Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε τροφοδοτικό


bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. :)

Το τελευταίο 6μηνο το τροφοδοτικό μου (thermaltake 550) σταμάτησε να κλείνει με το pc. Όταν κλείνω τον υπολογιστή το λαμπάκι γυρνάει από πράσινο (on) σε πορτοκαλί (stand-by) αλλά δεν σταματάει να λειτουργεί ο ανεμιστήρας και γενικά να στέλνει ρεύματα παρά μόνο όταν το κλείσω απ' το κουμπί του. Το αντίστροφο συμβαίνει μόλις το ξανανοίξω. Το άνοιξα και βρήκα έναν πυκνωτή σκασμένο και έναν ακόμα φουσκωμένο. Αντικαταστάθηκαν και οι 2 αλλά ακόμα κάνει το ίδιο.. :huh:  

Καμιά ιδέα τι άλλο να τσεκάρω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προχώρησες σε "φτιάξτο" μόνος σου να υποθέσω ότι΄ήταν εκτός εγγύησης ? Κοίτα ειδικά για τροφοδοτικά αν παραδώσουν πνεύμα το καλύτερο είναι να τα αντικαθιστούμε γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προχώρησες σε "φτιάξτο" μόνος σου να υποθέσω ότι΄ήταν εκτός εγγύησης ? Κοίτα ειδικά για τροφοδοτικά αν παραδώσουν πνεύμα το καλύτερο είναι να τα αντικαθιστούμε γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να γίνει.

 

Ναι το συγκεκριμένο psu το έχω γύρω στα 6 χρόνια.. :P

 

φιλαρακι προσεχε μην σου παρει τιποτα μαζι του

 

Το έχω υπόψιν μου παιδιά απλά επειδή είναι περίεργη περίοδος τώρα δεν είμαι για αντικατάσταση, ελπίζω να μην συμβούν τα χειρότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το συγκεκριμένο psu το έχω γύρω στα 6 χρόνια.. :P

 

 

Το έχω υπόψιν μου παιδιά απλά επειδή είναι περίεργη περίοδος τώρα δεν είμαι για αντικατάσταση, ελπίζω να μην συμβούν τα χειρότερα..

6 χρονια και θες να το φτιαξεις; :confused:   παρε ενα μεσαιο αλλα καινουριο, και οταν με το καλο βρεις λεφτα, πας παιρνεις και ενα ακριβο, και σου μενει το αλλο για ρεζερβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το συγκεκριμένο psu το έχω γύρω στα 6 χρόνια.. :P

 

 

Το έχω υπόψιν μου παιδιά απλά επειδή είναι περίεργη περίοδος τώρα δεν είμαι για αντικατάσταση, ελπίζω να μην συμβούν τα χειρότερα..

 

Περίεργη περίοδος.Με συγχωρείς αυτό δεν είναι δικαιολογία να κρατάς τροφοδοτικό που έχουν σκάσει πυκνωτές. Το τροφοδοτικό είναι η καρδιά του συστήματος. Γνώμη μου να το αντικαταστήσεις άμεσα με κάτι στα ίδια ή και λιγότερα W. Τα 50-60 ευρώ δεν είναι και τραγικό ποσό. Εκτός και αν το σύστημα είναι της ίδιας ηλικίας και δεν σε ενδιαφέρει αν γίνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα υπόλοιπα components του υπολογιστή της ίδιας χρονολογίας είναι πάνω κάτω. Έχω σκοπό να κάνω μια γενική αναβάθμιση το χειμώνα οπότε τότε θα φύγει και το τροφοδοτικό.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...