Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε νεο κουτι


soc4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια

αγορασα το zalman z11 plus και μια μεταχειρισμενη μητρικη την asus p6td deluxe για 1366 socket και εχω το εξης προβλημα.

ενω εχω ενωσει σωστα τα system panel connectors δεν δουλευει το κουμπι που ξεκιναει το pc.(system power button)

το θεμα ειναι οτι ολα τα αλλα connectors λειτουργουν κανονικα οπως π.χ το reset.

εν τω μεταξυ η μητρικη εχει και εσωτερικο power button, πανω στην μητρικη και δουλευει κανονικα.

μπορειται να σκεφτειται τι φταιει? το κουτι ή η μητρικη?

μπορει να διορθωθει?

ακουω προτασεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε με ενα συρματάκι να ενώσεις στιγμιαία τα 2 pins που συνδεέται το power button πανω στη μητρικη εαν ξεκινήσει το PC τοτε έχει πρόβλημα ο διακόπτης του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπε και ο idomeneas26, για να διαπιστώσεις αν το power button του κουτιού ή το καλώδιο που φεύγει από αυτό είναι o.k., χρησιμοποίησε ένα άλλο καλώδιο με μπουτονάκι και άν δεν έχεις, ξεκούμπωσε αυτό του Reset και κούμπωσέ το εκεί που κουμπώνει το system power button. Πάτα μετά το Reset button του κουτιού και αν ανοίξει το PC, τότε έχει πρόβλημα το Power button του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρνα το καλώδιο του power button τουμπα... έχει πολικοτικα και πρεπει να μπει απο την σωστή μερια!

Το power button δεν έχει πολικότητα μάστορα :P

 

topic starter δώσε μία φώτο εκεί που έχεις βάλει τα καλώδια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσε την πρόσοψη του κουτιού και θα δεις πάνω δεξιά 2 connectors (συνήθως γίνονται unplugged μόλις την τραβάς για να βγει).

 

2qjy9w3.jpg

 

Ένα από αυτά είναι το connector για το power button και μπορεί να μην κάνει καλή επαφή ή ακόμη και να μην είναι συνδεδεμένο καθόλου. Βγάλτα προσεχτικά, σύνδεσέ τα ξανά και δες μετά αν σου λειτουργεί το power button.

 

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μόλις μου ήρθε το Z11 & λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσε την πρόσοψη του κουτιού και θα δεις πάνω δεξιά 2 connectors (συνήθως γίνονται unplugged μόλις την τραβάς για να βγει).

 

2qjy9w3.jpg

 

Ένα από αυτά είναι το connector για το power button και μπορεί να μην κάνει καλή επαφή ή ακόμη και να μην είναι συνδεδεμένο καθόλου. Βγάλτα προσεχτικά, σύνδεσέ τα ξανά και δες μετά αν σου λειτουργεί το power button.

 

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μόλις μου ήρθε το Z11 & λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.

 

 

τελικα ειχες δικιο. το ανοιξα και δεν ηταν συνδεμενο. το συνδεσα και ολα ενταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...