Προς το περιεχόμενο

Ιονιστής usb με 1,89 ευρώ


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα τυχαία αυτό.

Μου φάνηκε καλή φάση να καθαρίζει τον αέρα του δωματίου μια μικρή και φθηνή συσκευή αλλά μήπως είναι μια ακόμα κινέζικη άχρηστη βλακεία?

 

Πώς λειτουργεί ένας κανονικός ιονιστής και τι κάνει αυτή η συσκευούλα?

Αν ξέρει κανείς ας μας πει.

 

$%28KGrHqF,!qMFGBW3-%28LMBRk0c+dllQ~~60_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ιονιστής έχει το ρόλο να απαλλάσει τον αέρα από μικροσωματίδια, όπως σκονες, καπνός, κλπ (κάτι σαν φίλτρο). Με ηλεκτρονική διάταξη παίρνει τα 220v και τα ανεβάζει πάνω από τα 1000, τα οποία εφαρμόζει σε ακίδες με σκοπό να ιονίσει τα μικροσωματίδια του αέρα και να «κολλήσουν» στις ακίδες. Εννοείται οτι έχει και ένα ανεμιστήρα ώστε να ανακυκλώνει τον αέρα. Χαρακτηριστικά των ιονιστών είναι η ικανότητα καθαρισμου του αέρα σε όγκο και αποτελεσματικότητα.

 

Για το συγκεκριμένο μαραφέρι θεωρώ οτι ειναι αλλη μια κινεζια-γκαζετάκι που πρακτικά ειναι άχρηστη, όπως η άλλη usb λαμακία που ζεσταίνει την κούπα του καφε. Χωρίς να το έχω ψάξει, θεωρώ οτι θα «καθαρίζει» μια τζούρα τσιγάρο σε μερικές ώρες. Πρακτικά άχρηστο.

 

Συμπλήρωμα που ξέχασα: Ο ιονιστής «ιονίζει» και τα μόρια του αέρα προσφέροντας «κάτι σαν» φρεσκάδα στον αέρα

Επεξ/σία από isay
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου απάντησα με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία μου. Όταν είχαμε φτιάξει ένα ιονιστή στα πλαίσια μιας εργασίας αναγκαστήκαμε να τον κάνουμε γομάρι για να είναι λίγο αποδοτικός. Αν η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο που από 5V τάση (usb) να έχουμε ιονιστη με κάκαλα, θα χαρώ πολύ να βγω «you φάουλ».

 

Τα διαφημιστικά βίντεο, εχω μάθει να μην τα εμπιστεύομαι. Το telemarketing εδειχνε βιντεο που «έσβηνε» γρατσουνιές από το αμάξι μέχρι που διαπιστώθηκε ότι το βίντεο έπαιζε ανάποδα.

 

Στο amazon που έριξα μια ματιά είδα συγκρατημένες απόψεις για την αποτελεσματικότητα. Δεν αμφιβάλω οτι μπορεί να καθαρίζει ένα όγκο αέρα. Αμφιβάλω όμως για την ποσότητα του όγκου και το χρόνο που το επιτυγχάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα review του amazon που είδα κι εγώ κάτι ειπώθηκε και για το ότι εκλύει όζον πράγμα που είναι αμφιβόλου ασφαλειας ως προς την υγεία. Παίζει να υπάρχει όντως κάποιος κίνδυνος ή μπα? Γιατί σκέφτομαι να το δοκιμάσω μιας και είναι τόσο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην αμφιβολια .οταν οι κανονικοι ιονιστες εχουν ενα χ μεγεθος και ξαφνικα βγαινει κατι κινεζικο σε Usb stick με 3 ευρω και  5 volt τροφοδοσια εμενα κατι μου βρωμαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα αλλά έλεγα να το δοκιμάσω για την πλάκα μιας και είναι πολύ φθηνό. Με προβλημάτισε μόνο λίγο αυτό που λέει περί εκπομπής όζοντος που δεν ξέρω πόσο καλό ή ακίνδυνο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα αλλά έλεγα να το δοκιμάσω για την πλάκα μιας και είναι πολύ φθηνό. Με προβλημάτισε μόνο λίγο αυτό που λέει περί εκπομπής όζοντος που δεν ξέρω πόσο καλό ή ακίνδυνο είναι.

ξεχασα οτι εχει γινει τωρα τελευταια της μοδας να λενε για το οζον.αναπνευστε οζον.φατε οζον,πλυντε με οζον,καθαριστε με οζον,μην αγχωνεσαι.αν το παρεις πες μας αν κανει κατι στην πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε το παρήγγειλα ήδη αν και αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να βγάλω συμπέρασμα για το αν κάνει κάτι.

 

άλλη μια έξυπνη αγορά από το aman teleshoping...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν καπνίζω αλλά ίσως κάνω κανένα τεστ σαν αυτό του video.

 

Να το κάνεις φίλε, γιατί αυτό το βίντεο πολύ απλά θα μπορούσε και να έχει μια αντλία απο κάτω που τράβηξε τον καπνό. Κάντο και ενημέρωσέ μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μονη πρακτική λειτουργία που βλέπω γιαυτο το προϊόν είναι να το βάλεις μέσα στο tower του pc να καθαρίζει τον αέρα του pc σε τόσο μικρό χορό όσο το tower ένα pc ίσως έχει αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...