Προς το περιεχόμενο

αρχείο srt


ntasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως θα βάλω χρώμα σε υπότιτλους  srt ,αφού το DVD player δεν έχει τέτοια επιλογή (χωρίς convert μόνο να ρυθμίσω το αρχείο srt αν γίνετε με το subtitles workshop ή κάποιο άλλο).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το srt δεν υποστηρίζει επισημα χρώματα αλλά κάποιοι Player διαβάζουν και εφαρμόζουν html tags. Αν θες σίγουρη συμβατότητα χρωμάτων πρέπει να τους μετατρέψεις σε ssa (αν και κάποιοι player μπορει να μην τους διαβάζουν καν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, αν πρόκειται για dvd player κατά 99% δεν θα υποστηρίζει κανενός είδους tag. Μόνο plain text.

 

ntasis, πάρε ένα media player να σωθείς. Εγώ έχω αυτό (http://www.skroutz.gr/s/2405229/Crystal-Audio-Prime-HD.html?keyphrase=prime+hd) και παίζει (σχεδόν) ότι του έχω βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις ένα αρχείο srt με το notepad μπορείς να το κάνεις και από εκεί...
<font color="xxxxxx"></font>
Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να πιάσεις με την μία όλους του υπότιτλους ή πρέπει κομμάτι κομμάτι να το βάζεις..
Αν ισχύει το δεύτερο είναι αγγαρεία μεγάλη... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις ένα αρχείο srt με το notepad μπορείς να το κάνεις και από εκεί...

<font color="xxxxxx"></font>

Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να πιάσεις με την μία όλους του υπότιτλους ή πρέπει κομμάτι κομμάτι να το βάζεις..

Αν ισχύει το δεύτερο είναι αγγαρεία μεγάλη...

 

γίνετε αυτό που λες αλλά ένα ένα

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το srt δεν μπορείς να το ρυθμίσεις καθολικά. Πρέπει να μπει το color tag σε κάθε υπότιτλο ξεχωριστά.

Στο subtitles workshop μπορείς να επιλέξεις όλους τους υπότιτλους (CTRL+A) και με δεξί κλικ να ορίσεις το χρώμα. Θα βάλει ένα <c:XXXXXX> tag μπροστά σε όλους τους υπότιλτους.

 

Για να μην αρχίσουμε με σενάρια, προγράμματα, macros κτλ, κάνε μια δοκιμή και βάλε χρώμα σε έναν υπότιτλο και δοκίμασε το στο dvd σου να δεις αν το υποστηρίζει. Μπορεί να μην αναγνωρίζει color tags.

 

Τη λύση που πρότεινα στο 3ο post για την αγορά ενός media player δεν την σκέφτεσαι καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το srt δεν μπορείς να το ρυθμίσεις καθολικά. Πρέπει να μπει το color tag σε κάθε υπότιτλο ξεχωριστά.

Στο subtitles workshop μπορείς να επιλέξεις όλους τους υπότιτλους (CTRL+A) και με δεξί κλικ να ορίσεις το χρώμα. Θα βάλει ένα <c:XXXXXX> tag μπροστά σε όλους τους υπότιλτους.

 

Για να μην αρχίσουμε με σενάρια, προγράμματα, macros κτλ, κάνε μια δοκιμή και βάλε χρώμα σε έναν υπότιτλο και δοκίμασε το στο dvd σου να δεις αν το υποστηρίζει. Μπορεί να μην αναγνωρίζει color tags.

 

Τη λύση που πρότεινα στο 3ο post για την αγορά ενός media player δεν την σκέφτεσαι καθόλου;

Φίλε όσα είπες τα έκανα χθες πριν δημοσιεύσεις εσύ . Έβαλα χρώμα στον πρώτο υπότιτλο , ενώ το bs player το έπαιζε με κίτρινο χρώμα  το DVD πάλι με το ίδιο κάτασπρο χρώμα .Α και δεν είμαι πρωτάρης στο subtitle workshop, όσο για την προτάσσει για καινούργιο DVD player σκέφτομαι να πάρω ένα laptop και μέσω HDMI να σωθώ και εγώ. ;) Μέχρι τότε όμως μήπως ξέρεται πώς να τους κάψω γρήγορα γρήγορα  πάνω στην ταινία ,γιατί έχω ένα πρόγραμμα, αλλά αργή πολλή(εκ τον οποίον να έχει επιλογές για χρώματα και για πλαίσιο.

Σας ευχάριστο για τον χρόνο σας και της συμβουλές σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είπα για dvd player αλλά για hardware media player, π.χ. το crystal audio prime hd (mpeg4 receiver και media player) στα 30-35€ ή κάτι σε wdtv αν θέλεις και δυνατότητες δικτύωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...