Προς το περιεχόμενο

Εχω συνδεσει σωστα τον ssd;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την μητρικη της υπογραφης και εναν samsung 120gb ssd.

 

Η μητρικη εχει 8 υποδοχες για σκληρους δισκους και οπτικα μεσα.

 

Τα 6 αναφερονται ως "Intel z87 serial ata connectors" και τα υπολοιπα 2 ως "AsMedia serial ata connectors".

 

Εχω εγω συνδεδεμενο και τον σκληρο δισκο και το dvd drive, στα asmedia.

 

Τα ειχα βαλει εξ'αρχης στο intel z87, οταν πρωτοεφτιαξα τον υπολογιστη, αλλα δε μου διαβαζε ουτε το cd που ειχα βαλει για να εγκαταστησω τα windows, ουτε μου εβλεπε τον σκληρο δισκο στη bios!

 

Τα αλλαξα και πλεον δουλευουν. Απλα Δε ξερω εαν οντως πρεπει να παραμεινουν σε αυτες τις θυρες..

 

Στο βιβλιαρακι της μητρικης λεει οτι οι 6 θυρες ειναι για raid. Αλλα γιατι να μη αναγνωριζε τον σκληρο δισκο;

 

Και πως μπορω να δω εαν ο σκληρος δισκος ειναι σε raid ή ahci mode, καθως και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω, για να λειτουργει σωστα; Να ανεβασω screenshot απο το speecy;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα έπρεπε να είναι συνδεδεμένα στον intel controller για καλύτερη απόδοση . Εάν τα αλλάξεις τώρα όμως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να χρειαστείς φόρματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα οταν τα ειχα στο intel, δε τα αναγνωριζε. Παραξενα πραγματα.. 

 

Δε ξερω εαν βοηθαει η εικονα : post-69898-0-64251400-1376265976_thumb.jpg

 

Και δε καταλαβαινω γιατι λεει χωρητικοτητα 111gb. Ενταξει ειναι 119,9 μυρια bytes, αλλα το κουτι εγραφε 120GB και οχι 120 μυρια Β.. Δεν ειναι λιγο μλκ να μας κοροϊδευουν ετσι;

 

Εκτος και εαν κατι αλλο μου τρωει τα 9gb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πραγματικότητα είναι ....

 

1GB = 1024MB 

1MB = 1024KB

1KB = 1024B

 

Οποτε 120δις byte = 111,75GB

 

Οι εταιρειες αποθηκευτικών μέσων ανανταν παπανταν για λογους μαρκετινκ θεωρούσαν την αναλογια ως 1:1000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πραγματικότητα είναι ....

 

1GB = 1024MB 

1MB = 1024KB

1KB = 1024B

 

Οποτε 120δις byte = 111,75GB

 

Οι εταιρειες αποθηκευτικών μέσων ανανταν παπανταν για λογους μαρκετινκ πλάσαραν την αναλογια ως 1:1000. 

 

Fixed for accurasy.. Συμφεροντολογικά "θεωρούσαν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γραφουν τοτε 111GB και οχι 120GB.. Δεν ειναι παραπληροφορηση;

 

Anyway.. Λετε να τους αλλαξω ξανα τις θυρες ή να το αφησω οπως εχει;

 

Υπαρχει καποιο benchmark, για να δω εαν ο SSD δουλευει στο 100% των δυνατοτητων του; Ενταξει για το DVD Reader δε με πολυενδιαφερει, δεν εχει και τις τρελες δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενα τεστ με το as ssd benchmark και μου εβγαλε 505 σκορ. Εβαλα μετα το samsung magician, εκανα ενα optimize και καποιες ρυθμισεις για perfomance και ανεβηκε στο 550. Αλλα και παλι ειναι χαμηλο.. Γιατι;

 

post-69898-0-52786200-1376351566_thumb.jpg

 

 

Ισως φταιει που τον εχω συνδεδεμενο στο asmedia sata controller;

 

Παντως δε τον διαβαζει στον intelz87 sata controller. Διαβασα οτι αυτο το προβλημα υπαρχει με ορισμενους ssd δισκους. Οριστε και μερικα λινκς :

 

http://forums.tweaktown.com/gigabyte/53041-z87-corsair-f120-woes.html

http://forums.tweaktown.com/asrock/53225-z87-extreme4-struggles-recongize-ssd-boot-drive.html

http://forums.tweaktown.com/asrock/52247-ssd-not-detected-bios.html

http://forums.tweaktown.com/asrock/53091-z87-extreme-6-multiple-issues.html

 

 

Προσπαθησα να εγκαταστησω και το intel rapid storage technology, αλλα μου βγαζει το εξης μηνυμα : post-69898-0-93403400-1376352028_thumb.jpg

 

Ισως επειδη δεν εχω συνδεδεμενο δισκο σε intel controller..

 

***
 

Μολις εβαλα την εκδοση 1.4.1 του asmedia 106x και το as ssd μου εβγαλε 575 σκορ.

 

Βεβαια δε ξερω εαν ο driver ειναι singed και καταλληλος για την μητρικη μου, καθως δεν υπαρχει στο official site της maximus vi hero. Εχει και ημερομηνια 2012, ενω ο 1.3.4 driver ειχε ημερομηνια 2013.

 

*******
 

Τελευταιο update, τελικα τα συνδεσα στο intel controller, ολα κομπλε!

 

post-69898-0-40987900-1376357044_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...