Προς το περιεχόμενο

Πολυβιταμίνες για ηλικιωμένους ???


Walternet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο σκέυασμα με πολυβιταμίνες κατάλληλο για ηλικιωμένους οι όποίοι γενικά είναι σε καλή κατάσταση  όμως (στην συγκεκριμμένη περίπτωση) λόγω ανεπίλητων και χρονιων προβλημάτων με την οδοντοστοιχία τους, έχουν χάσει την όρεξή τους και χάνουν κιλά  (αλλά και λόγω πεισμάτων/αναποδιάς) .

Δεν υπάρχει κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας  που να αποτελεί αντένδειξη .

 

'Ομως το συμπληρωμα διατροφής/πολυβιταμίνη  να είναι τέτοιο που να μπορεί π.χ. να προστεθεί σε μια πορτοκαλάδα και να μην το καταλάβει  ο/η δυστηχώς "αναποδος"-μη συνεργάσιμος/η ηλικιωμένος/η .

(δεν μιλάω για τα αναβράζοντα πολυβιταμίνες που γίνονται πορτοκαλάδα.

 

-Αν και το θεωρώ αυτονόητο-  θα παρακαλέσω πολύ  μόνο σοβαρές απαντήσεις 

Υπάρχουν  κάποια θέματα , που δεν προσφέρονται σηκώνουν πλάκα .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι παράνομο, εφόσον ο ηλικιωμένος εχει σώας τας φρένας.

 

Σιγά ρε.. Δε θα του βάλει και υπνωτικό.Μια βιταμίνη είναι σα να βάζεις λεμόνι στο φαί,χωρίς να το ξέρει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι παράνομο, εφόσον ο ηλικιωμένος εχει σώας τας φρένας.

 

Καραπαράνομο και ανήθικο. Είσαι γιατρός, συγγενής, ή τι στο καλό που μας ζητάς κόλπα για να δώσεις οτιδήποτε ισχυρίζεσαι σε κάποιους ηλικιωμένους. 

Μ' αρέσει που θες και σοβαρές απαντήσεις.  Τους ειδικούς, τους γιατρούς, δεν τους έχεις ακουστά. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν έχετε ζήσει παρόμοιες καταστάσεις. Σας εύχομαι να μη ζήσετε.

 

Πάντως, όντως, ο γιατρός και ειδικά του ασθενούς, είναι η καλύτερη λύση για να σου προτείνει και τη κατάλληλη βιταμίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αν ενδιαφέρεσαι πρέπει να τον πας σε γιατρό. Οι ηλικιωμένοι χάνουν βάρος όχι απο έλλειψη βιταμινών αλλα από άλλες και -μεταξυ άλλων- πολυ σοβαρότερες αιτίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα  πρόκειται για πολύ πολύ στενό συγγενικό μου πρόσωπο  κι εννοείται  ό τι οπιαδήπωτε  πολυβιταμίνη θα μου προτείνατε θα συβουλευόμουνα και κάποιο γιατρό πριν  αγοραστεί .

 

Τέλος πάντων λάθος μου,που ρώτησα .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν κατάλαβες.

 

Η ανορεξία και η απώλεια βάρους, σε ηλικιωμένους χτυπάνε καμπανάκι για πιο σοβαρές καταστάσεις από μια αβιταμίνωση.

 

Μη βλέπεις το δέντρο και χάσεις το δάσος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μόνιμη λύση αυτή... θα βάζεις κάθε μέρα στα κρυφά βιταμίνες στο νερό του;

Μπορεί η έλλειψη όρεξης να προέρχεται από άλλους παράγοντες, παθολογικούς ή ψυχολογικούς (π.χ κατάθλιψη).

 

Το να αγοράσεις βιταμίνες είναι το μόνο εύκολο... centrum 50+, tonotil κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...