεις το καλό παράδειγμα :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ίσως να φταίει ότι κι εσύ πάντα τόσο ψύχραιμος είσαι σε αντίστοιχα topics για apple products, δίνεις το καλό παράδειγμα :P

 

Γενικώς είμαι ψύχραιμος. Με τη βλακεία έχω ένα θέμα και μου γυρίζει το μάτι! (δεν πάει σε σένα αυτό)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως το gps στα κινητά είναι για τον ******, έχει τύχει να με βγάζει στη Θάλασσα, στη συνέχεια να κάνει σβούρες το στίγμα για να με βγάλει στο τέλος με μόλις 7 μέτρα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Το θέμα των χαρτών έχει διορθωθεί προ πολλού!  Οι apple maps βγήκαν νωρίς και ήταν κάτι σαν beta, αυτό δεν έχει να κάνει με πρόβλημα σε βασικές λειτουργίες της συσκευής όπως το GPS! Αλλά θα μου πεις ...λεπτομέρειες. Αφού δεν αφορά την apple γιατί να είμαστε ειρωνικοί και κακοί! :P

Το πότε διορθώθηκε δεν έχει σχέση με αυτό που σε ρώτησα... δηλαδή δεν ισχύει το "ότι πληρώνεις πέρνεις" απο τη στιγμή που με 700 ευρώ γίνεσαι beta tester, ε;

 

υ.γ.: μόνο με την apple γινόμαστε κακοί διότι πλασάρει τα προϊόντα της ως κλάσης ανώτερα, premium κτλ. Ενώ η google που σκοτώνει τις τιμές και δίνει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά ακόμα και να κάνει ένα παρόμοιο με την apple λάθος, θα υποστεί μικρότερη κατακραυγή, τουλάχιστον έχει ρίξει τις τιμές της ενω έχει το ίδιο (για την ακρίβεια λιγότερο σοβαρό) πρόβλημα με την apple.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι πληρώσεις παίρνεις. Βασικός κανόνας της αγοράς!

 

Ψιλοχοντράδα, όταν μιλάμε για δύο συσκευές με εξαιρετικό vfm. Το να λες "ό,τι πληρώνεις παίρνεις"στην περίπτωση των nexus είναι, το λιγότερο, άστοχο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αντίστοιχα θέματα όμως για το iphone δεν σας έβλεπα τόσο ψύχραιμους και να λέτε "νταξει μωρέ θα διορθωθεί το πρόβλημα με software update ή αφού σας το αλλάζει αμέσως η google αν έχει πρόβλημα, γιατί σκάτε"? :P

 

 

Δηλαδη με ειδες εμενα να κραζω την apple οταν βγαζει ενα προβληματικο προιον ε;Εγω κραζω τα fanboys και οχι την apple

Γενικώς είμαι ψύχραιμος. Με τη βλακεία έχω ένα θέμα και μου γυρίζει το μάτι! (δεν πάει σε σένα αυτό)

 

:)

Συμβουλη,μην ξαναδεις καθρεφτη.

 

Παρε και το ψευτικο χαμολεγακι που βαζεις σε καθε ποστ σου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αντίστοιχα θέματα όμως για το iphone δεν σας έβλεπα τόσο ψύχραιμους και να λέτε "νταξει μωρέ θα διορθωθεί το πρόβλημα με software update ή αφού σας το αλλάζει αμέσως η google αν έχει πρόβλημα, γιατί σκάτε"? :P

 

 

η αλήθεια είναι ότι τέτοια προβλήματα τα έχουμε δει και θα τα ξαναδούμε, για αυτό δε μου κάνει εντύπωση 

 

δεν είναι πρώτη φορά που συσκευή νέξους (όπου είμαστε beta testers του λειτουργικού) έχει κάποιο bug που συνήθως λύνεται σχετικά σύντομα ειδικά σε σχέση με άλλες android συσκευές

 

εσύ έθιξες το "ότι πληρώνεις παίρνεις" και αυτό όπως πολύ καλά ξέρουμε δεν ισχύει και γιατί το nexus 7 είναι κατά κάποιο τρόπο επιδοτούμενη συσκευή από τη google και από κει προκύπτει η χαμηλή τιμή της και γιατί οι apple συσκευές που επικαλείσαι ως αντιπαράδειγμα είχαν κι αυτές με τη σειρά τους κάμποσα προβλημάτα παρά το γεγονός ότι όχι μόνο δεν είναι φθηνές, αλλά υπερτιμημένες 

 

όπως και να χει το θέμα του gps είναι κατά 99% θέμα software, οπότε δεν είναι μόνιμη κατάσταση ούτε είναι και κάτι το οποίο θα απασχολήσει τους περισσότερους κατόχους ταμπλετών για το διάστημα που θα διαρκέσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδη με ειδες εμενα να κραζω την apple οταν βγαζει ενα προβληματικο προιον ε;Εγω κραζω τα fanboys και οχι την apple

Συμβουλη,μην ξαναδεις καθρεφτη.

