Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Χαλασμένο


panagiotis3600

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , εχω ενα προβλημα σε ενα ps3.
Ηταν YLOD και φτιαχτικε αλλα τωρα οταν ανοιγει μου διχνει πρασινο λαμπακι κανει μπιπ αλλα μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν στελνει σημα στην τηλεοραση.

Επισης το ειχα σε HDMI και δοκιμασα να το βαλω και σε RCA ομως παλι το ιδιο αποτελεσμα νομιζοντας πως ειναι προβληματικη η εστω να χαλασε η HDMI , προσπαθησα να μπω σε ενα αλλο μενου σαν το BIOS ενα πραγμα που κανεις system restore και άλλα (Δεν θυμαμαι πως λεγεται) αλλα δεν καταφερα να μπω.

Μηπως γνωριζει κανεις τι συμβαινει με το μηχανιμα;   :fear:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το βαλεις σε RCA απο HDMI πρεπει να το κανεις με reset video settings.

http://www.insomnia.gr/topic/458653-προβλημα-ps3/?p=4956734

 

αν δεν σου δουλεψει αυτο τοτε μπαινεις recovery menu

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52196679

Εκει επελεξε System Restore αν γινεται

 

Τι μοντελο ΠΣ3 ειναι ακριβως; CECH και Date Code. τα γραφει στο πισω και κατω μερος

Και τι firmware εχεις επανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το βαλεις σε RCA απο HDMI πρεπει να το κανεις με reset video settings.

http://www.insomnia.gr/topic/458653-προβλημα-ps3/?p=4956734

 

αν δεν σου δουλεψει αυτο τοτε μπαινεις recovery menu

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52196679

Εκει επελεξε System Restore αν γινεται

 

Τι μοντελο ΠΣ3 ειναι ακριβως; CECH και Date Code. τα γραφει στο πισω και κατω μερος

Και τι firmware εχεις επανω;

για να το βαλω γνωριζω οτι θελει reset video settings επειδη στο δικο μου ps3 που το χρεισημοποιο μονο με RCA στις αρχες που ηθελα να το παω σε εναν φιλο δεν εμπαινε στην HDMI και το ειχα βρει ετσι.. Το recovery menu το δοκιμασα και δεν μπαινει , μαλον μπορει και να μπαινει αλλα δεν διχνει τιποτα .

λοιπον το ps3 ειναι το FAT με CECHC03 3-113-116-01 και date code 7A , firmware δεν ξερω ποιο εχει.

ξεχασα να αναφερω οτι το χαλασμενο ps3 ειναι ενος φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAND ειναι και δεν ειναι ευκολα τα πραγματα. μαλλον ειναι bricked η εχει χαλασμενο σκληρο.

Δοκιμασε να του περασεις το τελυεταιο 4.46 αφου το κατεβασεις απο το site της sony μεσω recovery menu απο usb stick

Αλλιως βγαλε τον σκληρο φορμαρισε τον στο πισι και ξαναδοκιμασε απο την αρχη να στησεις το ΠΣ3

 

Αν δεν δουλεψουν αυτα δοκιμασε αυτα εδω

http://consolecrunch.com/guide-three-methods-on-how-to-fix-rogero-4-21-cfw-brick/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAND ειναι και δεν ειναι ευκολα τα πραγματα. μαλλον ειναι bricked η εχει χαλασμενο σκληρο.

Δοκιμασε να του περασεις το τελυεταιο 4.46 αφου το κατεβασεις απο το site της sony μεσω recovery menu απο usb stick

Αλλιως βγαλε τον σκληρο φορμαρισε τον στο πισι και ξαναδοκιμασε απο την αρχη να στησεις το ΠΣ3

 

Αν δεν δουλεψουν αυτα δοκιμασε αυτα εδω

http://consolecrunch.com/guide-three-methods-on-how-to-fix-rogero-4-21-cfw-brick/

Και σκληρο να μην εχει λειτουργει , παντως το δοκιμασα και χωρις σκληρο και παλι τα ιδια . ( στο δικο μου PS3 χωρις σκληρο δουλευει και μου γραφει να τοποθετησω μια μοναδα αποθηκευσης κατι τετοιο)  και για να μπω στο recovery menu θα πρεπει να κανω αυτο ; http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/page-2?do=findComment&comment=52196679

 Παρεπιπτοντος αυτο το εκανα και δεν μπορεσα και παλι να δω δηλαδη δεν καταφερα να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε μπαινει recovery menu εισαι bricked

Brick = πρασινο λαμπακι + μαυρη οθονη αφου βεβαιωθουμε οτι τα video settings ειναι σωστα και εχουμε σκληρο στο ΠΣ3

δοκιμασε αυτα τα κολπα απο το λινκ που σου στειλα παραπανω.

