Προς το περιεχόμενο

Laptop presario δεν συνδέεται στο internet


nikspyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα HP Compaq Presario C790EV με Windows Vista Ελληνικά SP1. κάποιου φίλου. Το μηχάνημα λειτουργούσε κανονικά, μέχρι που κάποια στιγμή έπαψε να μπαίνει internet τόσο από το ethernet, όσο και από το wifi. Το έψαξα λίγο, πέρασα ξανά τους drivers, προσπάθησα να μπω σε άλλο router αλλά τίποτα. 

Σκέφτηκα να του κάνω recovery to factory settings. Δυστυχώς όμως δεν ξεκινάει με F11 στην εκκίνηση (γράφει F11..Recovery και μετά μπαίνει κανονικά στα Windows). 

Προσπάθησα να κάνω επαναφορά συστήματος σε παλαιότερη ημερομηνία που γνώριζα ότι έπαιζε σίγουρα το internet και ενώ την έκανε, πάλι δεν έμπαινε. 

Recovery disks δυστιχώς δεν έχω (αν και δεν ξέρω αν θα είχαν αποτέλεσμα αφού δεν δουλεύει το recovery από το 2ο partiotion).

Υπάρχει καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το router δοκιμάσατε με άλλη συσκευή (laptop, κινητό);

 

Πρώτα σιγουρέψου ότι βάζει σωστά τον κωδικό. Μπες με μια άλλη συσκευή και δες στη σελίδα του router και στο τμήμα ου wireless αν φαίνεται (και ποιος είναι) ο κωδικός. Γράψε τον κωδικό στο σημειωματάριο και κάν' τον copy-paste για να σιγουρευτείς ότι είναι σωστός.

 

Δοκίμασε με καλώδιο να δεις αν μπαίνει.

 

Κατέβασε και κάψε σε cd/dvd ένα iso από κάποιο linux live (π.χ. ubuntu, mint ή το μικρό και ελαφρύ puppy linux). Boot από αυτό και δες αν εκεί μπαίνει.

 

Τέλος, αν όλα αποτύχουν πες στον φίλο σου να πάρει ένα wireless usb (φθηνά είναι) και δοκίμασε με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...