 

Παρε και το ψευτικο χαμολεγακι που βαζεις σε καθε ποστ σου. :)

 

Δεν είναι ψεύτικο είναι original. Παλιά είχα το άλλο με το ροζ καπέλο αλλά το έβγαλαν! :)

 

Επίσης χαλάρωσε λίγο! Συζητάμε δεν τσακωνόμαστε! :ph34r:

 

η αλήθεια είναι ότι τέτοια προβλήματα τα έχουμε δει και θα τα ξαναδούμε, για αυτό δε μου κάνει εντύπωση 

 

δεν είναι πρώτη φορά που συσκευή νέξους (όπου είμαστε beta testers του λειτουργικού) έχει κάποιο bug που συνήθως λύνεται σχετικά σύντομα ειδικά σε σχέση με άλλες android συσκευές

 

εσύ έθιξες το "ότι πληρώνεις παίρνεις" και αυτό όπως πολύ καλά ξέρουμε δεν ισχύει και γιατί το nexus 7 είναι κατά κάποιο τρόπο επιδοτούμενη συσκευή από τη google και από κει προκύπτει η χαμηλή τιμή της και γιατί οι apple συσκευές που επικαλείσαι ως αντιπαράδειγμα είχαν κι αυτές με τη σειρά τους κάμποσα προβλημάτα παρά το γεγονός ότι όχι μόνο δεν είναι φθηνές, αλλά υπερτιμημένες 

 

όπως και να χει το θέμα του gps είναι κατά 99% θέμα software, οπότε δεν είναι μόνιμη κατάσταση ούτε είναι και κάτι το οποίο θα απασχολήσει τους περισσότερους κατόχους ταμπλετών για το διάστημα που θα διαρκέσει 

 

Μα και τα υλικά κατασκευής καθορίζουν ένα μέρος της τιμής όπως και η διαδικασία παραγωγής. Και εκεί οι διαφορές μεταξύ τους είναι χαοτικές. Αν η google αφιέρωνε τόσους πόρους όσους η apple για θέματα design και ευχρηστίας, δεν θα το πουλούσε τόσο φθηνά και δεν θα το άφηνε με τόσα τεράστια περιθώρια πάνω/κατω για να ακουμπάς τον καφέ σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά το φοβερό πρόβλημα.,. και άντε  αυτό πες δικαιολογείται γιατί έριξαν λίγα λεφτά και γενικά τα asus αν και ποιοτικά δεν είναι και ότι καλύτερο.. πάσχουν σε αρκετά σημεία σε σχέση με τον ανταγωνισμό

 

το ipad mini όμως που κυκλοφόρησε με αυτή την απαράδεκτη ανάλυση και κάνει τόσα χρήματα,  το δικαιολογείς; 

 

έχει πιο ποιοτική κατασκευή κι όμως το πιο βασικό στοιχείο που χαρακτηρίζει ένα τάμπλετ είναι κάτω το μετρίου (και μην αρχίσουμε τα περί "ποιότητας" εικόνας χρωμάτων κτλ, γιατί η μικρότερη ανάλυση το ρίχνει κατηγορίες κάτω.- )

 

το 7 παρά το bezel του θα συνεχίσει να χωράει στις τσέπες μας και θα συνεχίσει να είναι φθηνό και το πιο βασικό, το android δε συνεχίζει να είναι κακό στα τάμπλετ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η προσωπική μου εμπειρία δουλεύοντας και με το nexus και με το mini ήταν εντελώς αντίθετη απο τα ονομαστικά specs. Η οθόνη στο mini φαίνεται στο μάτι πιο εντυπωσιακή και σε συνδυασμό με το κράτημα στο χέρι ήταν το πιο βολικό.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως για μένα είναι το software και όχι τόσο το hardware. Το android δεν είναι ακόμη έτοιμο για tablet (όπως δεν είναι επίσης και για τα high end smartphones). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα και τα υλικά κατασκευής καθορίζουν ένα μέρος της τιμής όπως και η διαδικασία παραγωγής. Και εκεί οι διαφορές μεταξύ τους είναι χαοτικές. Αν η google αφιέρωνε τόσους πόρους όσους η apple για θέματα design και ευχρηστίας, δεν θα το πουλούσε τόσο φθηνά και δεν θα το άφηνε με τόσα τεράστια περιθώρια πάνω/κατω για να ακουμπάς τον καφέ σου :P

Η αντικειμενικοτητα του billdanos για τα περιθωρια σταματαει στο nexus 7(που στα tablet εχουν κ καποια λογικη τα μεγαλυτερα περιθωρια πανω/κατω για καλυτερο κρατημα), προφανως δεν εχει δει τα περιθωρια πανω/κατω του iphone 4s και του iphone 5!!

 

To οτι υπαρχουν κινητα με αισθητα μεγαλυτερη οθονη, αλλα μικροτερο υψος, ακριβως επειδη δεν εχουν τα αχρηστα, τεραστια περιθωρια του iphone δεν τον απασχολει.

 

Στο iphone 6(ή 7) που θα καταφερει η apple να ξεφορτωθει τα τεραστια περιθωρια πανω/κατω του iphone, τοτε θα αρχισει να απασχολει τον billdanos.

Μεχρι τοτε, μονο τα περιθωρια του nexus 7 τον απασχολουν.

 

 

Screen%20Shot%202013-08-11%20at%206.22.3

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...