Προς το περιεχόμενο

προβλημα ενεργοποιησης wifi σε netbook lenovo s10-3


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.

 

εχω ενα netbook lenovo s10-3

 

μολις εγκατεστησα linux mint mate olivia.

 

εχω ομως ενα προβλημα με την ασυρματη καρτα δικτυου.

 

ενω εχω εγκαταστηση το driver της ασυρματησ καρτας δικτυου apo το additional drivers και ενω το κουμπακι απο το πλαι ειναι ανοιχτο και ο συνδυασμος fn+f5 einai ενεργοποιημενος και κατω δεξια στον network manager φαινεται ενεργοποιημενη η ασυρματη δικτυωση......

 

δεν εμφανιζει ομως κανενα δικτυο με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω ασυρματα στο ιντερνετ.

 

τι πρεπει να κανω και γιατι συμβαινει αυτο;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ιδιο εχουμε, αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω :( , εδω δουλεψε out of the box. Νομιζω ομως εβγαιναν με 2 τσιπ.

 

Αtheros ειναι ή Broadcom ?

 

Εδω atheros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να σας πω ακριβως τι εκανα.

 

στη αρχη εβαλα arch me xfce alla δεν ειχα ασυρματη δικτυωση.

δοκιμασα να βαλω τα firmware poυ λεει στο wiki αλλα τιποτα. 

μετα λεω να βαλω mint οπως σας ειπα και νωριτερα να δοκιμασω απο to additional driver να δω αν λειτουργει και παλι τιποτα,

φυσικα φιλε μου η καρτα ειναι η ειναι η broadcom 4313 απλα επειδη προσπαθησα και δεν τα καταφερα.....

 

μετα δοκιμασα να εγκατασταση salix os me mate gia na δω αν αναγνωριζει την ασυρματη καρτα δικτυου.

 

εδω τωρα εχω ομως αρκετα προβληματα.

 
1)ενω σε σχεση με τα linux mint ειναι πολυ ποιο γρηγορο δεν μπορω να εγκατστησω προγραμματα-εφαρμογες.
απο τερματικο δινω slapt-get -i skype ή sudo slapt-get -i skype kai mou λεει commant not found.
 
kai apo to sourcery molis παω να εγκαταστησω το skype-call-recorder μου λεει αποτυχια ληψης προβλημα στη μεταγλωτηση....καπως ετσι.
 
2)το skype eno to εγκαθιστα απο sourcery μολις παω να το ανοιξω δεν ανοιγει.
 
3)η ασυρματη καρτα δικτυου μου και σε αυτη τη διανομη δεν λειτουργει οπως και στα mint και δεν ξερω πως να την ενεργοποιησω.
 
4)αλλα πaρολο που λεω ενταξει εχω και wifi usb θα το κουμπωσω και θα εχω ασυρματο οπως τα mint,den to αναγνωριζει καθολου. με αποτελεσμα ουτε ετσι να μην εχω ασυρματο.γιατι δεν το αναγνωριζει;;;;;
εχει atheros chipset.ρωταω γιατι αν δεν μπορω να κανω την ασυρματη καρτα δικτυου να δουλεψει τουλαχιστων να μπαινω ασυρματα με το wifi usb που εχω.
 
5)αυτο ειναι απορια..........
ενω εχω κουμπομενω καλωδιο ethernet και εχω ιντερνετ με καλωδιο δεν μου εβγαλε να κανω αναβαθμιση συστηματος οπως στα mint.ψαχνω στο μενου αλλα πουθενα αναβαθμιση συστηματος.μηπως υπαρχει αλλα λεγεται αλλιως;;;;;μονο στο gslapt εκανα αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτη.
 
αυτα για αρχη ελπιζω να μην σας κουρασα....
ευχαριστω προκαταβολικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν δωσεις για εγκατασταση προγραμματος εκναες μια αναβαθμιση στα αποθετηρια σου για να ειναι ενημερωμενα ?

με 





slapt-get -u

Ριξε μια ματια και στη σελιδα με βοηθεια για το salix στα ελληνικα  σιγουρα θα βριςε πληροφοριες για οτι σε ενδιαφερει

http://people.salixos.org/djemos/startup-guide/el-GR/html/chap-Startup_Guide-Your_Salix.html#sect-Startup_Guide-Package_Management-slapt_get

 

 

* Μολις ξαναειδα τις εντολες που εχεις ποιο πανω 

αναμεσα σε " slapt-get " και  " -i " αφηνεις κενο ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...