Προς το περιεχόμενο

Macbook pro 13 or 15


Pettas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείς να "αντέξεις" τα έξτρα 380 γραμμάρια στο βάρος τότε πρέπει με απόλυτη σιγουριά να επιλέξεις το 15αρι.

Υπάρχει πάρα πολύ μεγαλή διαφορά σε επεξεργαστική ισχύ καθώς το Retina 13 φοράει DUAL CORE CPUs, ενώ το 15αρι QUAD CORE.

Ακόμη μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει στην GPU με το RETINA 15 να διαθέτει 2 κάρτες γραφικών, μια εκ των οποίων είναι ο πολύ ισχυρή NVIDIA 650. Τέλος ελαφρύ προβάδισμα υπάρχει και στην οθόνη του Retina 15, εναντι του Retina 13.

 

Σε γενικές γραμμές το Retina 13ari έχεις τις επιδόσεις ενός Air 13" του 2012. Το 15αρι αντίθετα είναι πιο ολοκληρωμένο και φυσικά πιο διαχρονικό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να "αντέξεις" τα έξτρα 380 γραμμάρια στο βάρος τότε πρέπει με απόλυτη σιγουριά να επιλέξεις το 15αρι.

Υπάρχει πάρα πολύ μεγαλή διαφορά σε επεξεργαστική ισχύ καθώς το Retina 13 φοράει DUAL CORE CPUs, ενώ το 15αρι QUAD CORE.

Ακόμη μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει στην GPU με το RETINA 15 να διαθέτει 2 κάρτες γραφικών, μια εκ των οποίων είναι ο πολύ ισχυρή NVIDIA 650. Τέλος ελαφρύ προβάδισμα υπάρχει και στην οθόνη του Retina 15, εναντι του Retina 13.

 

Σε γενικές γραμμές το Retina 13ari έχεις τις επιδόσεις ενός Air 13" του 2012. Το 15αρι αντίθετα είναι πιο ολοκληρωμένο και φυσικά πιο διαχρονικό μοντέλο.

Μου τονίζεις τα γραμμάρια είναι όντως τόσο μεγάλη διάφορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι σχετικά...

 

Μου τονίζεις τα γραμμάρια είναι όντως τόσο μεγάλη διάφορα? 

 

Τα πάντα είναι σχετικά....εγώ τα "αντέχω" τα 2κίλα, αλλά για κάποιον άλλο μπορεί να είναι βαρύ και το Retina 13 με τα 1,62 κιλά.

 

Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι για ποιά ακριβώς χρήση θέλεις το Laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αμα το θες για ταξιδια και κλπ τοτε σου προτινω το ρετινα 13" επειδη το αιρ δεν ειναι και ιδιαιτερα βαρι πραγμμα και ειναι οτι πρεπει για ταξιδια.Αντιθετος αμα το θες για  home or  office use  τοτε θα ηταν καλο να παρεις το προ ( το 15 ρι ). Ενταξει εκει μετα παιζει η λιγη διαφορα βαρους.Εκτος απο αυτο ομως τα προ ( που εχω και εγω για αυτο και λεω.) εχει πολυ πιο καλυτερη αποδοση απο οτι εχει το αναβαθμιζμενο αιρ.Δηλαδη θα μπορεις να το χρησ. για βαρι  video editing  χωρις κανενα λαγκ.Αμα θες να εχει καλυτερη  αναλυση και παλι πρεπει να επιλεξεις το 15 ρετινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αμα κοροιδευείς δεν θα δώσω σημασια επειδη εγω δεν δέινω λογαριασμό σε εσένα αλλα βοηθάω τον ανθρώπο που έχει αυτην την ερωτηση!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αμα κοροιδευείς δεν θα δώσω σημασια επειδη εγω δεν δέινω λογαριασμό σε εσένα αλλα βοηθάω τον ανθρώπο που έχει αυτην την ερωτηση!!!!!!

 

Δεν κοροϊδεύω...απλά βοηθάω και εγώ. Δεν είναι κακό να γράφουμε σωστά Ελληνικά, ώστε να διαβάζονται τα μηνύματα ξεκούραστα και από τους υπόλοιπους.

 

Επίσης ο φίλος ενδιαφέρεται να επιλέξει ανάμεσα στο Retina 13" και 15". Δεν τον ενδιαφέρει ούτε το Pro, ούτε το Air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δε σε κοροιδεύει , στο λέει ευγενικά αν δεν το κατάλαβες...δε βοηθάς και πολύ με αυτή την ορθογραφία, αντιθέτως μας βγάζεις τα μάτια! Βάλε έναν ορθογράφο και γράφε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το χαρείς, άριστο μηχάνημα, ελπίζω να πήγε για 16GB ram γιατί τα 8 δεν φτάνουν ούτε για πλάκα αν σκευτείς και μελλοντική χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...