Προς το περιεχόμενο

Χαμηλη ποιοτητα σηματος


stefangi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,
 
εγκατέστησα το δορυφορικο πιατο που δινει η nova και ενώ εχω πιασει 100% σημα, η ποιότητα σηματος στην καλυτερη περιπτωση φτανει μεχρι 50%. Εχω στριψει το LNB αλλα τιποτα... Τι μπορει να φταει; Το οτι εχω πιασει 100% σημα σημαινει οτι εχω πιασει σωστα το δορυφορο ή οχι;
 
Η αγορα ενος satfinder μπορει να με βοηθήσει;
 
Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα καλώδια και τη συνδέσεις έχεις κάνει το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και μου το έκανε ένας διαχωριστιρας που είχα βάλει.βέβαια ο τεχνικός μου είπε ότι και 40 στάθμη να έχει παίζει κανονικά.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Εχω και γω ένα θέμα και θα χαιρομουν αν μπορουσατε να βοηθησετε.Μολις μετακομισα και εβαλα την tv η οποια ομως δεν δειχνει ορισμενα καναλια όπως alpha,mega,ant1,skai, star.Ενω τα πιανει κανει πολλα παγώματα και διακοπες.Παρατηρώ επίσης οτι η ποιότητα σηματος παίζει σε πολλά χαμηλά επίπεδα σε αυτά τα κανάλια ενώ όλα τα υπολοιπα δείχνουν εξαιρετικά.Η πολυκατοικία έχει κεντρική κεραια και κανενας άλλος δεν εχει προβλημα.Η τηλεοραση μου ειναι σχεδον καινουρια με ενσωματωμενο ψηφιακο δέκτη.Ξερετε τι μπορεί να φταιει?

Ευχαριστώ

NGO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,
 
εγκατέστησα το δορυφορικο πιατο που δινει η nova και ενώ εχω πιασει 100% σημα, η ποιότητα σηματος στην καλυτερη περιπτωση φτανει μεχρι 50%. Εχω στριψει το LNB αλλα τιποτα... Τι μπορει να φταει; Το οτι εχω πιασει 100% σημα σημαινει οτι εχω πιασει σωστα το δορυφορο ή οχι;
 
Η αγορα ενος satfinder μπορει να με βοηθήσει;
 
Ευχαριστώ

 

 

 

Μάλλον εxεις κεντράρει λάθος δορυφόρο

 

Καλησπέρα.

Εχω και γω ένα θέμα και θα χαιρομουν αν μπορουσατε να βοηθησετε.Μολις μετακομισα και εβαλα την tv η οποια ομως δεν δειχνει ορισμενα καναλια όπως alpha,mega,ant1,skai, star.Ενω τα πιανει κανει πολλα παγώματα και διακοπες.Παρατηρώ επίσης οτι η ποιότητα σηματος παίζει σε πολλά χαμηλά επίπεδα σε αυτά τα κανάλια ενώ όλα τα υπολοιπα δείχνουν εξαιρετικά.Η πολυκατοικία έχει κεντρική κεραια και κανενας άλλος δεν εχει προβλημα.Η τηλεοραση μου ειναι σχεδον καινουρια με ενσωματωμενο ψηφιακο δέκτη.Ξερετε τι μπορεί να φταιει?

Ευχαριστώ

NGO

 

 

Μάλλον χρειάζεσαι ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα καναλια αυτα που ανεφερα δειχνει ισχυς σηματος περιπου 70% και ποιοτητα σηματος 4%.το καλωδιο το αγορασα ετοιμο.γιατι δεν χρειαζεται κανεις αλλος ενοικος ενισχυτη και χρειαζομαι εγω ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα καναλια αυτα που ανεφερα δειχνει ισχυς σηματος περιπου 70% και ποιοτητα σηματος 4%.το καλωδιο το αγορασα ετοιμο.γιατι δεν χρειαζεται κανεις αλλος ενοικος ενισχυτη και χρειαζομαι εγω ομως?