Ο μονος τροπος για να ξεμπρικαρει το συγκεκριμενο μοντελο αν δε δουλεψουν αυτα τα κολπα ειναι με ProGSkeet και αυτο ενεχει ξανα κινδυνο YLOD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να μου εξηγήσεις τι ειναι αυτο που ειπες πως μπορεί και να ξανα πάθει ylod.

 

Βασικά ξέχασα να αναφέρω ότι το πήρα με YLOD και όταν το φύσιξα με heatgun και μετά το έβαλα στην πρίζα,

δεν δούλεψε καθόλου και μου έδειχνε black screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α πες οτι δε δουλεψε καθολου απο YLOD

Εγω νομισα πως ειχε δουλεψει καποιο διαστημα και μετα επαθε μπρικ

Μπορει λογω YLOD να εχει παρει το κυκλωμα που δινει σημα, μπορει πολλα

Απαξ και εχεις YLODαρισμενη κονσολα με NAND δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω παει για πεταμα. Once YLOD --> Forever YLOD

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι πρωτα αλλαγη παστας σε gpu + cpu και μετα heatgun

Αλλα και παλι θα σου ξαναβγαλει YLOD καποια στιγμη. Η μονη αξιοπιστη λυση για YLOD ειναι το λεγομενο Reballing (googlare to) αλλα σιγα μη βρεις να στο κανουν.

οσο για το ProGskeet ειναι hardware flasher το οποιο εφαρμοζει στη μνημη NAND του PS3 (απαιτει ανοιγμα και κολλησεις) και την επαναπρογραμματιζει. Πολυ δυσκολο, μεγαλο ρισκο, χρειαζεται αξιοπιστο ατομο να στο κανει. Δεν ειναι λυση για YLOD το PGS αλλα λυση για brick. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε με πορωσες!!, τις δοκιμασα ολες τις περιπτωσεις και απο οτι εμαθα αυτο που εχω ειναι GLOD και απλα δεν παταει καλα η ψυκτρα μου ειπανε αλλα και παλι δεν δουλευει . Θα πιασω να κανω Reballing πολυ μ'αρεσε! και αν χαλασει τι ειχα τι εχασα :Ρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ψυκτρα για να πατησει καλα επανω πρεπει να λυγισεις λιγο και να βιδωσεις απ την αντιθετη πλευρα καλα τα μεταλικα clamps

οπως δειχνει εδω στο 7¨00 του βιντεο

Αυτο ειναι ενα απο τα βασικοτερα κολπα στην αλλαγη παστας γιατι πρεπει να δωσεις τοση δυναμη ωστε να κρατανε κοντρα καλα.

Επισης υπαρχουν και ειδικα clamps με βιδες στο ebay απο χαλκο που εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοτητας.

Εαν δεν βιδωσεις καλα τα clamps και δεν κρατανε κοντρα στην ψυκτρα ειναι σα να μην εκανες τιποτα για να μη πω οτι κανεις τη κατασταση χειροτερη

 

 

Την παστα πρεπει να την περασεις με λεπτο στρωμα εκτος απο τις ακρες για να μη διαχυθει οπως φαινεται εδω (και πιο λεπτο στρωμα αν γινεται εγω το μαζεψα με σπατουλα κεραμικης εστιας)

v8g1t3.jpg

 

Η συγκεκριμενη ειναι Arctic Silver Ceramique 2 που ειναι silicon - like και μη αγωγιμη για να μη δημιουργησει βραχυκυκλωμα αν ξεφυγει και πεσει στη μητρικη.

Αν βαλεις αγωγιμη παστα και πεσει πανω στα κυκλωματα κινδυνευουν να καουνε για τα καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σημερα πηρα μια μητρικη απο ps3 και οταν την τροφοδοτησα ναι μεν ανοιξε κανονικα αλλα δεν εδειχνε τιποτα στην οθονη.Δοκιμασα να μπω σε recovery mode αλλα δεν εμπαινε,επισεις δοκιμασα reset video settings παλι τιποτα ουτε τα usb δεν δουλευουν.Υπαρχει περιπτωση να εχει μπρικαρει??Να σημειωσω οτι δεν γνωριζω τη μοντελο ειναι διοτι πηρα μονο την μητρικη το μονο που γνωριζω ειναι οτι ειναι απο fat μοντελο γιατι γραφει πανω στην μητρικη sem-001.Τα φωτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...