Προς το περιεχόμενο

Αξιζει ενας νεος ssd?


repdien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναφέρει και ο τίτλος σκέφτομαι την αγορά νέου ssd και τα δεδομένα είναι τα εξής.

Αυτή την στιγμη στο παρον σύστημα μου χρησιμοποιώ ενα ssd 64gb kingston τριετίας και μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Επειτα απο την πρόσφατη αναβάθμιση μου μου έμειναν τα παλια κομματια(q6600, 4gb ddr2, κλπ) και με εψησε η ιδέα να στησω ενα δεύτερο μηχανημα αλλα μου λείπει σκληρος δισκος. Ο πιο φτηνος μηχανικος που ειδα πλησιαζει τα 40Ε ενω ενας ssd όπως ο samsung 840 120gb εχει γυρω στα 80 Ε. 

Αξιζει η αγορα του νεου ssd να τον βαλω στο παρον συστημα, με αλλα λογια θα δω καποια βελτίωση εκτος απο τις ονομαστικες ταχυτητες που φυσικα ειναι καλύτερες...?

Να επισημάνω πως δεν ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενους, και πως δεν με ενδιαφερει η χωριτικοτητα και η ταχυτητα του σκληρου δισκου που θα μπει στο δευτερο μηχανημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοείς να πάρεις εναν καινούργιο ssd οπως τον samsung να τον βάλεις στο κύριο μηχάνημα σου και τον kingston στο 2ο

 

 Αξίζει η αναβάθμιση απο τον τωρινό αφου σε σχέση με αυτον που εχεις θα εχει καλύτερες ταχύτητες επιδόσεις και χώρο αφου ειναι μεγαλύτερος , ποια motherboard εχει το σύστημα σου ? απλα να δουμε αν υποστηρίζει sata 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ακριβως εννοω. Η motherboard ειναι η gigabyte 970a ud3 και ναι υποστηριζει σατα 3. η χωριτικοτητα παντως δεν ηταν προβλημα εως τωρα αφου μονο λειτουργικο και προγραμματα φορτωνω, τα παιχνιδια ουτως η αλλως δεν χωρανε ουτε σε 120gb. 

Λες οτι θα υπαρχει αισθητη διαφορα..?Εκει που βλεπω κατι μικρες καθυστερησεις με τον κινγκστον ειναι στο loading βαριων εφαρμογων οπως το photoshop, ισως καθυστερει και λιγο στην εκκινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετική τεχνολογία σίγουρα ο ssd που ειχες τοτε με τώρα δεν ξέρω μηπως αυτος που εχεις κιολας ειναι sata 2 , θα ειναι καλύτερα σίγουρα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη δική μου εμπειρία, η αγορά SSD αξίζει όταν δε σου αρκεί ο χώρος του ήδη υπάρχοντος SSD ή θες να τον προσθέσεις σε pc σου χει μόνο μηχανικούς δίσκους. Διαφορά στην ταχύτητα κατά τη χρήση δεν έχω καταλάβει μεταξύ παλιού και νέου SSD. Στα benchmarks, ο νέος είναι ως 3x τις ταχύτητες του παλιού σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιον kingston έχεις? Αν έχεις κανά ssd v+ 64 ασυζητη είναι παναργος σε σχέση με τον 840 ακόμα και τον απλό...

Η kingston στα πρώτα της κομμάτια ssd ήταν μεγάλη μαπα. Μονο έναν σκληρό είχε βγάλει καλό και αυτός ήταν ο v100 ο 40αρης με intel controller ουσιαστικά ένας rebranded intel x25 40 gb ήταν ο οποίος ήθελε και ένα καλό φιρμγουερ για να στρώσει και να έχει τριμ.

Για να καταλάβεις έχω έναν kingston 64 τον οποίο δεν τον βάζω κάν σε άλλο PC με μηχανικό δίσκο και xp γιατί δεν αξίζει τον κόπο και την ασχολία... Καλύτερα παει με τον wd 640 aaks που ήδη έχει...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε γινεσαι υπερβολικος. Δεν θα μιλησω για τους καινουργιοιυς ssd εφοσων δεν κατεχω εξαλλου γι αυτο ανοιξα και το post, αλλα ο ssdnow v kingston  64gb σε σχεση με τους μηχανικους sata 2 που ειχα πριν ειναι η μερα με τη νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε δοκίμασε έναν ssd της προκοπής και θα με θυμηθεις. O Kingston έχει τοσο αργά 4k read writes που παίζει σε εγκατάσταση λειτουργικού να είναι το ίδιο αργος με έναν μηχανικό. Σε xp που είναι η εγκατάσταση που λεω και άρα αναγκαστικά χωρίς trim απλά ο wd είναι καλύτερη επιλογή. Τουλάχιστον με τον μηχανικο έχεις τον χώρο...

O v+ είναι και μόνος ssd που βγάζει όσο και οι μηχανικοί στο WEI 5.9 των windows 7.

 

https://www.google.gr/search?q=kingston+64+5.9+WEI&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=el&client=safari

 

Οχι πως είναι μετροπρογραμμα της προκοπής αλλά όπως και να το κάνουμε κάτι δείχνει.

Δεν μετράω ποτέ τους σκληρούς μου αλλά όταν παρατήρησα πως το reboot στον Kingston' κρατούσε 1:20 ενώ σε άλλους ssd από 35-50 δευτερα ανάλογα με την καθυστέρηση του bios post ετρεξα ένα crystalldisk mark και ένα wei για να βγάλω άκρη.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...