 

Ποιος μπορεί να ξέρει τώρα γιατί θες εσύ ενισχυτή και όχι οι άλλοι αυτοψία στην πολυκατοικία θα κάνουμε? υπάρχουν ένα σορό λόγοι που μπορεί να γίνετε αυτό και που ξέρεις άμα και άλλοι στην πολυκατοικία έχουν ενισχυτή τους είδες όλους πόρτα πόρτα ?

 

Πάντως είναι κλασικό φαίνομενο τώρα με το DVB-T να θες ενισχυτή συμβαίνει παρα πολύ συχνά

 

Eνας ενισχυτή κανει κάπου 20 euro πάρε και  δοκίμασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>στα καναλια αυτα που ανεφερα δειχνει ισχυς σηματος περιπου 70% και ποιοτητα σηματος 4%.το καλωδιο το αγορασα ετοιμο.γιατι δεν χρειαζεται κανεις αλλος ενοικος ενισχυτη και χρειαζομαι εγω ομως?</p>

 

Φτιαξε ένα καλώδιο μόνος σου και δοκίμασε τις ποιο πολλές φορές τα έτοιμα καλώδια βγάζουν προβλήματα.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα καλώδια και τη συνδέσεις έχεις κάνει το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και μου το έκανε ένας διαχωριστιρας που είχα βάλει.βέβαια ο τεχνικός μου είπε ότι και 40 στάθμη να έχει παίζει κανονικά.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

 

Τελικα το πρόβλημα ήταν ο compiner που είχα βάλει για να κατεβάσω το σήμα μαζί με τα επίγεια. Δοκίμασα το καλώδιο μόνο του και η ποιότητα εκτοξεύτηκε στο 88% !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ποιότητα (BER) οταν ειναι χαμηλή δεν σημαίνει οτι θέλουμε ενισχυτή. Αμα δεν είμαστε σίγουροι δεν λεμε στον αλλο να πετάξει λεφτά....

 

Η ποιότητα δειχνει οτι λαμβάνει πολλά corrupted δεδομένα. Ειτε απο κακη στόχευση, ειτε απο κακη καλωδίωση, ειτε απο ενδοδιαμορφωση λόγο ενισχυτή. Σπανιως και απο παράπλευρες συχνότητες.

 

Στην περιπτωση αυτη το 77% ισχυς δειχνει μετρια ενίσχυση, αλλα επαρκη για να συγχρονίσει ο δεκτης του. Στην περίπτωση του ηταν η κακη καλωδίωση που ανέφερα άνωθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

χαιρετε κυριοι. εχει κανεις απαντηση γιατι θα μπορουσε ψηφιακο σημα καναλιων εντασης γυρω στο 80%, το ενα εχει ποιοτητα 40% και δεν εχει φυσικα εικονα ,ενω το αλλο ποιοτητα 65% και να πιανει καλουτσικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα αναφερει το ποσοστό σφαλμάτων που λαμβάνει η κεραία μαζι με τα ψηφιακά πακετα. Ο δεκτης εχει μηχανισμό διόρθωσης (viterbi). Εχει και καποια ορια ομως. Όταν λάβει πολλα σφάλματα δεν μπορει να λειτουργήσει σωστά. Γενικως 40% αλλα και 65% δεν ειναι αποδεκτοι δεικτες και δειχνουν προβλημα στην εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

προσπαθω να πιασω τον τουρκσατ και ενω εχω φουλ ποιοτητα σηματος σε ολους τους τρανσπορτερσ,η ισχυς σηματος ειναι στο ελαχιστο κιτρινο.

και αυτα σε ταψι 1,20.

τι πρεπει να κοιταξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ιδιο και εγω. Εχω οτετβ και εχω σταθερα 5% ισχυ και 91% ποιότητα.σαν αποτέλεσμα εχω να βλεπω καποια καναλια του πακετου ενω αλλα οχι. Το σημα κατεβαινει με κοινο καλωδιο με την επιγεια ληψη και με χρηση combiner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...