Προς το περιεχόμενο

Multirama-Public επέκταση εγγύησης fix-me.


JasonChart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,
Ως γνωστόν, η multirama συγχωνεύτικε με τα public. Υποθέτω οτι η επέκταση εγγύησης (3 χρόνια) που πρόσφεραν τα multirama (fix-me) ισχύει, και είναι πλέον υποχρέωση της public να παραλάβει το μηχάνημα απο τον χώρο μου και να το αντικαταστήσει με ανάλογο μέχρι να φτιάξουν το δικό μου.

 

Μιλάμε για ένα imac mid2010 με πρόβλημα στην κάρτα γραφικών. Δείτε

Τα specs:

imac27"  Mid 2010
intel core i7 2.93
16gb 1333DDR3
ATI Radeon HD 5750 1GB

 

 

Πρόβλημα 1: Είμαι στη Γερμανία. Εδώ προσφέρουν επισκευή (αλλαγή τσιπ) με 150-250 ευρώ. Περίπου τόσο θα κοστίσει μόνο το πήγαινε-έλα στην Ελλάδα. 

 

Πρόβλημα 2: Πρόσφατα πρόσθεσα ένα SSD και επέκτεινα τη RAM στα 16gb. Τυπικά έχω παραβιάσει την εγγύηση. Ουσιαστικά δεν έκανα κάτι διαφορετικό απο αυτό που κάνουν όλοι οι τεχνικοί, τα ξαναβγάζω και είναι πάλι σα καινούριο. 

 

 

Γνωρίζει κανείς σίγουρα, αν η public εξυπηρετεί τα fix-me της multirama?

Πως μπορούν να καταλάβουν οτι το μηχάνημα έχει ανοιχτεί?

Μπορεί ο τεχνικός εδώ, να αλλάξει το τσιπ (όχι την κάρτα) η οποία είναι ουσιαστικά mobility 5850? Με τόσο χαμηλό κόστος? Όλο το module κοστίζει 450-500€. (Είναι ξεχωριστό απο τη mobo)

 

Τροφή για σκέψη.  :ph34r:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αν δεν ανοίξεις το κουτί / καπάκι να το ξεβιδώσεις δεν θα εχεις θέμα με την εγγύηση και αν βάλεις παλι τις ram και τον δίσκο στην θέση τους , δεν ειμαι σίγουρος βέβαια τι υσχίει ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...