Προς το περιεχόμενο

Διαμόρφωση χώρου ταράτσας


LRoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως προδίδει και ο τίτλος, στο σπίτι που νοικιάζω, έχω έναν ιδιόκτητο χώρο στην ταράτσα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω με ένα πέτρινο BBQ. Ο χώρος είναι γύρω στα 10 τετραγωνικά και θέλω να τον διαμορφώσω για τους καλοκαιρινούς μήνες για ψήσιμο και για βραδινές συναθροίσεις με cocktail. Επίσης το σπίτι μου είναι στον τέταρτο και η ταράτσα στον πέμπτο όροφο.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν διαθέτω φωτισμό και θα ήθελα κάποιες προτάσεις επ' αυτού και δευτερευόντως θα ήθελα να δημιουργήσω έναν ταρατσόκηπο με κάποια φυτά, για να ομορφύνει ο χώρος.

Όσον αφορά τον ταρατσόκηπο, θα ήθελα να μάθω ποια φυτά αντέχουν σε έντονη ηλιοφάνεια το καλοκαίρι και σε δυνατό αέρα το χειμώνα. Επίσης περιμετρικά της ταράτσας υπάρχει τειχάκι ύψους 1,50 μέτρου και θα ήθελα να βάλω και μερικά αναρριχητικά αν είναι δυνατόν.

 

Ρεύμα και νερό υπάρχουν στην ταράτσα και θα ανεβάσω αύριο, εφόσον προλάβω και κάποιες φωτογραφίες του χώρου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε καμμια γλάστρα για να έχεις οτ κεφάλι σου ήσυχο και να σου βγεί και φθηνά.

 

Εννοείται πως αν τοποθετήσεις χώμα/φυτά, πάς αλλού και πρέπει να γίνει σωστή δουλειά, ωστε να μην υπάρχουν υγρασίες που εισέρχονται στην οικοδομή.

Αυτό το "ιδιοκτητο" χώρο στη ταράτσα μου φάνηκε κάπως. Απ'οσα γνωρίζω, η ταράτσα είναι εξ'αδιαιρέτου με όλους τους ιδιοκτήτες/νοικάρηδες της οικοδομής εκτός φυσικα αν ανήκει σε κάποιον συμβολαιογραφικά ο "αέρας" = εναπομέιναν συντελεστής δόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Βαλε καμμια γλάστρα για να έχεις οτ κεφάλι σου ήσυχο και να σου βγεί και φθηνά.</p>

<p> </p>

<p>Εννοείται πως αν τοποθετήσεις χώμα/φυτά, πάς αλλού και πρέπει να γίνει σωστή δουλειά, ωστε να μην υπάρχουν υγρασίες που εισέρχονται στην οικοδομή.</p>

<p>Αυτό το "ιδιοκτητο" χώρο στη ταράτσα μου φάνηκε κάπως. Απ'οσα γνωρίζω, η ταράτσα είναι εξ'αδιαιρέτου με όλους τους ιδιοκτήτες/νοικάρηδες της οικοδομής εκτός φυσικα αν ανήκει σε κάποιον συμβολαιογραφικά ο "αέρας" = εναπομέιναν συντελεστής δόμησης.</p>

 

Τα πάντα μπορούν να γίνουν στη σύσταση. Πχ να είναι το δώμα αποκλειστική χρήση μιας ιδοκτησίας (αρκεί να υπάρχει πρόσβαση σε όλους έστω σε μια πολύ μικρή επιφάνεια για κεραία/ηλιακούς), να τη μοιράζονται δύο, να είναι κοινόχρηστη κ.α. Ομοίως και για τους κήπους-ακάλυπτους.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα μπορούν να γίνουν στη σύσταση. Πχ να είναι το δώμα αποκλειστική χρήση μιας ιδοκτησίας (αρκεί να υπάρχει πρόσβαση σε όλους έστω σε μια πολύ μικρή επιφάνεια για κεραία/ηλιακούς), να τη μοιράζονται δύο, να είναι κοινόχρηστη κ.α. Ομοίως και για τους κήπους-ακάλυπτους.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

 

Αυτό συμβαίνει. Τα τρία διαμερίσματα προσόψεως του τετάρτου, έχουμε δικό μας χώρο οριοθετημένο με τειχάκι περιμετρικά, ακριβώς πάνω από τα διαμερισματά μας, με πέτρινο BBQ και φυσικά υπάρχει στο πίσω μέρος της ταράτσας κοινόχρηστος χώρος, στον οποίο βρίσκονται οι κεραίες και οι ηλιακοί θερμοσίφωνες.

 

Στο θέμα μας, έναν ηλεκτρολόγο που είχα φωνάξει, μου πρότεινε να βάλουμε πίνακα για φώτα, με 4 χελώνες περιμετρικά στα τειχάκια, για να μπορώ να ανάβω τις χελώνες εναλλάξ και να κλειδώνει, για να μην μπορεί να τα χρησιμοποιεί ο οποιοσδήποτε.

Κόστος: 200 ευρώ και φυσικά η ιδέα εγκαταλείφθηκε. Απλώς μου είπε ότι το κόστος ανεβαίνει πολύ από τα υλικά, επειδή είναι ταράτσα και αν μπουν φθηνά υλικά και δεν μπει σωλήνας για το καλώδιο, θα τα λιώσει όλα ο ήλιος και ως εκ τούτου, αναζητείται οικονομική εναλλακτική για φωτισμό

 

Για φυτά, θα ήθελα και κανένα μικρό δεντράκι η αλήθεια είναι, αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει τον αέρα το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...